Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС
Оцінка інформаційного ринку. Рішення загального призначення
Якщо велику частину задач, що коштують перед нафтовою чи газовою компанією, вдається успішно вирішувати за допомогою програмних продуктів загального призначення, розроблених для всього комп'ютерного співтовариства, то її витрати на придбання "софта" можна зменшити в ще більшому ступені. Так, якщо на розробку програмного продукту загального призначення буде витрачено 50 млн. доларів, але воно буде придбано 10 тис. компаній (у тому числі нафтогазових), те вартість однієї копії складе всього 5 тис. дол. Прикладами таких масових ГІС продуктів є ARC/INFO і ArcView GIS. Хоча на розробку ArcView витрачено більш 500 людино-лет, він продається менш чим за 2 тис. дол. І ця невисока (у порівнянні з функціональними можливостями) вартість сприяє його виняткової популярності в різних областях людської діяльності, у тому числі в нафтовій і газовій галузях. Подібні міркування були узяті за основу при плануванні архітектури ГІС-системи компанії Chevron. Використовуючи сучасну технологію реляційних баз даних, до всіх даних, включаючи сейсміку, шпари, розвідку і видобуток, землю, безпеку й охорону природи, соціальні/культурно-історичні аспекти можна звертатися так, начебто вони зберігаються в одному місці. Тобто, кінцевий користувач бачить "єдину базу даних".
Однак при цьому через шейп-файли ArcView можна здійснювати зв'язок з вилученими комп'ютерами. Крім офісної ГІС середовища (системою, що обслуговується, SDE/Oracle/ARC/INFO) ми зберігаємо польову ГІС середовище, що функціонує на переносних комп'ютерах. Наприклад, менеджер по керуванню ліцензійними чи ділянками геодезист при обстеженні місця для нової шпари може одержати копію фрагмента бази просторових даних по потрібній ділянці на своєму переносному комп'ютері. Такі шейп-файли не є власне базою просторових даних - скоріше вони являють собою робочі копії, призначені для перенесення даних між офісним і польовим середовищами. Слід також зазначити, що оскільки програми ARC/INFO і ArcView GIS використовують ті ж дані, що і GEE (власна ГІС компанії Chevron) і програмні продукти сторонніх організацій, то ми в підрозділі нафтових технологій Chevron очікуємо додавання деяких більш універсальних (і непростих при впровадженні) ГІС-функцій у ці продукти. Тоді ми зможемо сконцентруватися на додаванні до них спеціалізованих функцій (така можливість передбачена в останніх версіях цих продуктів), що вирішують деякі специфічні тільки для нафтової галузі (або для Chevron) задачі тому, що навряд чи варто очікувати, що цими питаннями будуть займатися ESRI або інші сторонні розроблювачі, а також через те, що в нас для цього більше досвіду і можливостей.
Чекання на майбутнє
Хоча ГІС-технології уже вносять великий вклад у розвиток нафтової галузі, від неї можна чекати більшого. У цьому плані наші загальні побажання і пропозиції можуть зацікавити всіх користувачів ГІС. От деякі основні пункти з нашого списку побажань з боку нафтової галузі:
Поліпшення інтеграції з реляційними базами даних. Приємно відзначити, що значний прорив у цьому напрямку забезпечує пропонована ESRI порівняно нова технологія просторового сервера Spatial Database Engine (SDE). Однак, поки ще не цілком вирішена задача роботи з даними САПР і їхня роздруківка, хоча, значною мірою, ця проблема є наслідком недостатньо розвитих засобів підтримки записів і керування даними, що виходять за рамки ГІС. (Примітка: Стаття була написана до появи модуля SDE CAD Client, що за бажанням користувача може бути включений у комплект постачання SDE і спеціально призначений для багатокористувацької роботи з даними у вихідних форматах САПР. SDE CAD Client додає до Сапр-програми можливості збереження і створення вибірки просторових даних через сервер SDE. Він також надає прикладний інтерфейс користувача (API), що забезпечує розроблювачам додатків доступ до функцій і процедур Сапр-клієнта SDE із середовища розробки САПР додатків. Він дозволяє зберігати об'єкти САПР як просторові елементи в СУБД, чи робити вибірку просторових елементів, що у сучасний момент знаходяться в СУБД і керуються SDE. Створення цього модуля ще раз свідчить про те, що ESRI уважно відноситься до побажань своїх користувачів і швидко на них реагує).
Інші цікаві матеріали
Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне значення
Напевне, найбільш розпоширена гірська порода у всій
Вселенній – це лід. Марс, Юпітер, Сатурн складає великі маси льоду, а деякі
супутники планети
складені
ним майже цілком. Не є виключенням і наша Земля: ...
Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу,
особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство
свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання
професійних н ...
Географічна характеристика Туреччини
Туреччина – ісламська держава в Західній Азії і
Європі. Площа країни – 781 тис. км. кв. Населення – 65 млн. чол. Столиця –
Анкара. Форма правління – республіка. Форма територіального пристрою – унітарна
держава. Туреччи ...