Геофізика ландшафтів
Аналіз цієї форму приводить до висновку, що електричні аномалії в земній корі повинні виникати кожний раз коли в ній відбувається рух води або газів (рис.2.2.). Головною передумовою їх руху є наявність перепадів тиску, які визначаються гідродинамічними умовами, зокрема в зонах аерації, артезіанських басейнах, покладах нафти та газу, в зонах генерації газу, а також в зонах глибинних розломів. Суттєвим моментом для формування аномалій є також напрямок руху флюїдів. Так, якщо в зоні аерації він відбувається зверху вниз, то в артезіанських басейнах, покладах вуглеводнів та в зонах глибинних розломів знизу вверх. Це призводить до утворення різних за знаком аномалій, якщо для зони аерації це накопичення від’ємних зарядів в верхній і додатній в нижній частині, то у всіх інших заряди розподіляються у зворотному порядку. Таким чином, ми можемо очікувати утворення над цими зонами різних за знаками електричних аномалій, які при певних умовах можуть вплинути на формування ландшафтів. Проведені в останні роки широкомасштабні дослідження показали наявність таких аномалій над покладами нафти та газу (рис.2.3.).
Зв’язок локальних електростатичних аномалій з геологічними структурами приводить нас ще до одного суттєвого висновку, про їх вплив на морфологію аномалій. логічно припустити, що над ізометричними структурами (поклади вуглеводнів, артезіанські басейни) будуть формуватися ізометричні аномалії, а над лінійними структурами (розломи різних рівнів) - лінійні аномалії. На практиці це повністю підтверджується результатами польових електрометричних вимірів.
Повертаючись до співвідношення ЕЕАЛ з ПГО наведемо декілька характерних прикладів. На рис. 2.4. показаний зв’язок ЕЕАЛ з тектонічними порушеннями кристалічного фундаменту в межах Житомирського Полісся / 10/. На цих прикладах глибина залягання кристалічного фундаменту не перевищує декілька десятків метрів, в інших регіонах, таких наприклад як Прип’ятьська западина, еолові пасма фіксують на поверхні розломи глибина залягання яких досягає сотень і тисяч метрів. На іншому прикладі (рис. 2.5.) ми бачимо співвідношення окремої ізометричної еолової форми з ерозійним пониження першого від поверхні водотривкого горизонту, яким в умовах Прип’ятьської западини є дніпровська морена. Ще одна емпірична закономірність, про яку
йшлося вище, це зв’язок ареалів ЕЕАЛ з нафтогазоносними структурами. Він проілюстрований на малюнку 2.6., на якому зображено схему розповсюдження еолових форм в межах Річицького нафтового родовища (Бєларусь). Дещо нижче ми повернемося до питання впливу нафтогазоносних структур на формування сучасних ландшафтів, оскільки вони разом ландшафтними процесами утворюють досить своєрідну геосистему, в складі котрої є функціональні зв’язки направлені від поверхні на глибину і які можуть спровокувати зародження геосистем такого типу в результаті дії поверхневих процесів, включи і антропогенну діяльність.
Дещо в скороченому викладі розглянемо яв відбувається процес еолової акумуляції обумовлений впливом електростатичних сил на перенесення піщаного матеріалу вітром в межах локальних електростатичних аномалій.
Для розкриття механізму еолової акумуляції в межах ЛЕА спочатку розглянемо як формується траєкторія польоту піщинки в нормальних умовах. В момент відриву піщинки від поверхні її траєкторія формується як складова від вертикального аеродинамічного опору і гравітаційного гальмування, а також горизонтального прискорення силою вітру (рис. 2.7). Відповідно до теоретичних положень аеродинаміки , лобовий опір складається з сил тертя і тиску, співвідношення між якими визначається числом Рейнольдса (Re). Сумарна величина лобового опору (С) знаходиться за формулою
Інші цікаві матеріали
Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія)
Країнами Закавказзя є
Азербайджан, Вірменія, Грузія. Регіон, розташований між Чорним та Каспійським
морями, має вигідне географічне положення. Морські узбережжя створюють
сприятливі умови для розвитку економічних зв'язк ...
Топографічне знімання
В даному курсовому проекті тема, якого „організація комплексу
топографо-геодезичних робіт для інвентаризації земель” села Мамаївці
Кіцманського району Чернівецької області, об’єкт розміщення в селі Мамаївці
Кіцманськго ...
Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської
конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до
складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився
Кенігсберзький особливий військовий о ...