Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС
Графічні редактори можна розділити на растрові (наприклад Photoshop), векторні (наприклад AutoCAD) і змішані (наприклад CorelDraw). У чому переваги графіки в ГІС перед звичайними графічними редакторами і CAD системами? За рахунок поділу на дві підсистем: підсистему введення інформації і підсистему "кінцевого користувача" різко зменшуються вимоги до ресурсів комп'ютера, вони стають простіше в освоєнні. ГІС мають здатність здійснювати специфічні операції: зведення карт із різних джерел, у тому числі деформованих, перетворення географічних координат, складання тематичних карт, аналізувати топологію карти, здійснювати вибірки в реляційній БД із відображенням результату на карті. Особливістю ГІС є те, що будь-який графічний елемент, що складається з графічних примітивів (крапковий об'єкт, ламана, полігон) відображається не тільки на карті, але і рядком у відповідній таблиці. Інакше кажучи, ГІС оперує таблицями, що можуть бути не тільки таблицями в звичайному змісті цього слова, але і безліччю графічних елементів. Це, і наявність убудованих мов програмування, дозволяє кінцевому користувачу, у нашому випадку фахівцю з зонуванню міської території, не тільки проводити границі на екрані, але і вирішувати різноманітні аналітичні задачі. Робота з картою спирається на векторний формат, але в деяких випадках необхідно використовувати растрові зображення (скановані карти й аерокосмічні знімки), причому такі растрові зображення бувають з високим дозволом і великою глибиною кольору. По цієї причині ГІС здійснює ефективну роботу не тільки з векторами, але і з будь-яким растром.
Найбільш просунуті у виготовленні електронної карти були відділи міського кадастру. Але там, де така карта була в достатньому обсязі зроблена і могла б використовуватися в проекті, перешкодою були проблеми таємності. У такий спосіб у кожнім місті першим кроком було устаткування робочого місця для ведення проекту зонування на комп'ютері; потім підготовка відповідних кадрів, установка програмного забезпечення, налагодження взаємодії з групою "комп’ютерщиків". Наступним кроком було виготовлення карти-схеми або міста одержання розсекреченої електронної карти від місцевої картографічної чи служби від групи комп'ютерного супроводу рішення різноманітних проектних і містобудівних задач. Такі групи як правило стали в даний час формальне автономні, включають у свій склад проектувальників і тісно взаємодіють з міською адміністрацією. На першій стадії робіт (у 1996 році) такі електронні карти можна було одержати тільки у форматі AutoCAD, у даний час такі карти можна одержати відразу у форматі ГІС.
Варто докладніше зупинитися на проблемах зв'язаних з електронною картою, що є інформаційною основою для використання ГІС. Така електронна карта міста повинна:
мати достатню повноту, тобто містити границі міста, районів, кварталів; природні границі, такі як ріки, озера, круті схили; природні ресурси (озеленення й ін.); зонування по використанню (промисловість, житло, рекреація); комунікації (автотраси, залізниці, річкові пристані й ін.) включаючи назви вулиць.
повинна бути розумно структурована, тобто розбита на шари (таблиці). Крім цього представляється дуже корисним мати крім карти всього міста більш детальну інформацію з фрагментів.
повинна бути досить актуальна, тобто інформація повинна відповідати сучасному положенню справ у місті; особливо це стосується критичної інформації.
повинна бути цілісна, тобто не містити швів склейки планшетів і покривати всю територію міста.
повинна бути досить "легкої", тобто не можна витрачати занадто багато часу на завантаження і перемальовування.
повинна бути відкритої (без грифа "для службового користування"), що не означає автоматично вільного поширення у векторному форматі, тому що можуть бути проблеми з авторським правом, але означає, що її можна відтворювати в печатці й у растровому форматі.
Часто до карти пред'являють необґрунтовано завищені вимоги. Варто підкреслити, що карта не обов'язково повинна бути сертифікована на конкретний масштаб, хоча бажано щоб вона не містила деформацій; на першому етапі зонування карта не обов'язково повинна містити зображення всіх будинків; вона не повинна бути перевантажена технічної інформацією по інженерних комунікаціях і спеціальних географічних знаках; вона може не містити ізоліній рельєфу, особливо якщо рельєф спокійний.
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил громадського харчування у Подільському економічному районі
На сьогодні галузь громадського харчування в структурі комплексу надання
послуг населенню посідає важливе місце в пріоритетах подальшого розвитку
органів державного регулювання економіки. Ефективність проведення заходів, ...
Заповідник “Гуцульщина” Національний природний парк «Гуцульщина» створений
Національний природний парк «Гуцульщина» створений Указом Президента
України від 14 травня 2002 року. Він розташований у межах Косівського району
Івано-Франківської області й охоплює площу в 32271 гектарів. Із цієї
площ ...
Аналітичний огляд розміщення продуктивних сил Львівської області
Льві́вська о́бласть —адміністративно-територіальна
одиниця (область) на крайньому
заході України. Є однією з трьох
областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону.
Одна з на ...