Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Ділянка річки Elbow в районі міста Калгарі.

Elbow River безпосередньо протікає через місто Калгарі. Сьогодні її верхів’я знаходиться у східному передгір’ї Скелястих гір. Як і річки Red Deer та Souris, Elbow River початково була сформована як дренажна долина. Сучасний вигляд долини можна побачити на рис.53. Знімок зроблено навесні, коли ще річка була вкрита кригою. Причому, кригою вкрито не тільки русло річки, але й уся заплава. Це видно з того, що на відрізку вже в межах заселеної частини, ширина русла складає кілька десятків метрів, а далі на північний-захід ширина льодового покрову значно більша і русло з під льоду не проглядає.

Рис.53. Сучасний вигляд долини річки Elbow в межах західної околиці міста Калгарі (http://www.spaceimaging.com/gazette/)

На північно-західному відрізку долини окрім заплави виділяється ще дві надзаплавні тераси, які трасуються уступами та ерозійними формами різної довжини. Для невисокого уступу між першою та другою терасами характерні короткі прості ерозійні форми, а для уступу між другою терасою та моренною рівниною – більш видовжені та звивисті форми. Особливістю цих ерозійних форм є те, що тільки деякі з них розтинають усі три рівні, більша ж частина з них закінчується при виході на нижчий рівень. Як і на двох розглянутих вище ділянках, потужність сучасного потоку є значно меншою від тієї, що його сформувала. В межах північно-східного схилу ерозійні форми мають дещо іншу структуру, там базисом денудації є дно палеоозера. Розвиток цих форм був відносно стабільним і не зазнав імпульсних впливів під час перебудови річки. Моренний останець (рис.53) з південного-заходу на північний-схід розтинається палеопротокою, що можливо утворилася на одному з етапів дренування озера, коли моренний останець розділяв дві самостійні водойми. З огляду та те, що останець без уступу приєднується до другої тераси, можна припустити, що їх формування є синхронним у часі.

Фотознімок вміщений на рис.54 дає уяву про характер моренних останців у цьому районі та їх співвідношення з іншими рівнями. Знімок зроблений дещо західніше території, що охоплює фрагмент космічного знімка на рис.53, але на рис.55 вміщено фрагмент космознімка на дану ділянку. На передньому плані фотознімку схил між другою та першою надзаплавними терасами, точка фотографування розташована на рівні підніжжя моренної рівнини. На особливу увагу на даному фотознімку заслуговує аналіз ерозійних форм в межах схилу моренної рівнини. На збільшеному фрагменту видно, що тільки частина форм продовжила свій розвиток після утворення уступу від озерної рівнини до другої тераси, а більшість з них стабілізувалася.

Пов’язуючи зміни інтенсивності ерозійної діяльності зі зміною кліматичних умов можна було б припустити, що ця особливість будови ерозійної мережі викликана зменшенням кількості атмосферних опадів. Але, узагальнення, зроблені після знайомства з будовою ерозійних форм в інших місцям, дає підстави для іншого припущення. Воно базується, окрім згаданої особливості їх зчленування з нижніми рівнями, на їх співвідношенні з вододільними просторами. Як видно з наведених раніше фотоматеріалів, глибина врізу ерозійних форм в межах схилів моренних рівнин є незначною, у них практично відсутні басейни водозбору, і окрім того, їх верхів’я розміщуються в при вододільній частині рівнин. Це наводить на думку, що у той час коли йшло формування ерозійних форм, на моренних рівнинах залишалися шапки реліктового льоду. Рельєф поверхні льодових шапок був гармонічним продовженням цих ерозійних форм і такі елементи їх будови, як басейни водозбору зникли після танення льоду. Зникнення джерела живлення та промерзла поверхня не дозволила ерозійним формам розвиватися далі. Не дозволяють це робити і сучасні кліматичні умови. Подальший розвиток отримали тільки найбільш розвинуті на той час форми. Сьогодні їх щільність повністю забезпечує стік поверхневих вод.

Фрагмент знімку на рис.55 є цікавий тим, що відображає сутність назви річки, в перекладі Elbow означає лікоть. Згин, що видно у південній частині безумовно має в своїй основі вплив тектонічних факторів, але наскільки це явище є типовим для даного типу рельєфу можна визначити тільки відповідними цілеспрямованими дослідженнями. Наразі ж, можна тільки вказати ще на можливість трасування вздовж північного борту долини виходів прошаркуватих гірських порід.

Перейти на страницу: 1 2 3

Інші цікаві матеріали

Вплив природно-ресурсного потенціалу на соціально-економічний розвиток Миколаївського регіону
Миколаївська область входить до складу Причорноморського економічного району, до якого окрім Миколаївської області входять: Одеська та Херсонська області та Автономна республіка Крим. Площа району -113,4 тис.км2. Специф ...

Моя мала батьківщина м. Миколаїв
В даній роботі я досліджував природні умови, географічні особливості, кліматичні характеристики моєї малої батьківщини - міста Миколаєва. Впродовж свого існування Миколаїв завоював міцний авторитет як важливий ділови ...

Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено