Проектна робота як метод інтерактивного навчання в географії
Проектна робота ставить завдання — розробка власної моделі, процедури, схеми, підчас виконання якої учні набувають корисних дослідницьких навичок. Проекти можуть бути довготривалими, на виконання яких виділяється декілька уроків, частина декількох уроків, і короткочасними, які можна розробити упродовж одного уроку або навіть певної його частини. Підготовка, виконання і презентація проекту займає значно більше часу, ніж виконання традиційних завдань.
Наприклад
«Міжнародний географічний поділ праці та інтеграція», 10 клас
Мета:
сформувати в учнів систему уявлень про поняття «світове господарство», «міжнародний поділ праці», «всесвітня інтеграція»; систематизувати знання про закономірності розвитку етапів світового господарства; сприяти розвитку глобального світосприйняття, розвивати критичне мислення, використовуючи метод проектів.
Обладнання:
політична карта світу, атласи, словники.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Форма проведення:
метод проектів.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II
. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
• Що вивчає економічна та соціальна географія світу?
• Які історико-географічні регіони виділяються у світі?
• Які причини зумовили формування історико-географічних регіонів світу?
III
. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Мета нашого уроку — з'ясувати умови формування світового господарства, міжнародного поділу та інтеграції праці, участь і місце України у світовому господарстві.
IV
. Вивчення нового матеріалу
План
1. Світове господарство на межі тисячоліть.
2. Міжнародний поділ праці — вища форма поділу праці
3. Міжнародна інтеграція — найвища стадія міжнародного поділу праці.'
4. Україна на шляху до Світової організації торгівлі.
5. Інтеграція України в Європу.
Етапи роботи
1. Поділ класу на групи (доповідач; члени Міжнародної організації праці, спеціалізованої установи ООН; члени Державного комітету України з питань інтеграційних процесів).
2. Рекомендації щодо етапів дослідження та презентації проектів; ознайомлення з правилами користування карткою учасника проекту.
3. Робота в групах.
4. Захист проектів.
V
. Закріплення нових знань і вмінь учнів
Тестова перевірка
VI
. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
VII
. Домашнє завдання
1. Проаналізувати причинно-на-слідкові зв'язки формування етапів світового господарства.
2. Дослідити за економічними картами можливі інтеграційні процеси України з країнами світу.
Схема
Етапи дослідження та презентація проектів
1. Самостійна робота учасників проекту.
2. Обговорення отриманих результатів у групах, робота з картами атласу.
3. Презентація проектів та їх захист.
4. Експертна оцінка проектів.
5. Формування висновків.
6. Оголошення результатів.
Зміст термінів і понять, які необхідно знати під час вивчення теми:
• світове господарство;
• міжнародний поділ праці;
• інтеграція праці;
• світовий ринок;
• транснаціональні корпорації.
Тематика роботи груп
Група № 1
1. Доповідач. «Світове господарство на межі тисячоліть».
2. Члени міжнародної організації •праці. «Проект інтеграційних
процесів у країнах різних типів за розвитком господарства».
3. Члени державного комітету з питань інтеграційних процесів в Україні. «Проект інтеграційних процесів України до Європейського Союзу».
Група № 2
1. Доповідач. «Міжнародний поділ праці — вища форма поділу праці».
2. Члени міжнародної організації праці. «Проект інтеграційних процесів у країнах різних типів за розвитком господарства».
3. Члени державного комітету з питань інтеграційних процесів в Україні. «Проект інтеграційних процесів в Україні».
Інші цікаві матеріали
Сутність та структура природно-ресурсного потенціалу
Розвиток
ринкових відносин вимагає насамперед раціональної взаємодії економіки та
природи, тобто раціонального природокористування. До економічного розвитку
відносимо вміле використання природних ресурсів максимальне зб ...
Особливості розвитку продуктивних сил Болгарії
Україна є постсоціалістичною державою
для якої характерні ряд специфічних особливостей розвитку відмінних від інших
країн світу. Тому узагальнення досвіду розвитку господарства інших
постсоціалістичних країн є важливим ...
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відом ...