Деякі рису будови поверхні південно-західних територій Канади
Поверхневі відклади.
Четвертинні відклади південних частин провінцій Альберта та Саскачеван не вирізняються особливою різноманітністю. Більша частина території представлена озерними глинами, суглинками, супісками сіро-жовтого кольору, з домішками гравійного матеріалу. Досить значну частину складає уламковий матеріал. Здебільшого це галька, та різні за розмірами валуни. Присутність уламкового матеріалу пояснюється дрифтовим переміщенням у тілі плаваючої криги. В колишній зонах прибою, за рахунок руйнуючої дії хвиль та часткового переміщення глинистих фракцій відбувається деяке збагачення озерних відкладів уламковим матеріалом. Приклад такого явища представлено на рис.28. Вміщений тут знімок був зроблений на березі озера Reed Lake у точці, що була описана раніше (див. рис.2.1.7. – 2.1.10). На тих фотографіях був показаний характер берегової лінії та сліди її переміщення при усиханні озера.
Збагачення уламковим матеріалом відбувається також в наслідок антропогенного втручання. З рис.29, видно, що на польовій дорозі в межах озерної рівнини в результаті руйнування грунтово-рослинного прошарку колесами автомобілів та вітрової ерозії, має місце винесення дрібнозернистої фракції та збагачення озерних відкладів піском, гравієм та галькою.
Про те, що в озерних відкладах присутній і крупно уламковий матеріал свідчить наступний знімок (рис.30). На рисунку зображено узбіччя польової дороги, на яке стягувалися та складалися у „стіжок” валуни та галька. На другому плані зображення можна бачити кінець замкнутої котловини, яка ще недавно була залишковим озером. Сьогодні можна спостерігати безліч таких западин, які в залежності від співвідношення гіпсометрії їх дна з рівнем підземних вод, або є ще частково заповнення водою, або перетворилися на сухі безстічні улоговини.
|
Рис.28. Озерні відклади в колишній зоні прибою озера Reed Lake |
|
Рис. 29. Збагачення озерних відкладів гравійною фракцією в результаті вітрової дефляції |
Наявність значної кількості ерозійних форм дає можливість оцінити потужність озерних відкладів та їх співвідношення з нижніми верствами. Не дивлячись на велетенські простори, що сьогодні займають озерні рівнини, потужність озерних післяльодовикових відкладів, за звичай, не значна. В усіх випадках, коли була можливість спостерігати озерні відклади у розрізах, їх видима потужність не перевершувала п’яти метрів. В межах бортів Horseshoe Canyon потужність відкладів складає 3 метрів (рис.31).
|
Рис.30. „Стіжок” крупноуламкового матеріалу на поверхні озерної рівнини |
|
Рис.31. Співвідношення озерних відкладів (верхня тонка світла смуга) з підстеляючи ми породами у східній стінці Horseshoe Canyon |
На збільшеному зображенні видно, що це однорідні супіщано-глинисті відклади зі слабо вираженою шаруватістю (рис.32). Невелика потужність озерних відкладів свідчить про нетривалість озерного циклу розвитку. Для порівняння, потужність озерних дольодовикових та післяльодовикових відкладів у долині середнього Дніпра приблизно у десятеро більша (див. рис.1.5. та 1.6).
Грунтово-рослинний покрив, а це видно з попередніх рисунків, є слаборозвиненим. Потужність ґрунту складає усього 10-15 см, досить часто ґрунт взагалі відсутній. Пояснюється це молодістю рельєфу та специфічними кліматичними умовами. Скоріш за все головна причина криється у останньому чиннику, оскільки суворі зими з температурами до -40ОС та спекотне, посушливе літо створюють не найкращі умови для вегетації та формування ґрунтового покриву. Для порівняння можна навести такий приклад. У межах Волинського Полісся під час польових робіт у 70-і роки м.с. робилися прокопки на окопах першої та другої світових війн і в них на той час вже спостерігався цілком розвинений ґрунтовий покрив.
|
Рис.32. Прошарок озерних відкладів у стінці Horseshoe Canyon |
Інші цікаві матеріали
Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області
Тернопільська область, разом із Львівською та
Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей
західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...
Геодезія
Геодезична мережа — це
сукупність пунктів на земній поверхні, закріплених
спеціальними центрами, координати та висоти яких визначено геодезичними методами.
Геодезичні
мережі поділяються на: державні, спеціального ...
Ґрунти Українських Карпат
Ґрунт - це особливе природно-історичне тіло, складна
поліфункціональна чотирифазна структурна система у поверхневій частині кори
вивітрювання гірських порід, яка є комплексною функцією гірської породи,
організмів, кліма ...