Вічна мерзлота.
Багаторічна мерзлота створює особливі умови для рослинності, зокрема умови фізіологічної сухості. Холодна вода з мерзлоти недоступна для коріння рослин, Коріння дерев не може заглиблюватись вертикально. Воно розвивається вище мерзлоти, горизонтально. Дерева з поверхневою горизонтальною кореневою системою погано тримаються в грунті. Вітри часто вивертають їх з корінням. У тайзі часто зустрічаються ділянки вітровалів.
Райони з розвитком багаторічної мерзлоти потребують певної техніки будівництва наземних і підземних споруд, шляхів сполучення тощо.
Висновок
Ось і закінчилася коротка екскурсія в дивний світ вічносніжної краси. В невичерпаності загадок цього світу, надіюсь, ви переконались. Бездонний і безкраїй світ льоду!
Льодовики – пам’ятники природи .Із цим поняттям у кожнорго дослідника пов’язані різні уявлення. І все-таки дослідник завжди зберігає властиве людині вроджене почуття краси поклоніння перед природою. Як сказав відомий сибірський гляціолог професор Томського університету М. В. Тронов: „Льодовики – це краса .”
Зрозуміло, пошук природних зв'язків — достатньо складне і клопітке завдання. В значній мірі її успіх залежить не тільки від кількості інформації, отриманої по окремих льодовиках, але і від площі району, що вивчається, і різноманітності його льодовиків.
Закономірності зледеніння служать інструментом для пізнання природних взаємозв'язків зледеніння з умовами існування, в першу чергу з кліматом і рельєфом.
На відміну від взаємодії зледеніння з кліматом, зв'язок зледеніння з океаном зриміший. Для формування льодовиків потрібна вода, яка кінець кінцем береться з океану, тому у міру того, як крупні льодовикові покриви розростаються, рівень океану знижується. В період зростання льодовики нерідко досягають мори, і при зіткненні льоду з водою починає діяти ціла група особливих процесів.
Взаємодії льодовиків і моря заснована на відмінностях в динамічних умовах на контакті льодовика з підстилаючим ложем, що позначається на морфології льодовикових покривів. Класифікація включає наземні льодовикові покриви, лежачі цілком на кам'яному ложі, і плавучі льодовикові покриви, найчастіше шельфові льодовики, ложем яких служить товща води. У першому випадку сила доного тертя вельми висока, в результаті народжується куполоподібна форма льодовика.
Вплив льодовиків виходить далеко за межі районів поширення їх. Сучасне материкове зледеніння прямо й посередньо впливає на природу географічної оболонки. Воно позначається на співвідношенні суші і моря, яке змінюється із зміною об'єму льоду. Зледеніння охолоджуюче впливає на клімат планети, знижує середні температури повітря південної півкулі і Землі в цілому, посилює термічну зональність на Землі.
Льодовики у місцях поширення їх діють як потужний геоморфологічний фактор. Завдяки йому утворюються різні форми рельєфу, який зберігає сліди зледеніння тисячоліття (відомі в Північній і Західній Європі та інших місцях на Землі).
До нашої наукової монографії ми цілком могли б припіднести слова великого норвежця Фрітьофа Нансена: «Життя дослідника . мабуть, важка, але вона повна і чудових митей, коли він є свідком перемоги людської волі і людського розуму, коли перед ним відкривається гавань щастя і спокою»
Додатки. Поперечний профіль льодовикової коритоподібної долини.
1. T – трог
2. R – край трогу
3. a – плече трогової долини
4. d – вхідний кут трогової долини
Додатки. Простий долинний льодовик.
Додатки. Типи морен гірських льодовиків.
L – бокова морена
F – основна морена
M – середня морена
N – скелястий острів
A – кінцева морена
Інші цікаві матеріали
Технічні культури в Україні. Основні проблеми та перспективи розвитку
Актуальність теми. Технічні культури в Україні - один з рпровідних
підкомплексів АПК України, від рівня розвитку якого залежить активність
розвитку АПК в Україні. Світове сільське господарство в останні роки зберегло
те ...
Складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва
Метою курсової роботи з основ земельного кадастру є закріплення
отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні технічної
документації землекористувачам різних форм власності з використанням
кадастрових ...
Сучасні проблеми розвитку і розміщення металургійних районів України
Металургійний комплекс є одним з найголовніших комплексів держави. Без
металургії як виробника конструкційних матеріалів неможливий розвиток
машинобудування, а в зв'язку з цим і розвиток науково-технічного прогресу, її
...