Ріки України
3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології)
ІІІ. Зберегти навічно.
1 сторінка. Животоки
(Про значення малих річок)
2 сторінка. Золота вода ( .нам вона непотрібна, зберегти .)
3 сторінка. Здорове життя можливе тільки на чистій Землі.
(Учням тема відома наперед і готуються до уроку під керівництвом учителя. Нижче подаються матеріали підготовки учнів і вчителя, які використовуються в ході проведення уроку)
Вчитель. Перша рубрика, яку я пропоную “написати” – “Диво дивнеє – вода”.
Перша сторінка – “Де ріка – там вода”
- А що ж то таке річка? Як ви думаєте? (Відповіді учнів)
- А що говорить народна мудрість про річку? Які знаєте прислів’я, приказки, загадки, висловлювання? (Відповіді учнів)
Вчитель. Леонардо да Вічні писав: “Коли ви опускаєте руку у текучий потік, ви доторкаєтесь до минулого для тих, хто живе вище за течією, і майбутнього для тих, хто живе нижче”.
Річки течуть на всіх континентах, забезпечуючи життя людині, тваринам, рослинам. Силою свого одвічного руху річки збагачують і змінюють зовнішній вигляд Землі. Каньйони, заплави, ущелини, широкі річкові долини, пороги, водоспади – все це створено водою, що стікає з височин до місця зустрічі з морем.
Рікою, на відміну від струмка, балки, канави, прийнято називати постійно діючий водостік, первісно утворений природним шляхом, що має течію води протягом року (а якщо пересихає чи перемерзає, то на короткий час і не щороку).
Але з появою на Землі людини річку треба розглядати не просто як природний об’єкт, а як співучасника економічного і соціального розвитку людства. Саме в Україні ріки є основним джерелом водопостачання. В народі кажуть “Де ріка – там вода”. А що ж то таке вода? Для чого вона? Про це далі
2 сторінка. Вода – найцінніший мінерал на Землі.
- Чи справді це так? Для чого вона потрібна? (Відповіді учнів)
Вчитель. Так, потреба у воді не обмежується лише використанням її для пиття та приготування їжі. Людині вода необхідна і для підтримання чистоти тіла, забезпечення необхідних санітарних умов, для поливання вулиць (в містах), для поливання присадибних ділянок і інших потреб. З кожним роком витрати води на побутові потреби зростають. Якщо в середні віки житель міста обходився двома-трьома відрами води на добу, то сьогодні на одного жителя Ташкента припадає 1060 л води, Душанбе – 1113 л, Тбілісі – 911, Баку – 876 л, Москви близько 700 л.
Учень. В Україні у 1988 році витрата води на одного міського жителя в середньому становить 434 л на добу, а в таких містах як Луганськ, Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя, Київ, Одеса – від 452 до 526 л на добу.
Нині вода залишається однією з найбільш використовуваних речовин для розвитку промисловості, сільського господарства, рибного господарства, транспорту, організації відпочинку населення.
Промисловість України використовує 53% загального обсягу водоспоживання, при чому майже 85% води витрачається на охолодження агрегатів у теплоелектроенергетиці, металургії, машинобудуванні, хімічній промисловості і тільки 15% - на виготовлення продукції.
Для виплавки 1 т сталі потрібно 218 м3 води, з них 30 м3 свіжої, на виробництво 1 т синтетичного волокна – майже 1100 і 237 м3 свіжої. Теплова електростанція при виробництві 1 тис. кВт./год. електроенергії безповоротно втрачає на випаровування до 6 м3 води.
Інші цікаві матеріали
Господарський комплекс Щвейцарії
Актуальність
теми. Розміщення продуктивних сил Швейцарії і регіональна економіка цього
регіону як важлива комплексна галузь економічної науки вивчає специфічні,
просторові закономірності організації територіальних госпо ...
Земельний кадастр і аналіз використання земель Королівської сільської ради
У період реформування земельних відносин
однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і
відтворення природних ресурсів. Зміни економічного механізму господарювання,
перехід до економіки ринкового ...
Князівство Ліхтенштейн - карликова держава
Князівство
Ліхтенштейн (нім. Fürstentum
Liechtenstein) - країна на заході центральної Європи, межує з Австрією
на сході і Швейцарією на заході. Державний устрій - конституційна монархія.
Площа
160 км²;
ст ...