Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Участь області у внутрідержавному територіальному поділі праці та економічних зв'язках

Кожна область має тільки їй властиві природні умови, історію освоєння території, її заселення і господарювання. І кожна область відрізняється напрямом господарства, особливо сільського, на якому застосовуються багато галузей обробної промисловості, структурою економіки в цілому, способом життя населення.

Спеціалізуючись на виробництві певної продукції, кожна область забезпечує нею свої потреби, потреби інших регіонів. У свою чергу область отримує продукцію, якої у неї немає. Так відбувається обмін результатами праці. Такий розподіл праці між окремими територіями країни називається географічним (територіальним).

Спеціалізація території складається історично. Вона може змінюватися з розвитком господарства.

Для того, щоб сформувалася спеціалізація, необхідні такі умови: по-перше, наявність у області переваг, необхідних для виробництва певної продукції; по-друге, наявність областей або регіонів, які потребують цієї продукції.

Івано-Франківська область має свої характерні особливості:

а) добування та переробка паливної сировини (нафти, газу, бурого вугілля);

б) домінування неметаломісткого машинобудування;

в) лісова і деревообробна промисловість;

г) вироблення продукції сільського господарства.

Економічні зв'язки області тісно пов'язані у Карпатському економічному регіоні, а також з іншими областями України. Дуже важливим напрямом економічних зв'язків є співробітництво між областями України і Росії, Угорщини, Румунії, Словаччини, Молдови. У 2010 році було проведено низку переговорів з делегаціями Угорщини та Грузії. Під час візиту в Іспанію започатковано співробітництво між Івано-Франківською областю та Валенсійською автономною областю, обговорено питання правового захисту українців, які тимчасово перебувають в Іспанії. Започатковано міжрегіональну співпрацю області з Литвою.

За даними Івано-Франківської облдержадміністрації на січень-лютий 2005 року обсяги експорту товарів області склали 154,9 млн. дол. США, імпорту - 105,1 млн. дол. США, що, відповідно, на 22,5 і 65,0% перевищило рівень, досягнутий за січень-лютий 2004 року. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі зменшилося на 12,9 млн. дол. США.

В експортній діяльності, яку здійснюють 441 підприємство, переважає сировинний напрям з продукцією на 152.4 млн. дол. США, що складає 1.3% в Україні. Що ж стосується імпорту, то обсяги імпорту скоротилися на 12,8%.

Імпортується високотехнологічна продукція на суму 83.5 млн. дол. США, що становить 0.7% в імпорті України. Сальдо експорту-імпорту є додатним, що позитивно характеризує цю діяльність в межах держави, оскільки валютні надходження дозволяють розширити експортну діяльність в середині країни та направити їх на інші цілі. Шляхом покращення зовнішньоекономічної діяльності області є вдосконалення структури експорту, підвищення частки продукції обробної промисловості.

Підприємства та організації області здійснювали зовнішньоторговельні операції з партнерами 77 країн світу.

Найбільш питому вагу у загальнообласному експорті займають поставки до Угорщини (19,2%), Румунії (8,2% обласного експорту).

Вагоме місце у товарній структурі експорту займають продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості і мінеральні продукти, в імпорті - мінеральні продукти.

В зовнішньоторговельному обороті товарів області значну питому вагу займають підприємства та організації

· Івано-Франківської міської ради - 19,4 %

· Тисьменського району - 8,4 %

· Надвірнянського району - 6,5 %

· Долинського району - 5,5 %

Багатогалузеве господарство дозволяє області експортувати різнобічні види продукції: обладнання для газової і нафтової промисловості, технологічне обладнання для легкої промисловості, ліс, калійні добрива, хутряні вироби, фруктові та овочеві консерви.

. Проблеми та перспективи розвитку та розміщення продуктивних сил області.

На сьогодні для Івано-Франківської області можна виділити наступні проблеми, які пов’язані з виробництвом:

Соціально-економічні проблеми невеликих міст.

Недостатній рівень міждержавного співробітництва.

Складна екологічна ситуація Прикарпаття внаслідок великої концентрації хімічних підприємств і воєнної техніки.

Розвиток курортного господарства територіально співпадає з промисловими розробками, а це погіршує екологічний стан й обмежує можливості цих виробництв.

В кожній галузі промисловості є цілий ряд проблем, які характерні всьому виробництву:

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Характеристика Нової Зеландії
Нова Зеландія - найкрасивіша країна світу. Цей дивовижний оазис райського життя розташований в південно-західній частині Тихого океану, на двох чудових островах - Південному та Північному, розділених протокою Кука, а так ...

Історія земної кори проблеми, закономірності, роздуми
Історична геологія, що розшифровує умови й закономірності розвитку земної кори та планети в цілому, є наукою, що активно розвивається. Можливість точно датувати найрізноманітніші події минулого, вивчати вплив космосу на ...

Подільский економічний район
Подільский економічний район має зручне економіко-географічне положення, вигідне транспортно-географічне положення. За розмірами території район посідає 4 місце серед економічних районів України ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено