Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Ділянка Souris River та Moose Creek

З топографічної карти видно, що уся площа моренної рівнини усіяна різного розміру озерами неправильної геометричної форми без певної орієнтації. Частина з них є повністю ізольованими, а частина поєднана системою проток. На космічному зображені поверхня моренної рівнини вкрита чорними цяточками (озера), на зразок віспи. Положення уступу на топографічні карті лише умовно можна спрогнозувати за зміною характеру горизонталей. На фрагменту середньомасштабного знімку уступ є більш чітким і його можна зазначити за зміною структури зображення, в основі якої лежить наявність на схилі ерозійних форм та зміна рослинності.

Рис.46. Фрагмент космічного знімку на ділянку моренної рівнини (Landsat, http://glovis.usgs.gov/)

Значно більше інформації про причини зміни структури фототону можна отримати з детальних космічних знімків. Фрагмент такого знімку наведено на рис.47. Яри та балки ясно вказують на положення схилу, їх нижні частини опираються на озерну рівнину, а верхів’я вказують на початок вододільної поверхні. В будові ерозійних форм слід звернути увагу на дуже істотну обставину – вони закінчуються без типових для таких ситуацій конусів виносу, характер контакту з озерними відкладами вказує на те, що продукти виносу поступово заповнювали улоговину і є притуленими до відкладів морени.

Береги озер є відносно крутими та високими, що відрізняє їх від залишкових озер в межах озерної рівнини. Так якщо висота берегів залишкових озер складає кілька метрів, то для озер цієї території вона досягає кількох десятків метрів. Характер берегової лінії післяльодовикових озер показаний на рис. 48. На ближньому березі озера видно світлу смугу переважно піщаних відкладів. Наступний фрагмент детального космічного знімка (рис.49) цікавий не тільки тим, що демонструє чіткість вираженості берегових ліній озер, але й показує, як могла виглядати ця територія на кінці льодовикового періоду. І що є неменше цікавим, так це те, що знімок зроблений 1 квітня (широта 500 пн.ш).

Рис.47. Фрагмент детального космічного знімка південно-західного схилу моренної рівнини (http://www.spaceimaging.com/gazette/)

Наступний фрагмент детального космічного знімка демонструє явище, що було показане на рис.44. – сліди потужного початкового потоку на озерній рівнині. Очевидно, такої сили потік був недовговічним і міг виникнути тільки на початковому етапі дренажу озера, що знаходилося десь вище за течією річки. Значний та швидкий скид води призводив то різкого падіння рівня води у озері.

З зображення долини річки видно, що, як мінімум двічі, потік був катастрофічним. Другий потік, напевно, був дещо потужнішим за переший. Сліди третього потоку частково знищені, хоча подекуди вони залишаються помітними навіть в межах перебудованої долини. Сучасне русло повністю пристосувалося до долини другого потоку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Інші цікаві матеріали

Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування як галузь  промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...

Рекреаційні райони Закавказзя
Закавказзі, як і весь Кавказ, - важливий геополітичний регіон, з глибокої старовини представляв сполучну ланку між країнами Сходу і Заходу і знаходився на перехресті торгових шляхів між Близьким і Середнім Сходом і Європ ...

Ґрунти Українських Карпат
Ґрунт - це особливе природно-історичне тіло, складна поліфункціональна чотирифазна структурна система у поверхневій частині кори вивітрювання гірських порід, яка є комплексною функцією гірської породи, організмів, кліма ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено