Протиерозійна організація території
Ґрунти і їх механічний склад також впливають на розвиток ерозії .Найбільш стійкі до процесів ерозії чорноземні ґрунти. Важливим показником фізичного стану ґрунтів є їх структура та механічний склад .
Рослинний покрив являється ефективним способом боротьби з ерозією ґрунтів. Ерозії піддаються в першу чергу ґрунти, які в момент поверхневого стоку або дефляції бувають позбавлені хорошого розвиненого рослинного покриву . Рослинний покрив являється перепоною на шляху поверхового стоку, зменшує його швидкість, сприяє значному всмоктуванню вологи ґрунтом і робить ґрунт більш структурним . Різні рослини мають різне протиерозійне значення (просапні – гірше, озимі - краще , багаторічні трави та пасовища - найкраще).
Для захисту ґрунтів від ерозії необхідно проводити комплекс протиерозійних заходів, які повинні розроблятись на всіх землях, де проявляються умови розвитку ерозії незалежно від призначення і господарського використання цих земель. На землях сільськогосподарського призначення розробляється цілий комплекс протиерозійних заходів .При цьому особлива увага приділяється протиерозійному впорядкуванню території сільськогосподарських угідь.
Протиерозійний комплекс включає:
§ організаційно - господарські;
§ агротехнічні ;
§ лісомеліоративні;
§ гідротехнічні заходи .
Протиерозійна роль їх різна і залежить від конкретних умов господарства.
Організаційно - господарські заходи
застосовуються для створення необхідних передумов безпечного в ерозійному відношенні сільськогосподарського використання території та ефективного застосування всіх засобів боротьби з ерозією.
До них належать :
- визначення складу та обсягу комплексу протиерозійних заходів;
- запровадження правильної внутрігосподарської спеціалізації господарсько- доцільного використання кожної ділянки території ;
- визначення типів сівозмін та їх розміщення;
- розміщення полів, робочих ділянок, лісових смуг, шляхів і найпростіших гідротехнічних споруд .
Агротехнічні заходи забезпечують щоденне регулювання поверхневого стоку ,захист ґрунтів і постійне підвищення їх родючості .
До цих заходів належить :
- спеціальні прийоми обробітку та вирощування сільськогосподарських культур, повязані зі створенням на оброблюваній поверхні своєрідного мікрорельєфу, який сприяє додатковому поглинанню вологи, а отже і значному скороченню стоку та його еродуючої здатності (обробіток поперек схилу, боронування, валкування, ямкування, щілювання і кротування зябу, поверхневий обробіток ґрунту без відвалу пласта із залишенням частини поживних речовин, ґрунтопоглиблення , перехресний і згущений посів культур );
- прийоми снігозатримання та регулювання сніготаяння (смугове ущільнення штучних перешкод – щитів, лісонасаджень, смугове зачорніння снігу );
- система застосування органічних і мінеральних добрив .
Агротехнічні заходи мають високу протиерозійну ефективність і є найбільш доступними, недорогими. Результати досліджень свідчать, що агротехнічні заходи сприяють додатковій затримці 25-40 % поверхневого стоку , додатковій затримці до 30-35 мм талих вод та зниженню змивання ґрунту в середньому удвічі .
Лісомеліоративні заходи застосовуються на найбільш важливих у протиерозійному відношенні частинах водозборів. Вони поліпшують водний і вітровий режими території прилягаючих полів, підвищують протиерозійну роль агротехнічних заходів, сприяють рівномірному снігорозподілу та сніготаненню, сповільненню швидкості стоку та додатковому поглинанню вологи .
Необхідно створити:
- полезахисні та водорегулюючі лісові смуги;
- прибалкові лісосмуги та суцільні насадження на еродованих пасовищах;
- захисні лісонасадження на зрошених і осушених землях ;
- суцільне заліснення непридатних у сільськогосподарському виробництві земель;
- лісонасадження вздовж рік, струмків навколо водоймищ .
Здійснення лісомеліоративних заходів пов’язане з великими капітальними затратами та вилученням цінних сільськогосподарських угідь Тому їх проектування слід проводити в чітко визначених межах, як доповнення до агротехнічних заходів . У цьому випадку протиерозійний комплекс буде ефективнішим .
Інші цікаві матеріали
Комплексна фізико-географічна характеристика Уралу
Уральська гірська країна є природною межею між двома часинами світу –
Європою та Азією. Особливості географічного положення цих гір, їх значна
протяжність з півночі на південь зумовлює відмінності в окремих компонентах
...
Земельний кадастр та аналіз використання земель на території
Земельна реформа – є складовою
частиною загальнодержавного курсу економічної реформи, здійснюваної в Україні у
зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин. Земельна реформа –
це комплекс правових, е ...
Рекреаційні ресурси України
Рекреаційні
ресурси - сукупність природних та антропогенних об'єктів і явищ, що їх
можна використовувати для відпочинку, лікування й туризму. Природні рекреаційні
ресурси - це особливості природи, природні та природно-т ...