Природно-ресурсний комплекс Коломийського району
Географічне положення Коломийського району
Коломийський район - один з 14 районів Івано-Франківської області -розташований в її південно-східній частині. Межує з таким районами: Тлумацьким (на півночі) Городенківським, Снятинським (на сході), Косівським (на півдні), Надвірнянським (на заході). Центр району - місто Коломия з географічними координатами 48°32' пн. ш., 25°02' сх д., одночасно це одне з п'яти міст обласного підпорядкування.
Площа району - 1026 км2. Район утворений в 1940 році. Саме місто Коломия розташоване на р. Прут (притоці Дунаю) на важливому перexpecтi автомобільних та залізничних шляхів з Львівської і Тернопільської в Закарпатську і Чернівецьку області. Протяжність з півночі на південь по меридіану 25° сх. д. - 36 км, із заходу на схід по паралелі 48°32' пн. ш. приблизно 36км.
Ріка Прут, протікаючи по території району із північного заходу на південний схід, поділяє район на дві частини: 2/3 площі займає горбисте передгір'я; 1/3 - запрутська підвищена місцевість та низькогірні хребти. В рельєфі переважає підвищена місцевість та низькогірні хребта. В рельєфі переважає підвищена пологохвиляста рівнина, розділена річками, що теж позитивно впливає на економіко-географічне положення.
В даний час Коломийський район поділений на 3 селищних і 40 сільських Рад, В районі селища міського типу Гвіздець, Отинія, Печеніжин та 82 сільських населених пунктів. Коломия місто обласного підпорядкування.
Північна частиш Коломийського району лежить у Передкарпатті, південна у межах Покуття. Поверхню Прикарпаття займає підвищена пологохвиляста рівнина, значно розчленована Покутську частину складають низькогірні хребти з пологими схилами, куполоподібними вершинами, розділені річковими долинами. Переважаючі абсолютні висота в долині р. Пруг - 200-300 м. Передкарпаття і Покуття - 300-400 м. Найвищі ділянки району на південно-західній її окраїні, на границі з Надвірнянським і Косівським районами 600-800 метрів над рівнем моря (передгір'я Покутсько-Буковинських Карпат, найвища точка - 755 м). Весь район розташований у Передкарпатській височині, фізико-географічній області та в Зовнішніх Карпатах.
Рельєф міста Коломия - рівнинно-терасний, загальний похил поверхні району - на схід. Абсолютна висота міста Коломия - 288,2 м над рівнем моря, абсолютні відмітки урізу води р.Прут (с. Корнич) - 262,3 м.
Територія району лежить у двох великих тектонічних структурах: південно-західній окраїні Східноєвропейської платформи (Волино-Подільської плити) і Передкарпатського передового прогину. Платформенна ділянка займає північно-східну окраїну району (приблизно 1/3 частину), південь і захід займають Зовнішня і Внутрішня зони Підкарпатського передового прогину.
Волино-Подільська плита являє собою схил Українського кристалічного щита. Її кристалічний фундамент занурений під потужну товщу (до 3000 м) палеозойських і мезозойських відкладів, що мають нахил пластів усього 1-2 градуси.
Передкарпатський крайовий прогин є частиною Карпатської геосинкліналі. Внутрішня зона (запрутська, південний схід району) вкрита потужною товщею (до 7000 м) відкладів крейдового, палеогенового і неогенового періодів. Як правило, всі вони морського походження, в окремих місцях зімкнуті в пологі лінійні складки.
Зовнішня зона прогину відокремлена від попередньої (Внутрішньої) лінією розломів. Вона має платформенну структуру з характерними куполоподібними складками і блоковою будовою, що спричинена тектонічними розломами і скидами. Товщина осадочних порід сягає 3000 м. Обидві зони зверху вкриті неогеновими наносами, що складаються з пісковиків, конгломератів, глин, рідше мергелів і вапняків.
Інші цікаві матеріали
Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за
вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування
як галузь промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...
Вугільна промисловість України і Польщі сучасний стан та перспективи
У Європі на сьогодні
тільки дві країни, – Україна і Польща, – зберегли вугледобувну промисловість,
яка працює як для енергетичного, так і для металургійного сектора економіки.
При цьому якщо Польща практично завершила ї ...
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради Коломийського району
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільства в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...