Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Геолого-гідрогеологічні та геоморфологічні умови

Геоструктурну основу території складають кілька технічних елементів південно-західної окраїни Східноєвропейської платформи: Ратнівський

горст, на Південному-Заході від нього – Ковельський виступ, решта території – Волино-Подільська монокліаль і Львівський палеозойський прогин. Для геологічної будови характерні два структурних поверхи: нижній, утворений дисковими

протерозойськими і палеозойськими породами і верхній – складений монокліальними верствами крейдового, місцями – палеогенового віку. Корінні породи в межах низовинної частини області повністю перекриті антропогеновими водно-льодовиковими піщаними і льодовиковими піщано-галечними відкладами, на вододілах і схилах Волинської височини – лесовидними породами.

Поверхня області рівнинна з загальним похилом у північному напрямку. Максимальна висота 292 м у південно-східній частині, мінімальна – 139 м на межиріччі Стоходу і Прип’яті.

Поверхневі води Волині представлені річками і озерами. Частина річок бере початок на території області, витоки інших знаходяться далеко за її межами. Всі річки належать до рівнинного типу і характеризуються незначними швидкостями течії (0,1-0,3 м/с). На північному-заході бере початок права притока Дніпра – р. Прип’ять, протяжність якої в межах області біля 170 м. В басейні р. Прип’ять починається біля 105 річок і струмків. З південного-заходу на північний схід протікає сама велика починаючи від м. Луцьк, притока Прип’яті – р. Стир. Другою по величині водною артерією являється річка Західний Буг. Загальний річний об’єм стоку річок в межах області в середньому за рік складає 3816 млн. м³.

Тут нараховується більше 200 озер площею від 2 до 269 га. Вони живляться атмосферними опадами, поверхневим стоком і підземними водами. Підземні води являються найбільш важливим фактором підтримання рівня озер, а також регулятором їх температурного режиму. Температура підземних вод, які живлять озера, в залежності від їх глибини, коливається в основному в межах 6-8ºС. Рівень води на протязі року в озерах міняється до 1 м.

Самі великі озера – Швацькі, представлені більш ніж 20 водоймами, розміщеними в басейні Західного Бугу. Найбільше з них озеро Світязь, яке живиться артезіанськими водами, глибиною до 60 м. В басейні річки Прип’ять найбільшим являється озеро Любязь, площею 454 га і глибиною 11 м. В басейні річки Стохід починається 30 озер, в основному, карстового походження, площа яких коливається від 1 до 165 га.

Територія Волинської області розміщена в межах Волино-Подільського артезіанського басейну. Підземні води приурочені практично до всіх стратиграфічних горизонтів і різноманітні по якості і дебіту. Водоносні горизонти девонських і четвертинних відкладів в обмежених масштабах використовуються для задоволення господарсько-побутових потрібностей.

поліська частина області являє собою рівнину, яка поступово знижується з півдня на північ і північний схід. На півдні до неї прилягає вкрите лесом і лесовидними суглинком Волино-Подільського плато.

Геологічна будова і походження Волино-Подільського плато і поліської території області різні.

Волино-Подільське плато складене з осадочних відкладів палеозойської ери і більш різких (тобто близьких до нас) відкладів. На великій глибині під Волинським плато залягає вгнута вниз кристалічна основа, заповнена осадочними і континентальними відкладами – пісковиками, глинами, пісками, шарами кам’яного вугілля, крейдою та іншими відкладами різних періодів, починаючи з силурійського і до наших днів.

Кристалічні породи (граніти, гнейси, базальти) у Волинській області на поверхню не виходять. Ці породи виходять за східною межею області, у сусідній Рівненській області.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Інші цікаві матеріали

Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших корисних речовин. Як відом ...

Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і змістовному проведенні вільного часу. В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...

Розміщення продуктивних сил Івано–Франківської області
Дослідженню розвитку промислових комплексів та проблеми територіальної організації промислового виробництва України присвячено чимало науково-дослідних і практичних робіт. Дана курсова робота висвітлює тему, яка на сь ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено