Фізико-географічна характеристика території міста
Місто Коломия розташоване на південному заході України на лівому березі річки Прут та належить до найдавніших галицьких поселень. ЇЇ стародавня історія, особливо долітописна доба, сягає у глибину тисячоліть. Археологи виявили на околицях сучасного міста пам'ятки, які підтверджують, що майже 6 тисяч років тому на цій місцевості жили племена відомої трипільської культури.
Перша літописна згадка про Коломию належить до 1241 року, хоча вік міста є значно старшим. Навіть розгадку походження назви міста шукають у глибині періоду індоєвропейської єдності.
На сьогоднішній день місто розташоване на південному заході України, в південно-східній частині Івано-Франківської області, на лівому березі р.Прут (ліва притока р.Дунай), на Передкарпатській височинній фізико-географічній області та Зовнішніх Карпатах. Місцезнаходження міста: 48°30′ пн.ш., 25°06′ сх.д., 243 м над рівнем моря. Рельєф Коломиї рівнинно-терасний, загальний нахил поверхні на Схід. Територія міста 41,149 кв. км.
Коломия по периметру міської зони межує з спілками селян Коломийського району. Довжина міських кордонів становить близько 35 кілометрів в т.ч. по ріці Прут 8,5 кілометри. Основна річка - Прут , в межах міста в неї впадають річки Пістинька, Коломийка, Радилівка, Косачівка, Чорний потік та ін. Кордонів меж міста не встановлено.
Місто має налагоджений звязок (залізничний, автомобільний) з іншими містами України і закордоном. Місто знаходиться на відстані 55 км по залізничній та 65 км по шосейній дорозі від обласного центру м. Івано-Франківськ, на відстані 240 км від м. Львів та навідстані 610 км. від столиці України м. Києва.
Коломия та її околиці багата на корисні копалини: нафта (с. Слобода Коломийського району); буре вугілля (Ковалівське родовище), кам'яну сіль (кухонну сіль), сірку (Загайпільське родовище), мінеральні солі, будівельні матеріали, торф, природний газ, озокерит. В околицях міста є добрі глини, глей, пісковики, вапняки, гравій, які використовуються для виробництва будівельних матеріалів.
Пересічна температура січня -7° : -3 °С, липня +18° : +20°С. Період з температурою понад +10° становить 168-170 днів. Опадів 600-750мм на рік, максимальна кількість у червні-липні. Висота снігового покриву 18-21см, метеостанція у Коломиї. Міститься у карпатському агрокліматичному районі вертикальної кліматичної зональності.
Основна річка - Прут, його притоки: Пістинька, Коломийка, Тлужачик, Турка та інші.
Ліси тут в основному з бука, дуба, граба та інші займають 22, 4 тис га, переважно на вододілі і крутосхилах. Лісистість на Південний захід 30%, на південний схід 15% У районі розміщений ботанічний Княждвірський заказник - державного значення.
Коломия та район розташовані в трьох ландшафтних зонах: Придністров`ї, Передкарпатті, Українських Карпатах. Найбільше за площею є дерново-підзолистих суглинкових грунтів з різною мірою оглеєння та змитості (65%). На глибині 25 см ці грунти містять близько 2,34% гумусу, рН сольової витяжки становлять в межах 3,6 - 4,4, підзольні грунти (12%); дернові грунти заплав та терасових рівнин - 10%, болотисті - 3% площі. В межах міста та району протікає р. Прут на території області її протяжність близько 150 км. в межах Коломийщини - 40 км. дно долини ріки плоске і широке, русло утворює рукави, притоки, стріччя; лівий берег крутіший, порізаний ярами і балками, швидкість течії 1 м/с. Середня тривалість льодоставу 45-50 днів, в окремі роки в межах 10-80 днів. Ріка багата різними видами риб, але на останні десятиліття значно зміліла внаслідок науково необґрунтованого вирубування карпатських лісів; забруднюється через відсутність, недосконалість і малопотужність існуючих очисних споруд. В околицях міста є добрі глини, глей, пісковики, вапняки, гравій, галеник, які використовуються для виробництва будівельних матеріалів.
Інші цікаві матеріали
Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь
якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного
комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...
Пустельні примітивні ґрунти
Ґрунтозна́вство — наука про ґрунти, розділ
інженерної геології, що вивчає склад, будову і властивості ґрунтів,
закономірності їх формування і розвитку. Ґрунтознавство займається вивченням генезису,
еволюції, біопро ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...