Ріки України
1 сторінка. Стільки Вас – річок України? Які Ви?
Розповідь вчителя: загальна характеристика рік України та їх басейнів.
Територія України має густу річкову сітку. Переважна більшість річок належить до басейнів Чорного і Азовського морів і лише 4% - до басейну Балтійського моря. На території України виділяють 9 основних водозбірних басейнів, найбільші з них – басейни Дніпра, Дунаю, Дністра, Південного Бугу. Вісли (Західного Бугу), Сіверського Дінця. Всього на Україні налічується близько 73 тисячі водостоків, з них більше 4000 завдовжки понад 10 км, 131 – понад 100 км, 14 - понад 500 км.
Залежно від площі басейну, довжини, водності, запасів гідроенергії, придатності для водного транспорту та інших ознак ріки поділяють на великі (понад 500 км), середні (до 500 км) й малі (від 10 до 100 км). Великі ріки формують свій стік у межах кількох природних зон і мають складний водний режим. До них належать Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, притоки Дніпра - Прип’ять, Десна, Дунаю – Прут. Режим середніх рік (наприклад Уж, Тетерів, Сейм, Рось, Сула, Псел, Ворскла, Інгулець) формується переважно у межах однієї зони; режим малих річок визначається головним чином місцевими природними факторами.
Більшість великих рік України тече з півночі на південь, лише на окремих ділянках відхиляючись від меридіонального напряму. Напрям течії середніх та малих річок залежить від характеру рельєфу.
Розподіл річок на території України та їхня густота визначаються умовами зволоження території, характером рельєфу, геологічною будовою і іншими факторами. У цілому кількість річок та їхня водність підпорядковані широтній зональності та вертикальній поясності.
Пересічний коефіцієнт густоти річкової сітки України становить 0,25 км/км2. Найгустіша вона у Карпатах (1 км/км2 і більше). На Донецькій височині 0,5 км/км2, на півдні України 0,2-0,1 км/км2. Між Дніпром і затокою Сиваш своєрідний у гідрологічному відношенні район, де поверхневий стік відсутній.
На Кримському півострові найгустіша річкова сітка на схилах Головного пасма Кримських гір (0,6-0,7 км/км2), у степовій частині півострова цей показник становить 0,1 км/км2. На карстових яйлах Кримських гір річок немає. Мало їх і у басейнах лівих приток Десни, у верхній частині басейнів Остра, Трубежа, Супою, де є безстічні області.
За характером фізико-географічних умов ріки України поділяють на три основні групи: ріки розчленованих рівних, гірські та поліського типу.
Найпоширеніші ріки розчленованих рівнин. Для них характерні широкі долини з пологими схилами, звивисте русло.
До гірського типу належать ріки Карпат та Кримських гір. Долини гірських річок неширокі, з крутими схилами, глибоко врізані (від 150-250 м до 600-800 м). Для них характерні часті паводки.
Ріки в межах Полісся мають широкі й неглибокі долини, у заплавах багато стариць, навесні широко розливаються. Басейни річок часто заболочені.
У живленні рівнинних річок основне значення мають талі снігові води (понад 50% річного стоку). Гірські ріки живляться переважно дощовими водами. У живленні великих рік важливу роль відіграють підземні води (до 30%).
Розподіл середньорічного річкового стоку має зональний характер. Основна частина стоку річок України припадає на весняний період – 40-85%, на літо – 10-30%, на осінь та зиму 20-30%. Влітку та взимку внаслідок пересихання та перемерзання деяких малих річок стік у них відсутній.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Обєкти і заповідні території Полісся
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збер ...
Країни Бенілюксу та Нідерланди
Бенілюкс
— це економічний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Його формування
почалося з валютної угоди й митної конвенції цих держав, які згодом уклали
договір про створення економічного союзу. Цим договором перед ...