Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Геофізика ландшафтів

Окрім деформування осадової товщі в результаті тектонічної активності інтенсивно розвивається тріщинуватість, що є причиною зміни динаміки підземних вод і пов’язаних з нею ландшафтно-геоморфологічних процесів, тип яких визначається особливістю ландшафтів. У цьому місці доцільно звернути увагну на інваріантність геологічної частини геосистеми. Функціонування приведеного вище мехазму визначається виключго особливоятями будови осадової товщі. Перш за все, чередуванням пластів-колекторів та пластів-екрані. Останні являються тією поверхнею де відбувається взаємодія геостатичних та гідростатичних сил. При їх відсутності така взаємодія неможлива.

Вплив геосистем подібного типу на розвиток ландшафтної сфери визначається фізико-механічними влас-тивостями гірських порід, що виходять на поверхню і безпосередньо приймають участь у формуванні ландшафтів, співвідношенням між кількість атмосферних опадів та випаровуванням, положенням базису ерозії та денудації. Тобто, розмаїтість ландшафтних умов передбачає при формування на одній і тій самій геологічній основі геосистеми різних її підтипів, що буде залежати від конкретних ландшафтних умов кожного конкретного регіону. В одному випадку, коли поверх-

ня представлена глинистими відкладами і в умовах високої аридності це будуть добре виражені деформації поверхні, в умовах гумідного клімату, то окрім деформації поверхні функціонування геосистеми призведе до розвитку ерозійних, карстових, просадочних, гравітаційних та їм подібні процесів. Зовсім інший тип проявлення геосистем цього типу буде спостерігатися в тому випадку, коли поверхня складена піщаними відкладами. Розвиток тріщинуватості в верхній частині осадової товщі в комплексі з її деформацією призведе до підвищення інтенсивності фільтрації підземних і утворення серії локальних аномалій електростатичного поля, вплив яких на динаміку еолових процесів і призведе до утворення ареалів лінійно-пасмових еолових форм. У цьому випадку починає діяти геосистема вищого рангу, ніж ті про які йшла мова вище, кожна з розглянутих раніше геосистем входить в неї на правах складової. У випадку ж коли поверхневі умови сприяють розвитку не еолових процесів, то на поверхні відбудеться формування ареалів розвитку генетичних форм відповідного типу, ерозійних, карстових, термокарстових, просадочних та інших. Ці форми, які утворилися в межах в межах локальних деформацій є вторинними, накладеними по відношенню до базової поверхні. Слід звернути увагу на те, що для функціонування розглянутих вище типів геосистем, з якими повязано утворення окремих лінійно-пасмових форм головною умою є наявність піщаних відкладів, в незалежності від особливостей глибинної геологічної будови. В цьому випадку довжина цих форм обумовлюється тектонічними факторами, зокрема довжиною активних ділянок розломів.

Яке ж практичне значення мають результати проведеного аналізу? По-перше, знання структури геосистеми, та закономірностей її функціонування та прояву у різних типах ландшафтів дозволяє теоретично обгрунтувати використання ландшафтно-індикативних методів в комплексі різних видів геологічних досліджень. По-друге, дозволяє свідомо підходити до прогнозу, як природних змін стану цих ландшафтів, так і змін викликаних антропогеновою діяльністю, зокрема можливістю виникнення техногенних землетрусів, та осідання поверхні в зонах експлуатації нафтових та газових родовищ, штучних підземних газосховищ Окрім того, знання функціональних зв’язків дозволяє поставити питання і про цілеспрямований вплив на розвиток цих систем.

Перейти на страницу: 8 9 10 11 12 13 

Інші цікаві матеріали

Земельний кадастр і аналіз проекту використання земель Космацької сільської ради Богородчанського району Івано-Франків
Серед найважливіших проблем сьогодні особливе місце посідає проблема економічного використання, збереження і відтворення природних ресурсів. А серед природних комплексів особливе місце має земля. Прийнята Верховною Р ...

Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва "Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія" (лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос" (греч. нῆупт - острів), Буквально "Острівна Індія&q ...

Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу, характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми. Курсова робота як важлива форма учбово ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено