Проблеми та перспективи розвитку і розміщення закладів громадського харчування в Подільському економічному районі
Важливою проблемою у розвитку галузі залишається надмірне оподаткування підприємств. Чинна в Україні податкова система завжди передбачала високий ступінь вилучення прибутку (понад 50%, а в окремих галузях, таких як легка й харчова промисловість, і до 90%). За рахунок цього були й стабільні гарантії безплатного одержання освіти, медичної допомоги тощо. Реформа оподаткування і соціальної сфери, яка розпочалася зі зміною економічного курсу у зв'язку з переходом до ринку, зруйнувала усталені традиції. Введення нових інститутів соціального устрою збільшило долю платних послуг населенню. Між тим частка вилученого прибутку не зменшилася. Навпаки, за рахунок введення нових видів податків та нарахувань, а також збільшення існуючих ставок, податкова складова ціни розширилася. Сформована за останні шість років податкова система зменшила не тільки величину одержуваного прибутку, а й спотворила інформацію про реальні витрати товаровиробника, за рахунок яких здійснюються відрахування у різні фонди та на окремі цілі. Тільки 22 види чинних до останнього перегляду загальнодержавних податків та відрахувань, не враховуючи 20 видів місцевих, збільшували собівартість продукції більш як на третину, а ціни майже наполовину. Проте за такої значної долі вилучення коштів рівень наданих населенню соціальних гарантій різко знизився, а реальна заробітна плата зменшилася майже у 6 разів.
Реформування податкової системи, яке відбувалося дотепер, лише посилювало її фіскальну, витратну та обмежувальну сутність. За деякими винятками нововведення були орієнтовані на одержання швидкого результату, який передбачав збільшення долі вилучених з кожної одиниці продукції податків без урахування реальних можливостей платників. Це призвело до скорочення матеріальної основи відтворення виробництва і робочої сили, саме того, що завжди було і лишається головним серед передумов економічного зростання. У цьому плані податкова система стала своєрідним чинником стримування темпів економічного розвитку, фактором негативної реструктуризації макроекономічних пропорцій.
Низька ефективність заходів, спрямованих на зниження податкового тягара, що їх було вжито у 1994 році, пояснюється, по-перше, тим, що навіть після зниження ставок окремих вплів податків загальний їх розмір був досить високим і перевищував критичну межу, за якою втрачається мотивація до розширення виробництва, передусім через скорочення матеріальної основи відтворення і надмірність витратної складової ціни. Отже, як і раніше, розміри податків не відповідали можливостям платників.
По-друге, зовсім не було механізмів матеріальної зацікавленості у реструктуризації елементів ціни, зниженні їх витратної складової, внаслідок чого не існувало реальних перешкод для заміщення вивільнених з оподаткування коштів підвищеними ресурсо-витратами. Виникла можливість формування джерел тіньового виробництва.
По-третє, зберігався затратний тип ціноутворення, який допускав можливість відшкодування надмірних витрат. А тому в межах діючих цін, навіть за скорочення ставок податку, структурні деформації складових ціноутворення ще поглибились, причому за рахунок подальшого скорочення матеріальної основи відтворення виробництва. Частка податків у ціні, як і у валовому внутрішньому продукті, від цього не знижувалася, як на те очікували, а зростала.
За цих умов усі негативні процеси економічного розвитку - дефіцит обігових коштів, скорочення сукупного попиту, розширення тіньового виробництва, зростання ресурсо-витрат. диспаритет цін тощо - ще більше поглибились.
Аналіз тільки окремих положень запропонованої нової системи оподаткування прибутку вказує на подальше збереження вад, характерних для попередніх систем. Вона не зменшить деструктивні процеси й не буде сприяти зростанню економіки, а навпаки може створити умові: для посилення тінізації, реструктуризації виробництва в інтересах високорозвинених країн. Зумовленість цих процесів полягає у методологічних хибах, властивих і новій системі оподаткування. До таких хибних засад належать:
. Неузгодженість встановлених податків з можливостями платників - як фізичних, так і юридичних осіб.
. Нерівність умов капіталовкладення у різних галузях і сферах економіки, що зумовлює виникнення розбалансованості інтересів суб'єктів ринкових відносин, сприяє посиленню тіньової діяльності.
Інші цікаві матеріали
Великі географічні відкриття
Періоду розкладання
феодалізму і виникненню капіталістичних відносин передували Великі географічні
відкриття, що зіграли важливу роль у переході до буржуазного способу
виробництва.
Великі географічні
відкриття були ...
Сучасні проблеми розвитку і розміщення металургійних районів України
Металургійний комплекс є одним з найголовніших комплексів держави. Без
металургії як виробника конструкційних матеріалів неможливий розвиток
машинобудування, а в зв'язку з цим і розвиток науково-технічного прогресу, її
...
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...