Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Ділянка Souris River та Moose Creek

На зображені видно сліди антропогенної діяльності, тут розташовані кілька дрібних кар’єрів. Нижній знімок того ж рисунка дає уяву про літологічний склад другої тераси, яка представлена піщано-глинистим матеріалам з валунами та галькою. Перша тераса має аналогічну будову. За механічним складом сучасна заплава відрізняється тим, що на поверхні валунно-галечниковий матеріал відсутній, хоча це не означає, що його не має у розрізі.

На відміну від інших долин цього району в межах долини Souris River можна спостерігати звиклі для нас ерозійні форми. На рис.41. показаний невеликий відрізок долини річки, що розташований трохи нижче за течією від селища Oxbow (див. фрагмент карти). Тут ми можемо спостерігати сформовані елементи яружно-балкових форм, які розтинають правий борт долини маскуючи при цьому тераси та уступи. За виразністю будови долини цей фрагмент міг би бути ідеальним природним навчальним взірцем. Для порівняння вкажемо, а це видно з виданих геоморфологічних та геологічних карт /2, 3, 4 , 5, 8, 10, 11/, що в межах басейну Дніпра ділянки, де б не виникало сумнівів ні відносно кількості терасових рівнів, ні відносно їх походження, є великою рідкістю.

Рис.40. Фотознімки долини річки Souris River. Верхній знімок – загальний вигляд; середній знімок – уступ від першої до другої тераси; вигляд поверхні другої тераси – нижній знімок.

Рис.41. Будова лівого борту долини нижче за течією від поселення Oxbow

Аналіз будови долини річки Oxbow ставить кілька принципових питань, що стосуються долинних комплексів України, та інших країн, які до сьогоднішнього дня перебувають під впливом “передової радянської науки”, яка своєю прямолінійністю та непогрішимістю замордувала, як в прямому, так і в переносному значені не одну сотню науковців. Мова йде про визначення вікових співвідношень між різними елементами будови долин. Для географів радянської школи догмою є те, що заплава може бути тільки голоценового віку і ніякого іншого. Питання, - чому? На цьому прикладі, і на прикладі з річкою Red Deer, а далі і на прикладі річки Elbow, наглядно видно, що на голоценовому етапі, що триває після Вісконсинського зледеніння усього 8000 років, ці річки та пов’язані з їх долинами інші елементи геоморфологічної будови були сформовані на місці післяльодовикових озер. В долинах відбулося формування двох терас (разом з заплавою трьох), сформувалася яружно-балкова система, і не тільки сформувалася, а дійшла зрілого віку. Якщо поділити, навіть на рівні відрізки, час, що минув з моменту відступу льодовика (усього їх чотири), то на кожний з етапів розвитку припадає десь біля 2000 років. З цього випливає, що швидкість перебігу рельєфоутворюючих процесів є значно вищою ніж це уявлялося раніше.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Інші цікаві матеріали

Земельний кадастр і використання земель Городницької сільської ради
Суспільні відносини щодо володіння, користування і розпоряджен­ня землею (земельні відносини) перебувають у постійному розвитку. Трансформація земельних відносин завжди на всіх етапах людської цивілізації належала до ...

Париж, його історія, культура та суспільство
Метою роботи є історичний розгляд міста Парижа, його сучасний стан та прогнози на майбутнє. Згідно мети, було поставлено наступні завдання: проаналізувати історичний розвиток Парижу; дослідити сучасний стан м ...

Створення топографічного плану стереографічним методом на Жмеринському
Фотограмметрія вивчає властивості фотозображення, методів його отримання і вимірювання, розробка приладів для вимірювання і перетворення фотознімків. Фотограмметрія особливо поширена в топографії. Переважна більшість ка ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено