Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС
Більш складною задачею є побудова кількісної моделі зв'язку декількох пересічних геоінформаційних полів. Для добору значимих факторних полів тут можна застосувати функції кросспересічень. При цьому якщо має місце інерціальність впливу тих чи інших факторів, то вона може бути врахована уведенням відповідного часу запізнювання при побудові функції кросспересічень результуючого ознаки з даним фактором. Що ж стосується побудови самих математичних моделей, то вони повинні визначатися методами багатомірної регресії для синхронних (або запізнілих на заданий інтервал часу) кадрів полів, що враховуються. Можуть знаходитися регресійні моделі, як для деяких інтегральних параметрів результуючого полючи, так і для значень результуючого полючи в конкретних координатних точок. Так само, як і в попередньому випадку, ніщо не заважає при необхідності визначити такі рівняння для кожної точки простору, займаного результуючим полем. [1,3]
8. Оптимізаційні задачі. Можна представити кілька різновидів геоінформаційних оптимізаційних задач, для рішення яких будуть потрібні різні методи.
8.1 Оптимізація розміщення геоінформаційного поля на географічній місцевості з обліком її геофізичних особливостей. Прикладом таких задач можуть служити відвід землі під нове будівництво, планування площ сільськогосподарських земель під оброблення тієї чи іншої культури і т.д. Для рішення цих задач можна використовувати математичний апарат лінійного програмування. Основні труднощі при цьому будуть полягати у формалізації геофізичних особливостей місцевості, що повинні враховуватися при рішенні задачі, а обмежень, що також накладаються, і критеріїв оптимізації.
Важливою модифікацією цієї задачі є задача оптимального вибору місця для розміщення якого-небудь об'єкта. Від попередньої дана задача відрізняється тим, що, як правило, не існує єдиного чіткого критерію оптимальності розміщення. Можна сформулювати лише дуже нечіткі "функції переваги", які варто враховувати при виборі місця розміщення об'єкта. Для формалізації таких функцій переваги приходиться залучати методи нечіткої логіки або лінгвістичні методи.
Особливою специфікою відрізняються дані задачі при розміщенні (трасуванню) протяжних об'єктів: доріг, трубопровідних магістралей, ліній електропередач і ін. Для їхнього рішення методи лінійного програмування в чистому виді не підійдуть. Тут більш придатний метод послідовних наближень, а основною проблемою є облік впливу геофізичних особливостей місцевості на економічні витрати при будівництві даного об'єкта.
8.2 Оптимізація розміщення декількох непересічних геоінформаційних полів на географічній місцевості з обліком її геофізичних особливостей і функцій переваг для кожного геоінформаційного поля. Такі задачі щорічно приходиться вирішувати сільськогосподарським підприємствам при розміщенні посівів різних сільськогосподарських культур. При цьому заданими варто вважати загальну площу орних земель і площі, що відводяться під кожну культуру. Тут також не існує чітких критеріїв оптимальності і приходиться використовувати "нечіткі" знання, що виражаються у виді функцій переваги і висновків з минулого досвіду. Тут же повинні враховуватися і більш чіткі вимоги сівозміни. У принципі, ці задачі мають багато загального ос другою модифікацією попередньої задачі, але вимагають обліку великого числа обмежень і є більш громіздкими.
8.3 Задачі оптимального вибору фізичної природи непересічних геоінформаційних полів і їхнього оптимального розміщення на заданій географічній місцевості. Ці задачі фактично є більш загальною постановкою задач попереднього типу, коли вихідний набір фізичних інформаційних ознак не заданий і його варто вибирати як підмножина не заданої розмірності з дуже великої загальної безлічі таких ознак. Якщо як приклади знову звернутися до сільськогосподарських задач, то цьому класу задач будуть відповідати задачі оптимального планування використання наявних сільськогосподарських угідь. Тут основним критерієм оптимальності є економічна ефективність сільськогосподарського виробництва. Однак даний критерій вбирає в себе безліч приватних критеріїв і різноманітних функцій переваги, що неможливо виразити детермінованими функціями. Крім того, це типова системна задача, що вимагає обліку впливу численних факторів оточення як економічного, так і технічного і соціального характеру, особливо якщо неї вирішувати не в масштабах окремого господарства, а в масштабах чи району області.
Інші цікаві матеріали
Великі географічні відкриття
Періоду розкладання
феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні
відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу
виробництва.
Великі географічні
відкриття були ...
Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу
Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області
входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа
району -113,4 тис.км2. Специф ...
Земельний кадастр і використання земель Городницької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області
Суспільні відносини щодо володіння, користування
і розпорядження землею (земельні відносини) перебувають у постійному розвитку.
Трансформація земельних відносин завжди на всіх
етапах людської цивілізації належала до ...