Визначення елементів взаємного орієнтування стереопари
Величини, що визначають взаємне положення пари знімків під час фотографування називають елементами взаємного орієнтування.
Елементами взаємного орієнтування в цій системі е такі кути:
a1 - кут у головній базисній площині лівого знімка S1O1S2 між головними променями лівої прив`язки S1O1 І перпендикуляром до базису;
a2 - кут в головній базисній площині лівого знімка між перпендикуляром до базису і проекцією головного променя правої прив`язки S2O2;
w2 – кут між проекцією головного променя правої зв`язки на базисну площину лівого знімка і головним променем S2O2;
-кут у площині правого знімка між координатною віссю Y2 і слідом площини S2O2Y2.
Кути a1 і a2 називаються поздовжніми кутами нахилу знімків відносно базису фотографування.
O2K2- кут повороту знімка;
w2O2- називається взаємним поперечним кутом нахилу.
При визначення п`яти елементів взаємного орієнтування необхідно виміряти поперечні паралакси з координатами не менше ніж на п'яти точках стереопари, скласти відповідну систему рівнянь.
Для спрощення обчислень точки, на яких проводять вимірювання, розміщують на стандартній площині.
Для визначення елементів взаємного орієнтування знімки вимірюють на стереокомпараторі. Негативи ставлять у касету, і центрують по мітках або по напрямках. Для цього ліву марку штурвалами ЩX і ЩY наводять на головну точку лівого знімка. Після цього штурвалами ЩX і ЩY наводять на головну точку лівого знімка. Потім штурвалами ЩX і Q праву марку наводять на головну точку правого знімка. Спостерігаючи, стереоскопічно знищують повздовжнє зміщення контурів гвинтом повздовжніх паралаксів, а поперечні - рухом гвинта поперечних паралаксів. При візуванні на головній точці лівого знімку повздовжні зміщення контурів знищують гвинтом Р, а поперечне - гвинтом Q.
Орієнтують аерофотознімки методом послідовних наближень. Взаємне орієнтування уточнюють шляхом спостереження заміру поперечних паралаксів на головних точках. Для цього стереоскопічно суміщають виміряну марку способом торкання її до поверхні землі. Поперечний паралакс на головних точках знімків знищують гвинтом Q. Після цього на стандартно розміщених гвинтах розміщують і вимірюють X,Y,P,Q і заносять в таблицю. Ці дані потрібно звести до місця нуля за даними MOX, MOY, MOP, MOQ.Для цього необхідно MOX навести на лівий центр-марку і одночасно взяти відлік MOQ.Після цього не рухаючи штурвал 4 переводять марку Х на правий центр. На правому центрі ще раз беремо відлік MOX і знаходимо MOP: XЛ-XП-відлік.При обробці планових аерофотознімків користуються такою умовою взаємного орієнтування через різницю ординат одноіменних точок.
На УСП взаємне орієнтування виконують кутовими рухами однієї або обох камер. Перший спосіб використовують при просторовій фототріангуляції. Другий при обробці будь-яких окремих стереопар.
Інші цікаві матеріали
Верхоянський район республіки Саха
Верхоянський
район розташований на північному сході Республіки Саха (Якутія) в басейні річки
Яна та її приток і відноситься до числа заполярних районів. Територія району
складає 137тис. км 2.У улусі
(районі) 30 населен ...
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...
Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і
змістовному проведенні вільного часу.
В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії
і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...