Проектно-вишукувальні роботи
Для розробки проектів рекультивації використовуються документи з геологічних вишукувань та інших обстежень, на основі яких складається проект гірничодобувного підприємства, будови, а також генплани, профілі та матеріали виконуваних зйомок, які були проведені по закінченню експлуатації виїмок.
За необхідності проводять додатково суцільну топографічну зйомку в масштабі 1:1000-1:2000 із січенням рельєфу 0,5-1 м, зйомку поперечниками або комбіновану.
При цьому в умовах, невигідних для вимірювання ліній знімального обґрунтування і геодезичних прив'язок, доцільне прокладання теодолітних ходів без вимірювання довжини ліній. У такому випадку одночасно з вимірюванням кутів повороту на кожній вершині вимірюється кут між стороною ходу та напрямом на опорну точку (репер). Координати вершин кутів теодолітного ходу визначаються камеральне шляхом розв'язання рівнянь двох окремих. Зйомка може бути проведена шляхом розбивки теодолітної сітки квадратів зі сторонами 20-30-50 м із закріпленням їх кілками. Кінці поперечників прив'язуються до теодолітно-нівелірного ходу, який прокладається на межі ділянки. Вершини квадратів нівелюються. Позначки точок рельєфу в середині квадратів визначаються методом тахеометричної зйомки. В результаті такого способу зйомки робиться сітка, яка необхідна під час розробки проекту вертикального планування в натурі.
Для розбивки сітки квадратів необхідно завчасно відкласти на сторонах теодолітних ходів на межах ділянки проекції сторін квадратів. Ці проекції визначаються за формулою:
де l - прийнята величина сторони квадрата, м;
а i β - диференційовані кути відповідних сторін теодолітно-нівелірного ходу.
Під час розробки проектів рекультивації земель у зв'язку з будівництвом магістральних трубопроводів, водоводів, каналізаційних колекторів та інших підземних споруд топографічні зйомки не проводяться, а використовуються матеріали вишукувань, проведених під час складання проектів будівництва цих споруд.
Це стосується й проектів зняття та вивезення родючого шару грунту із земельних ділянок, які зайняті під будівництво промислових об'єктів, залізниць, автомобільних доріг та споруд на них, ліній електропередач, відкритих осушувальних і зрошувальних каналів та ін.
На ділянках, куди вивозиться родючий ґрунт або розкривні породи, проводиться зйомка по квадратах (під час засипки ярів, вимоїн, знижень, ям).
У результаті проведених топографічних вишукувань складаються технічний звіт, плани відповідних масштабів, за необхідності - поздовжні та поперечні профілі. На топографічних планах гірничих розробок для повного уявлення про елементи кар'єрів, крім рельєфу в горизонталях і позначень точок, показуються бровки ухилів траншеї, внутрішні відвали розкривних порід, запобіжні берми, дренажні канали, контури небезпечних зон - зсуви, обвали та ін.
Враховуючи специфічне навантаження планів, під час їх складання необхідно консультуватися із спеціалістами гірничодобувного виробництва.
На заново розпочатих гірничих розробках, а також у випадку інших видів порушень земельних ділянок (будівництво магістральних трубопроводів та інших підземних споруд) дані про характер Ґрунтового покриву, необхідні для складання проекту рекультивації, беруться Із матеріалів раніше проведених великомасштабних ґрунтово-меліоративних, грунтово-ерозійних обстежень. У більшості випадків необхідно провести уточнення за програмою цих обстежень.
Інші цікаві матеріали
Розробка, формування та ведення індексних кадастрових карт засобами ГІС
Термін "Земля"
має багато визначень. Для економіста це ресурс для прискорення економічного
розвитку, для юриста частина простору від центра землі до неба з набором
різноманітних прав для визначених цілей. Для ...
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...
Економіко-географічна характеристика господарства Тернопільської області і рівень його транспортного забезпечення
Тернопільська
область займає західну частину Подільського плато, межуючи на півночі з
Рівненською, на півдні з Чернівецькою, на південному заході з
Івано-Франківською, на заході з Львівською областями України. Тернопіль ...