Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС

Для складання прогнозу лавинної небезпеки співробітники Цеху протилавинного захисту ОАО «Апатит» (7) з використанням цифрової моделі поширення сніжного покриву одержують розподіл напруг у сніжній товщі на схилі.

Оригінальна методика прогнозу сходу сніжних лавин із застосуванням ГІС-технологій запропонована для створення Національного сніголавинного бюлетеня Швейцарії (16). Топографічною основою служить цифрова модель рельєфу масштабу 1:25 000. Методика передбачає надходження оперативної снігометеорологічної інформації. Усім факторам лавиноутворення (геоморфологічним, що розраховується по цифровій моделі, і метеорологічним, отриманим за результатами спостережень) привласнюється в залежності від значення свій ваговий коефіцієнт. У залежності від напрямку вологонесучого потоку міняється ваговий коефіцієнт орієнтації схилу. За значенням добутку вагових коефіцієнтів визначається ступінь лавинної небезпеки відповідно до європейської шкали лавинної небезпеки (http://www.slf.ch/) - кожної ступіні відповідають визначені експертами граничні значення добутку. Кінцевим продуктом є генеруючими засобами ГІС карти товщини сніжного покриву, приросту снігу (за останню добу), суми снігу, що свіжовипали, за останні 3 дня, і, нарешті, карти прогнозу лавинної небезпеки на окремі гірські масиви і на всю територію країни (мал.7). Уточнення прогнозу здійснюється спеціалістами-лавинщиками.

У найближчій перспективі створення методик прогнозу мокрих лавин. Цифрова модель рельєфу і генеровані шари кутів нахилу й експозиції схилів використовуються для розрахунку характеристик сніготанення. Отримані по цифровій моделі параметри схилів застосовуються для розрахунків, приміром, надходження сонячної радіації (12).

Найбільш популярним програмним продуктом, використовуваним у лавиноведення є пакет Arclnfo, обладнаний могутніми модулями розширення (10, 11, 12, 14, 20, 21). Ряд задач зважується з застосуванням більш простих і дешевих програм, до приклада Mapinfo (13) і Idrisi (J5, 19). Елементи ГІС-технологій, робота з цифровою моделлю рельєфу використовуються в спеціалізованому програмному забезпеченні ELSA, створеному французькими лавинщиками для моделювання й аналізу лавинних вогнищ (18).

Сніжні лавини можуть бути безпосереднім об'єктом дослідження проекту ГІС. Базовою основою таких проектів служать, як правило, великомасштабні карти. Вони охоплюють невеликі по площі території: лавинонебезпечний схил (19), долину (21), окремий гірський хребет (10).

Окремим шаром (блоком) лавини входять до складу комплексних ГІС, що описують природні умови регіонів і створених для вивчення самих явищ, їхніх взаємозв'язків і їхнього впливу на процеси і явища (8). Для створення картографічної основи використовуються карти і знімки середнього масштабу.

Мети створення ГІС - проектів, що включають лавинну тематику, зводяться до визначення стану досліджуваної території на предмет виникнення лавинної небезпеки. Це:

- забезпечення планувальних, проектних, контролюючих організацій зведеннями про поширення природних небезпек, створення земельного кадастру, вибір оптимальних місць під будівництво лінійних і майданних об'єктів (Росія, США, Швейцарія, Австрія й ін.);

- екологічний контроль регіону - вплив лавин на динаміку ландшафтів, характер і границі рослинних співтовариств (8);

- вибір безпечних шляхів пересування туристських груп (15);

- вивчення взаємозв'язків небезпечних природних і антропогенних явищ (Росія, США).

Перспективним напрямком для застосування ГІС-технологій представляється довгостроковий прогноз лавинної активності в зв'язку з глобальною зміною клімату, розроблювальна в НІЛ сніжних лавин і селів МГУ (13). Рішення даної задачі здійснюється в дрібному масштабі. Також дрібномасштабними є робочі проекти «Лавини Росії» і «Небезпечні гляціально-нивальні процеси». В основу останнього покладена база даних про катастрофічні лавини в усьому світі.

Перейти на страницу: 18 19 20 21 22 23 

Інші цікаві матеріали

Характеристика Нової Зеландії
Нова Зеландія - найкрасивіша країна світу. Цей дивовижний оазис райського життя розташований в південно-західній частині Тихого океану, на двох чудових островах - Південному та Північному, розділених протокою Кука, а так ...

Генезис океану
Об’єкт: океан. Предмет: генезис океану. Мета курсової роботи: встановити походження світового океану. Завдання: підрозділ Світового океану на окремі частини, будова земної кори в області океанів, основні риси ре ...

Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено