Ділянка Souris River та Moose Creek
Наступні приклади будови долин річок післяльодовикових територій Канади взяті з різних її частин, і характеризують одноманітність та типовість описаних вище явищ. Принцип підбору ділянок був випадковим, за винятком ділянки Horseshoe Canyon та Red Deer, коли причиною вибору стали туристичні путівники та геологічні карти. Вибір наступної ділянки Souris River та Moose Creek пов’язаний з тестовими електрометричними та структурно-геоморфологічними дослідженнями в межах нафтогазоносних структур. Одна з таких структур розташована в межах західної частини луки Souri River, що протікає у південно-східній частині провінції Саскачеван у її крайньому південно-східному куту, біля кордону з провінцією Монітоба на сході, та зі Сполученими Штатами – на півдні (рис.38).
Обстежена територія, так само як і ділянка біля річки Red Deer, являє собою дно осушеного післяльодовикового озера. В її межах протікає велика, за місцевим мірками, річка Souris та її ліва притока Moose Creek. Наведений на рисунку фрагмент топографічної карти масштабу 1:200000 (4 видання, 1986 р). На час виходу карти ми вказуємо тому, що за час що минув після її випуску у топографії місцевості відбулися певні зміни, які зафіксовані на космічних знімках та наземних фотографіях. Зміни ці антропогенного походження, зокрема це створення водосховища на лівій притоці Moose Creek. Будівництво греблі було закінчено на початку 90-х років м.с., тому, природно, водосховище не знайшло свого відображення на карті. Крім топографічної карти використовувалися досить детальні космічні знімки, фрагмент одного з яких представлено на рис.39. Знімок є дуже цікавим, оскільки на ньому знайшли своє відображення більшість геоморфологічних елементів, які впевнено можуть бути розпізнані навіть без стереоскопічного перегляду. Нажаль, площа знімку не охоплює досить цікавий елемент долини - північну части луки (на Web - http://www.spaceimaging.com/gazette/ знімки відсутні).
Знайомство з будовою долини розпочнемо від наймолодшого рівня – сучасної заплави. З космічного зображення добре видно, що сучасна заплава є досить вузькою і розміщується по обидві сторони від русла смугами шириною у кілька десятків метрів[2]. Ширина русла не значна, у північній частині луки не перевищує 10 м.
|
Рис.38. Фрагмент топографічної карти відрізку долин Souris River та Moose Creek, Видання 4, 1986 |
Будова схилів вирізняється максимальною виразністю, тераси широкі і відокремлені одна від одної 10-ти метровим уступами. З північного борту долини був зроблений фотознімок, на якому чітко видні дві тераси та уступи, що їх розділяють. Загальний вигляд долини показаний на верхньому знімку рисунку 40, (точка фотографування показана на рис.38). Автомобіль, куряву від якого видно в момент фотографування знаходився у нижній частині уступу від першої до другої тераси. Детально обриси уступу показані на середньому знімку рисунку 40.
Інші цікаві матеріали
Економічне положення Малайзії
Малайзія - країна з економікою, що розвивається. Вона
належить до групи найбільш багатих і розвинених країн, що розвиваються - до
Нових Індустріальним Країнам (НІС).
З 1970 року Малайзія почала перехід від економіки,
...
Місто та його структура
В процесі урбанізації рельєф
освоюваної території піддається перетворенням відповідно до потреб певного
етапу розвитку міста. Основною тенденцією в зміні міського рельєфу можна
вважати його вирівнювання, зв'язана з план ...
Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це
природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом
використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших
корисних речовин.
Як відом ...