Об'єкт і предмет містобудівного кадастру
Порівняно із земельним кадастром, містобудівний кадастр має свої особливості. Якщо об'єктом земельного кадастру є земельний фонд, виражений такими основними земельно-кадастровими одиницями, як землеволодіння і землекористування, та первинними їх земельно-кадастровими елементами -земельними угіддями, то одиницями містобудівного кадастру є такі об'єкти: землеволодіння і землекористування; будівлі і споруди; ділянки й вузли інженерної мережі; територіальні зони (функціональні, охоронні, а також ті, які характеризують інженерно-геологічну та екологічну ситуацію в місті).
Кожен із об'єктів містобудівного кадастру повинен характеризуватися реєстрами правового, метричного, технічного, вартісного, функціонального характеру, сукупність яких зосереджується у паспортах земельної ділянки, будівель і споруд кожного власника землі чи землекористувача, у паспортах об'єктів інженерно-транспортних мереж. Для територіальних зон міста паспорти не складаються, а відомості про них відображаються у вигляді картографічних матеріалів, на які наносяться межі і необхідні характеристики цих зон.
Первинним елементом містобудівного кадастру є земельні угіддя, тобто конкретна земельна ділянка, яка систематично використовується або придатна до використання для відповідних господарських потреб і відрізняється за природно-історичними ознаками.
Слід відзначити особливий статус таких елементів містобудівного кадастру, як інженерні мережі, які розміщені під землею і на її поверхні (водо-, газопроводи, каналізація, тепло- і енергопостачання, радіомовлення, телефонний зв'язок тощо). Вони переважно не виступають як самостійні об'єкти містобудівного кадастру, а як його елементи у складі землеволодінь, землекористування чи масивів земель.
З інформації містобудівного кадастру важливе значення мають дані грошової оцінки земель, будівель і споруд. Якщо оцінка будівель і споруд давно
налагоджена і ведеться на належному рівні за їх балансовою вартістю, то оцінка міських земель ведеться порівняно недавно.
В основу визначення грошової оцінки земель населених пунктів покладені нормативи витрат на освоєння та облаштування території, норма прибутку і норма капіталізації доходу за умови використання цих земель у сільському господарстві, функціональне використання та місцерозташування земельної ділянки.
Використання даних містобудівного кадастру в умовах ринкових відносин значно посилюється у зв'язку зі швидкими темпами приватизації нерухомості в місті. Це потребує автоматизації технологічних процесів збору, обробки й аналізу даних та надання інформації користувачам за допомогою комп'ютерів внаслідок запровадження автоматизованої інформаційної системи містобудівного кадастру (АІС МБК).
Основною обліковою одиницею кадастру є ділянка землекористування з характеристиками, необхідними і достатніми для оцінки відповідного використання і прийняття рішення про перспективи освоєння, яке базується на їх комплексній оцінці як елементів міської території.
Під землекористуванням (землеволодінням) розуміють ділянку території, яка має користувача (власника) - приватну особу або колектив співвласників і характеризується відповідною вартістю і придатністю для різного функціонального використання.
Основним об'єктом інформаційної обробки в системі містобудівного кадастру є дані про земельну ділянку як частину міського середовища, а також про компоненти міського середовища (будинки і споруди, фрагменти інженерних мереж, вулично-дорожню мережу) і дані про екологічний стан цього середовища.
Графічний опис земельно-кадастрових одиниць дається на кадастровому плані, де вказується код ділянки, що служить зв'язуючою ланкою між графічною і аналітичною базами даних і реєстром, в якому фіксуються основні показники характеристики ділянок землекористування.
Інші цікаві матеріали
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні еколого-економічного проекту на території Вікторів
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Мішані ліси. Своя область (урок). Мета Поглиблення знання учнів про природу, особливості
Мета Поглиблення знання учнів про природу,
особливості мішаних лісів. Збагатити новими знаннями про природу і господарство
свого краю.Розвивати навички роботи з картою, пошуковим матеріалом. Виховання
професійних н ...
Суспільно-географічний комплекс великого міста
У даній роботі нами буде розглянуто велике місто, як об’єкт дослідження,
суспільно-географічний комплекс великого міста, суспільно-географічний комплекс
міста Москва, її демографічна ситуація, промисловість Москви та сфе ...