Зледеніння і льодовики Арктики.
Як нескладна картина природних взаємозв'язків зледеніння Нової Землі, вона не йде ні в яке порівняння з ситуацією на Шпіцбергені, де порушена головна, глобальна закономірність — широтна зональність. Про надходження опадів з південних румбів першої показала троянда орієнтування гірських льодовиків, пізніше підтверджена подовжніми профілями напівпокривних льодовиків. З таким висновком співпадали загальна картина розподілу зледеніння, положення межі живлення льодовиків в межах острова а цілому, розподіл снігу і т.д. Не рахуючи порушення широтної зональності, решта всіх показників немов прагнула підтвердити один одного, складаючись, подібно до розрізнених шматків мозаїки, в єдину картину. Виявилось, що інтенсивне надходження снігу з півдня і його акумуляція привели до місцевого охолоджування атмосфери саме на півдні архіпелагу, що, загалом, зустрічається не часто.
Описані закономірності виявляються на місцевості не завжди чітко. З цієї точки зору зледеніння Землі Франца-Йосифа найбільш складне і найменше зрозуміле. Так, якщо коливання висоти межі живлення льодовиків на Новій Землі або Шпіцбергені досягають майже напівкілометра і відзначити їх неважко, то на Землі Франца-Йосифа — всього 50 метрів . Тому просторові закономірності зледеніння тут легко порушуються перш за все рельєфом.
Отже, виявлені основні закономірності зледеніння далеких і негостинних полярних архіпелагів. Яка ж загальна картина природних взаємозв'язків на просторах Арктики від Шпіцбергена до Північної Землі? Починається наступний етап у вивченні зледеніння Євроазіатської Арктики в цілому.
Спробуємо уявити, як виглядає система взаємозв'язків океан — атмосфера — льодовики з космосу, з борту пілотованого космічного корабля, які
Антарктичний оазис
«Гранітні кружева» — робота вітру
«Аборигени» Антарктиди
Типічна картина зледеніння Шпіцбергена: уже негірські, але ще й непокривні льодовики Гренфьорда
Самий перший маршрут до фронту льодовика Норденшельда
Морський лід (припай) зустрічається з льодом льодовиків
Сніговики – початкова стадія розвитку зледеніння
Земля Принца Карла
регулярно, через певні проміжки часу з'являється над досліджувано частиною Арктики.
Ось, зародившись на півночі Атлантики від самотнього острова Ян-майен з його вулканом в броні льодовиків, уздовж кромки льодів Гренландського і Баренцева морів не поспішаючи повзуть один за одним гігантські вихори-циклони, випліскуючись негодою в сотнях великих і малих завірюх на східні береги Шпіцбергена і Землі Франца-Йосифа, набігають на вигнуту ним назустріч дугу Нової Землі, часто проносячись по дотичній, щоб, напоївши снігами льодовики Північної Землі, припинити своє існування у Новосибірських островів. Немов в дзеркало, дивляться один на одного льодовики Північно-східної Землі і західної частини Землі Франца-Йосифа з одного боку і східній частині Землі Франца-Йосифа і Нової Землі з іншою . Зрушилися назустріч один одному на своїх островах, тягнуться пологими схилами. Коли б не рельєф, то ж було б і на островах Північної Землі. Всі ці льодовики, отримуючи харчування з одного загального джерела на півночі Атлантики, розвиваються одночасно і по режиму входять в один район.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської ради
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Господарський комплекс Щвейцарії
Актуальність
теми. Розміщення продуктивних сил Швейцарії і регіональна економіка цього
регіону як важлива комплексна галузь економічної науки вивчає специфічні,
просторові закономірності організації територіальних госпо ...
Нафтова, нафтопереробна й газова промисловість України
Основи ефективного функціонування господарства певної
території закладаються ще на етапах районного планування і просторової
локалізації підприємств. Оптимальне розміщення підприємства щодо сировинних і
трудових ресурс ...