Передумови розвитку і розміщення закладів громадського харчування у Подільському економічному районі
До основних передумов розвитку і розміщення даної сфери можна віднести наступні:
· Історичні передумови - впливають на фактичне розміщення вже існуючих закладів громадського харчування або ж їх ліквідацію
· Соціальні-економічні передумови - визначають рівень споживчого попиту населення та динаміку рівня цін на послуги сфери. Необхідно відмітити - що попит на послуги сфери - це основний фактор діяльності підприємств громадського харчування.
· Економічні передумови господарського розвитку території - визначають рівень забезпеченості сфери потенційним попитом, оскільки рівень зайнятості, а також його структура впливає теж на грошові доходи населення, що, в свою чергу, впливає на попит. Розвиток сфери також залежить від розвитку сільського господарства та харчової промисловості, які постачають сировину для закладів громадського харчування.
· Демографічні передумови - визначають кількісні параметри можливого попиту в залежності від чисельності та структури населення
Розглянемо вказані передумови.
Історичні передумови
Формування закладів громадського харчування на сучасній території Подільського економічного району розпочалося досить давно - десь з середини ХVІ ст. Спочатку виникають так звані “шинки”, що діяли переважно у міській місцевості. З кінця ХVIII ст. шинки починають діяти і в розвинутих районах сільської місцевості з чисельністю чоловік,що перевищувала 300-400.
В часи перебування Росії в складі СРСР активно створювалися спеціалізовані заклади громадського харчування - їдальні та кафе. Їх діяльність носила строго плановий характер, що дозволяло їм бездоганно задовольняти потреби більшості населення у якісному та дешевому харчування.
З отриманням Україною незалежності, багато вітчизняних закладів громадського харчування припинило свою діяльність. Закрилося багато їдалень, що було спричинено як кризою фінансування, так і зростанням цін на продукти харчування, що значно скоротило споживчий попит. Також закриття закладів громадського харчування було спричинено і ліквідацією багатьох підприємств, при яких вони діяли (так звані робочі їдальні).
Демографічні передумови
Чисельність населення району станом на 1 січня 2010 р. становила 4397,4 тис. осіб, найбільшою вона була у Вінницькій області (1799,1 тис. осіб), а найменшою - у Тернопільській (1151,1 тис. осіб). Пересічна густота населення - 72,2 осіб/км" і є нижчою від середнього показника по країні. Вона зростає у напрямі з півночі на південь і найбільша у Придністров'ї. Також простежується її зміна (зростання) у напрямку зі сходу (Вінницька область - 67,8 осіб/км") на захід (Хмельницька область - 70,2 та Тернопільська - 83,4 осіб/км").
Сільське населення становить 50,9%. Це один із най-неурбанізованіших районів України. Густота сільської людності сягає 36,8 осіб/км2, що майже на 41% більша від пересічно державного показника. Найвищою ця різниця є на заході, на Тернопільщині (на 78%), а найменшою у центрі, на Хмельниччині (на 26%). Пересічна людність сільського поселення в районі 575 осіб, що, зрештою, тільки на 4% перевищує його середньо державні розміри. Причому найменші кількісні розміри села мають у центрі району (у Хмельницькій області - 477 осіб), а на заході та сході вони найбільші і майже однакові (відповідно, у Тернопільській і Вінницькій областях-631 і 629 осіб).
У Подільському економічному районі міська людність складає менше половини (49,1%) і вона розміщена у 47 містах, у тому числі 13 обласного підпорядкування та 72 містечках, більшість із яких знаходяться у Вінницькій області (30). Пересічна людність міського поселення в регіоні склала 18140 осіб, що є однією із найменших величин в Україні (на 27% нижче середньо державного показника). Найбільший пересічний міський населений пункт знаходиться на Хмельниччині (20873 особи), а найменший - на Тернопіллі (14554). У районі знаходиться доволі небагато міст із людністю більше 50 тис. - всього чотири (Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Кам'янець-Подільський).
Працездатне населення становить 54,4% (на 3,5% менше пересічно українського показника), молодь - 19,9% (на 1,2% більше), особи похилого віку - 25,7% (на 2,3% більше) рис.3.
Рис. 3. Структура населення економічного району*
За останнім значенням район не знає собі рівних серед інших економічних районів України. Тим більше, що на 1000 осіб населення регіону припадало 315 пенсіонерів, що на 20 осіб більше від пересічно українського рівня.
У статевій структурі людності жінки кількісно переважають осіб чоловічої статі. На 1000 жінок припадало 857 чоловіків, коли в Україні ця величина сягала 870.
Інші цікаві матеріали
Грошова оцінка населених пунктів Назавизівської сільської ради
У наш час, мабуть, вже
мало кого може здивувати інформація про недостатність коштів місцевого
бюджету на проведення різноманітних робіт. Проблеми, пов’язані з розірванням
кола постійної недостатності наявних бюдже ...
Соціальна інфраструктура України
Розвиток
продуктивних сил характеризується відповідними соціальними-економічними
показниками:
- величина
валового суспільного продукту;
- національний
доход;
- частка
національного доходу для споживання та н ...
Проблеми відокремлення Південного океану
Південний
океан або Антарктичний океан - п'ятий за розміром океан Землі, що оточує
Антарктиду, що складається так би мовити з південних частин Атлантичного,
Індійського і Тихого океанів, що прилягають до Антарктиди.
...