Ріки України
Учень. Щоб забезпечити дедалі зростаюче населення Землі продуктами харчування, теж необхідна велика кількість води. В наш час 98% продуктів харчування становлять сільськогосподарські культури. Для виробництва продуктів харчування витрачається 80% загальної кількості води, що використовується для всіх потреб людства. Так для виробництва 1 т пшениці рослини витрачають на транспірацію 800-1200м3 води, сіна – 1000-1600 м3, цукрових буряків – 200-300, рису – до 7000, овочів – від 500 до 1500 м3.
На півдні України для зрошення сільськогосподарських культур на 1 га слід подавати в середньому 4,5-5 тис. м3 води.
Споживання води в Україні за останні 25 років зросло більш як у 2 рази.
Вчитель. Отже, вода потрібна всюди.
3 сторінка. Вода – необхідна умова життя на Землі.
На всіх етапах свого розвитку людство пізнавало суть однієї з найнезвичайніших речовин на світі – води і усвідомлювало головну істину: вода є всюди і без неї не може обійтися ніщо живе.
Воду замінити нічим. І не дивно, що сліди давніх цивілізацій знайдено на берегах рік: Тигру і Євфрату в Месопотамії, Нілу в Єгипті, Інду в Індії, Жовтої в Китаї.
Поступово людина навчилась створювати системи водопостачання, будувати греблі, регулювати русла річок, прокладати осушувальні та зрошувальні канали. Залишки цих споруд свідчать про те, що люди вже давно мали певні знання про засоби використання води, її можливості, про біди, які вона може завдати.
Стародавня людина вважала воду наймогутнішою із чотирьох первинних стихій.
Вчитель: Яких? (Учні – Води, Вогню, Землі, Повітря.)
Учень. Воду замінити нічим, Сьогодні вона стала однією з головних цінностей на Землі.
З виникненням життя вода стала важливою складовою частиною всіх живих організмів. Вона лежить в основі біохімічних і фізіологічних процесів, що відбуваються в організмах, розчиняє та переносить речовини, які беруть участь у процесі життєдіяльності, становить більшу частину маси тіла будь-якого живого організму.
Ось як насичене водою довкілля. Найменше її в мохах і лишайниках – 5-7%, у насінні злакових культур – 12-14, у комахах – 45-65, ссавцях – 60-68, рибі – близько – 70, листі дерев – 75-85, картоплі – 80, яблуках, грушах – 85, огірках, помідорах, моркві, грибах – 90-96, водоростях – до 98, медузах – 95-98%.
Організм дорослої людини на 70% складається з води. З віком кількість води в організмі зменшується і після 50 років становить лише 61% у чоловіків і 54% - у жінок. При втраті 25% води людина гине.
Для підтримання нормальної життєдіяльності організму дорослій людині в помірних широтах потрібно 2-3 л води на добу, в жарких кліматичних умовах – 3-3,5 л, а при роботі на відкритому повітрі в умовах підвищеної вологості при температурі 39-40оС – 6-6,5 л.
За все своє життя людина споживає пересічно 50-60 т води!
Вчитель: - То що ж то таке вода? Яка її формула? (Учні -Н2О)
І знову – проста і доступна кожному хімічна формула. Та чи насправді вода така проста речовина?
Ще в 1789 році французькі хіміки Антуан Лавуазьє і Меньє визначили хімічний склад води і уточнили, що 2г водню з’єднуються з 16 г кисню і засумнівались в “простоті” води.
Вода – єдина речовина, яка в звичайних умовах може бути в трьох станах.
- Яких? (Учні – твердому, рідкому, газоподібному)
Хоч цей дивний мінерал прийнятий фізиками за еталон міри (як речовина, що вписується в закономірності, встановлені для подібного роду з’єднань), однак вода – найбільш аномальна із всіх відомих в природі речовин. Якби не було цих аномалій всьому живому було б важко.
Інші цікаві матеріали
Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і
фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу,
характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми.
Курсова робота як важлива форма учбово ...
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Фізична географія Антарктиди та Антарктики
Актуальність теми.
Антарктида - самий холодний з усіх материків. По території Антарктида
займає далеко не останнє місце серед інших частин світу. Площа її - близько
1400 млн. км2 - це майже в два рази більше площі Ав ...