Ріки України
Мета:
Розширити і поглибити знання учнів про загальні особливості основних річкових систем України та їх басейнів.
Продовжити формування світоглядної ідеї про взаємозв’язок компонентів в ПТК на прикладі залежності гідрологічного режиму річок від клімату і рельєфу. Удосконалювати навички роботи з різними джерелами географічної інформації.
Виховувати відповідальне відношення до водних багатств, зокрема до збереження вод річок як основного джерела водопостачання в Україні.
Обладнання:
Настінні карти, картини, контурні карти, атласи, підручники, таблиці, ілюстрації, додаткова література.
Тип уроку:
Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форма проведення:
Усний журнал (матеріал розрахований на два
“спарені” уроки)
Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день, діти. Сідайте так, щоб всім зручно. Перевірте, чи все підготували до уроку: зошит, ручка, олівець, контурні карти, атлас, підручник, додаткова література .
ІІ. Оголошення теми, завдання уроку, форми проведення.
Продовжуємо вивчати тему “Поверхневі і підземні води України” і вивчимо ріки України, дамо загальну характеристику великих рік і їх басейнів. А так як підземні води, води озер мають в Україні незначне використання, то основним джерелом водопостачання є річки. Про це теж йтиме мова.
Вчитель. Уявіть собі, що стоїте на березі гірської річки. Хоча б такої (показую на картину). Чи чуєте як дзюрчить чиста гірська річка літнього погожого дня, несучи свої прохолодні води? Чуєте? Отже, ви чуєте як співає річка. І що нагадує вам цей спів? Певно ця музика нагадує трелі цимбалів. А вранці над водами стоять сизі тумани. На берегах ще дрімають смерічки чи зеленокосі верби. Виблискують в перших променях сонця крапельки срібної роси . Гарно кругом. Правда? Так і хочеться помилуватись цією красою, злитися з нею, бо ця краса полонить серце, манить душу. І хочеться, щоб ця стара-стара казка, яку за велінням Бога створила сама матінка природа жила завжди. Що для цього треба? Зовсім мало: зберегти її. Але як? Про це ми теж поговоримо сьогодні на уроці, про збереження чистої води, яка стає нині рідкістю.
Урок проведемо у вигляді усного журналу, який “писатимемо” всі. Сподіваюся, що ви постараєтесь захистити свої співавторські права на ту чи іншу сторінку в різних рубриках гідрологічного журналу.
Епіграф:
“Ріка моя, життя моє . Люблю я воду твою ласкаву, животворну. І береги твої чисті, і всіх людей, що трудяться, живучи на твоїх берегах. Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму серцю. За те, що дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим, що можу любити тебе все життя, ріка моя, душа мого народу”.
О.Довженко
ІІІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу
І так, “пишемо” сторінки гідрологічного журналу.
Зміст
І. Диво дивнеє вода.
1 сторінка. Де ріка – там вода.
(Актуалізація опорних знань, бесіда з класом, доповнення відповідей, висновок).
2 сторінка. Вода – найцінніший мінерал на Землі.
(Чи справді це так? Постановка проблемного питання. Доповнення відповідей учнів).
3 сторінка. Жива вода.
ІІ. Ріки України – невід’ємна частка життя українського народу.
1 сторінка. Скільки Вас – річок України? Які Ви?
2 сторінка. Вклоняюся Вашій Величності (характеристика основних річкових систем України).
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Житлово-комунальне господарство
Галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду.
Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний.[8].
Розвиток житлово-комунальної сфери спрямований на удосконалення системи
управління, проведення економ ...
Русловий алювій Черемошу Вступ Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа
Черемош, права та
найбільша притока (довжина 80 км, площа басейну 2650 км2) Пруту,
утворюється злиттям Чорного і Білого Черемошу в гірському селі Устеріки в
Покутсько-Буковинських Карпатах. Витоки Чорного Черемошу (89 к ...