Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Вічна мерзлота.

Багаторічна мерзлота створює особливі умови для рослинно­сті, зокрема умови фізіологічної сухості. Холодна вода з мерзло­ти недоступна для коріння рослин, Коріння дерев не може за­глиблюватись вертикально. Воно розвивається вище мерзлоти, горизонтально. Дерева з поверхневою горизонтальною кореневою системою погано тримаються в грунті. Вітри часто вивертають їх з корінням. У тайзі часто зустрічаються ділянки вітровалів.

Райони з розвитком багаторічної мерзлоти потребують певної техніки будівництва наземних і підземних споруд, шляхів сполу­чення тощо.

Висновок

Ось і закінчилася коротка екскурсія в дивний світ вічносніжної краси. В невичерпаності загадок цього світу, надіюсь, ви переконались. Бездонний і безкраїй світ льоду!

Льодовики – пам’ятники природи .Із цим поняттям у кожнорго дослідника пов’язані різні уявлення. І все-таки дослідник завжди зберігає властиве людині вроджене почуття краси поклоніння перед природою. Як сказав відомий сибірський гляціолог професор Томського університету М. В. Тронов: „Льодовики – це краса .”

Зрозуміло, пошук природних зв'язків — достатньо складне і клопітке завдання. В значній мірі її успіх залежить не тільки від кількості інформації, отриманої по окремих льодовиках, але і від площі району, що вивчається, і різноманітності його льодовиків.

Закономірності зледеніння служать інструментом для пізнання природних взаємозв'язків зледеніння з умовами існування, в першу чергу з кліматом і рельєфом.

На відміну від взаємодії зледеніння з кліматом, зв'язок зледеніння з океаном зриміший. Для формування льодовиків потрібна вода, яка кінець кінцем береться з океану, тому у міру того, як крупні льодовикові покриви розростаються, рівень океану знижується. В період зростання льодовики нерідко досягають мори, і при зіткненні льоду з водою починає діяти ціла група особливих процесів.

Взаємодії льодовиків і моря заснована на відмінностях в динамічних умовах на контакті льодовика з підстилаючим ложем, що позначається на морфології льодовикових покривів. Класифікація включає наземні льодовикові покриви, лежачі цілком на кам'яному ложі, і плавучі льодовикові покриви, найчастіше шельфові льодовики, ложем яких служить товща води. У першому випадку сила доного тертя вельми висока, в результаті народжується куполоподібна форма льодовика.

Вплив льодовиків виходить далеко за межі районів поширення їх. Сучасне материкове зледеніння прямо й посередньо впливає на природу географічної оболонки. Воно позначається на співвід­ношенні суші і моря, яке змінюється із зміною об'єму льоду. Зледеніння охолоджуюче впливає на клімат планети, знижує се­редні температури повітря південної півкулі і Землі в цілому, посилює термічну зональність на Землі.

Льодовики у місцях поширення їх діють як потужний геомор­фологічний фактор. Завдяки йому утворюються різні форми рельє­фу, який зберігає сліди зледеніння тисячоліття (відомі в Північ­ній і Західній Європі та інших місцях на Землі).

До нашої наукової монографії ми цілком могли б припіднести слова великого норвежця Фрітьофа Нансена: «Життя дослідника . мабуть, важка, але вона повна і чудових митей, коли він є свідком перемоги людської волі і людського розуму, коли перед ним відкривається гавань щастя і спокою»

Додатки. Поперечний профіль льодовикової коритоподібної долини.

1. T – трог

2. R – край трогу

3. a – плече трогової долини

4. d – вхідний кут трогової долини

Додатки. Простий долинний льодовик.

Додатки. Типи морен гірських льодовиків.

L – бокова морена

F – основна морена

M – середня морена

N – скелястий острів

A – кінцева морена

Перейти на страницу: 1 2 

Інші цікаві матеріали

Австралія – держава і континет
Австралійський Союз (англ. Commonwealth of Australia), Австралія (англ. Australia, від лат. austr ā lis"південний") - держава в Південній півкулі, розташована на материку Австралія, острові Тасманія та к ...

Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу, характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми. Курсова робота як важлива форма учбово ...

Паливні корисні копалини нафта, газ, вугілля, сланці, торф
Паливні корисні копалини – це природні та мінеральні речовини, які з достатнім економічним ефектом використовуються в техніці та народному господарстві для давання тепла та інших корисних речовин. Як відом ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено