Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Ріки України

Під час характеристик демонструються ілюстрації.

Доповнення учнів і вчителя.

Виставлення оцінок.

Так як ви гарно попрацювали, то для вас

3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології).

Учень: Найдивнішою річкою в Україні вважається Мокра Волноваха на південному заході Донецького басейну. На своєму шляху вона кілька разів зникає або втрачає частину води, а потім з’являється знову. Наприклад, від верхів’я до балки Антон-Тарами відбувається нагромадження води за рахунок розвантаження підземних вод у руслі самої річки і внаслідок впадання водостоків з 9 невеликих бічних балок. Від гирла балки Антон-Тарами до с.Стили вода зникає і з’являється тільки на південь від села. Накопичення води продовжується до останніх виходів граніту біля гирла балки Кам’яної. На думку одних вчених, підземна течія річки проходить по карстових печерах, інші вважають, що річка живиться самостійно системою підземних вод.

- На звання найдивнішої річки може “претендувати” й річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а “Словник гідронімів України” інформує, що “водостік її визначається як річка, яка нікуди не впадає”, і надає її “прописку” – басейн Прип’яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає ширини 20 м, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатись до Турії, Прип’яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

- “Найлегковажнішою вважається річка Велика Репіда, яка витікає з озера Кургулуй, що на південному заході України, і впадає в Дунай. Але під час повені, коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень води в озері Кургулуй, річка повертає свою течію в зворотному напрямі від Дунаю до озера.

Ось такі дива.

Вчитель. - А яку ріку легко переламати? (Прут)

- Яка річка найстрашніша? (Вовча)

- Відшукайте на картах кольорові ріки України. Назвіть їх. (Біла і Чорна Тиса, Білий і Чорний Черемош, Золота Липа, Чорнява, Чорний Ташлик, Синьоха, Молочна, Біла, Чорна вода, Зелена, Черноводна, Руда, Чорна .).

- А яка річка найкраща? (Відповіді учнів)

Доповнення вчителя: Поет Д.Павличко (наш земляк родом з с.Стопчатова) у вірші “Лючка” писав:

“Прокидаюсь посеред ночі,

Слухаю, в гулких безоднях сну

Солодко, мов голоси жіночі,

Дзвонить щось, а що я не збагну.

Може, флейта, може, піаніно,

Може, пісня раннього шпака?

Ах, то Лючка дзвонить солов’їно

То моя стопчатівська ріка”.

(Лючка впадає в Пістиньку в с.Нижній Вербіж)

Якби я мала такий дар, то повірте про Пістиньку я б сказала ще краще, бо це моя річка, річка мого дитинства.

Пригадую, як білили полотно на річці, а я була мала. Цілий день мусила його сторожити і поливати, щоб не пересохло . Це моя річка і ніхто її у мене не забере.

Ось такі дива.

Постараймось “написати” сторінки третьої рубрики “Зберегти навічно”

1 сторінка. Животоки.

Вчитель. Чи всі ми розуміємо, який це скарб – річка? Кажуть, можна заново побудувати зруйноване місто, посадити новий ліс, викопати ставок. Але живу річку, якщо вона вмирає, як всякий живий організм, сконструювати неможливо.

Коли мова йде про обміління Дону, Дніпра чи іншої великої ріки, не всі часто розуміють, в чому суть проблеми.

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Інші цікаві матеріали

Демографічна ситуація в Україні та її регіональні особливості
Демографічна ситуація - це прояв особливостей відтворення населення по основних його процесах в конкретному часі і місці (регіоні, країні). У сучасній Україні демографічна ситуація відрізняється великою гостротою і напр ...

Японія економічний огляд
Площа країни становить 372 тис. км2, населення – близько 127,3 млн. осіб. Столиця – Токіо (найбільше місто світу). Японія розташована на 4-х великих (Хонсю, Кюсю, Хоккайдо, Сікоку) та 4-х тисячах дрібних островів майж ...

Транспорт і зв'язок
Головною ціллю в транспортної галузі є більш повне, безпечне, якісне задоволення потреб населення та економіки району у послугах транспорту, поліпшення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг і мостів, планомірни ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено