Повітря та атмосфера
Основні правила поводження під час грози.
І. Вдома 1. Намагайтеся під час грози знаходитися в помешканні з закритими вікнами, дверима і димоходом, а також із блискавковідводом. 2. Якщо ваш будинок знаходиться в сільській місцевості, заземліть антену приймача, а розмови по телефону відкладіть до закінчення грози.
ІІ. Поза домом 3. Якщо ви виявилися у води, не купайтеся. Блискавка, що впала у воду навіть у десятках метрах від вас, може виявитись для вас занадто близькою. 4. Не ховайтеся від блискавки поблизу самотньо стоячих дерев і кущів. До речі, немає порід дерев, що частіше притягають блискавку, - блискавка частіше потрапляє в самотні дерева, незалежно від їхньої породи. Не притуляйтеся до стовпів, копиць сіна і т.д. 5. У лісі вибирайте для укриття дерева більш низькі, чим інші, але не притуляйтеся до їхніх стовбурів. 6. Не ходите босоніж. Не лягайте на землю. Ноги повинні бути розташовані, як по команді "струнко". 7. Знаходячись на відкритому місці, намагайтеся не виявитися на височині. У горах намагайтеся розташовуватися в середній частині схилів ущелин. Перебігаючи з місця на місце, пам'ятаєте, що середній проміжок часу між блискавками біля 10 секунд. 8. Якщо ваша зустріч із грозою відбулася у відкритому степу й укриття занадто далеко, присядьте, накрийтеся чим-небудь і надівайтеся, що вам повезе. 9. Опинившись у човні далеко від берега, сядьте в ньому, постарайтеся заховатися від дощу і пам'ятайте, що можливість ураження блискавкою людини в човні менше десятитисячної відсотка.
ІІІ. При зустрічі з кульовою блискавкою 10. Не біжіть від кульової блискавки - це може створити струм повітря, що потягне її за вами. 11. Намагайтеся повільно відійти зі шляху кульової блискавки і взагалі тримаєтеся від неї подалі, але не повертайтеся до неї спиною, а увесь час уважно стежите за ній. 12. Кульові блискавки часто рухаються з потоками повітря. Тримаєтеся навітряної сторони блискавки. У кімнатах намагайтеся не виявитися на шляху протягів (звичайний шлях протягів - між відкритими дверима, вікнами і димоходом). 13. Не хапайте кульову блискавку руками - це може не тільки знищити її, але і позбавити вас можливості згодом розповісти про це цікаве і рідке явище вашим друзям. 14. Не торкайтеся кульової блискавки ніякими предметами - палицями, дротами, тичинами і т.п. Не кидайте в неї каменями, м'ячами і т.п. Це може викликати наслідки, про які говорилося в попередньому пункті. Якщо тільки з'явиться кульової блискавки і ви від хвилювання забудете ці правила поводження, то запам'ятаєте одне: із кульовою блискавкою треба поводитися так, як поводяться з великим і злим собакою, якщо він раптово з'явиться без хазяїна у вашій кімнаті.
IV. Після ураження блискавкою При ураженні людини блискавкою - лінійною або кульовою - її варто перенести в тепле, сухе помешкання зі свіжим повітрям, накрити легкою теплою ковдрою, почати робити штучне дихання і негайно викликати швидку медичну допомогу або лікаря. До речі, якщо не хочете стати вбивцею, не намагайтеся закопати ураженого блискавкою в сиру землю. Незважаючи на твердження досвідчених бабок, електрика з нього уже все рівно давно витекло.
10. Рівняння стану газів Основними характеристиками (параметрами) фізичного стана газу є його тиск, температура і щільність. Ці три характеристики не незалежні одна від іншій. Гази стискаються, тому щільність їх змінюється в широких межах у залежності від тиску і температури. Зв'язок між тиском, температурою і щільністю для ідеальних газів дається рівнянням стану газів, відомим із фізики. Воно пишеться pv = RT, (1) де р - тиск, v - питомий об'єм газу, Т - температура по абсолютній шкалі, R - питома газова постійна, що залежить від природи газу. Рівняння стана газів є достатнім наближенням стосовно до сухого повітря, і до водяної пари, і до вологого повітря. У кожному випадку буде своє значення питомої газової сталої R. Для вологого повітря R змінюється в залежності від тиску водяної пари, що міститься в повітрі.
11. Атмосферний тиск 1. Всякий газ робить тиск на його стінки, що обмежують, перпендикулярно (нормально) до цієї стінки. Числове значення (модуль) цієї сили тиску, віднесеної до одиниці площі, і називають тиском. Тиск газу обумовлено рухами його молекул, тим "бомбардуванням", що вони піддають стінки. При зростанні температури і зберіганні об'єму газу швидкості молекулярних рухів збільшуються і, отже, тиск зростає. Повітря в закритому (негерметично) помешканні досить вільно вирівнює свій тиск із зовнішнім повітрям через пори і щілини в стінах, через вікна і т.д. Тому на метеорологічних станціях немає потреби поміщати барометри під відкритим небом - їх встановлюють усередині помешкання.
Інші цікаві матеріали
Соціальна інфраструктура Чемеровецького району
Актуальність дослідження. Проблеми розвитку й раціональної територіальної організації соціальної сфери набувають у наш час першорядного значення, оскільки все зростаюча частина населення зайнята в сфері послуг, а рівень розвитку с ...
Розвиток і розміщення виробництва мінеральних вод України
Удосконалення господарського механізму України в період
формування ринкової економіки здійснюється на основі проведення економічних
досліджень, у тому числі в галузі розміщення продуктивних сил. Пізнання законів
розміще ...
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...