Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Фізико-географічна характеристика території міста

Місто Коломия розташоване на південному заході України на лівому березі річки Прут та належить до найдавніших галицьких поселень. ЇЇ стародавня історія, особливо долітописна доба, сягає у глибину тисячоліть. Археологи виявили на околицях сучасного міста пам'ятки, які підтверджують, що майже 6 тисяч років тому на цій місцевості жили племена відомої трипільської культури.

Перша літописна згадка про Коломию належить до 1241 року, хоча вік міста є значно старшим. Навіть розгадку походження назви міста шукають у глибині періоду індо­європейської єдності.

На сьогоднішній день місто розташоване на південному заході України, в південно-східній частині Івано-Франківської області, на лівому березі р.Прут (ліва притока р.Дунай), на Передкарпатській височинній фізико-географічній області та Зовнішніх Карпатах. Місцезнаходження міста: 48°30′ пн.ш., 25°06′ сх.д., 243 м над рівнем моря. Рельєф Коломиї рівнинно-терасний, загальний нахил поверхні на Схід. Територія міста 41,149 кв. км.

Коломия по периметру міської зони межує з спілками селян Коломийського району. Довжина міських кордонів становить близько 35 кілометрів в т.ч. по ріці Прут 8,5 кілометри. Основна річка - Прут , в межах міста в неї впадають річки Пістинька, Коломийка, Радилівка, Косачівка, Чорний потік та ін. Кордонів меж міста не встановлено.

Місто має налагоджений звязок (залізничний, автомобільний) з іншими містами України і закордоном. Місто знаходиться на відстані 55 км по залізничній та 65 км по шосейній дорозі від обласного центру м. Івано-Франківськ, на відстані 240 км від м. Львів та навідстані 610 км. від столиці України м. Києва.

Коломия та її околиці багата на корисні копалини: нафта (с. Слобода Коломийського району); буре вугілля (Ковалівське родовище), кам'яну сіль (кухонну сіль), сірку (Загайпільське родовище), мінеральні солі, будівельні матеріали, торф, природний газ, озокерит. В околицях міста є добрі глини, глей, пісковики, вапняки, гравій, які використовуються для виробництва будівельних матеріалів.

Пересічна температура січня -7° : -3 °С, липня +18° : +20°С. Період з температурою понад +10° становить 168-170 днів. Опадів 600-750мм на рік, максимальна кількість у червні-липні. Висота снігового покриву 18-21см, метеостанція у Коломиї. Міститься у карпатському агрокліматичному районі вертикальної кліматичної зональності.

Основна річка - Прут, його притоки: Пістинька, Коломийка, Тлужачик, Турка та інші.

Ліси тут в основному з бука, дуба, граба та інші займають 22, 4 тис га, переважно на вододілі і крутосхилах. Лісистість на Південний захід 30%, на південний схід 15% У районі розміщений ботанічний Княждвірський заказник - державного значення.

Коломия та район розташовані в трьох ландшафтних зонах: Придністров`ї, Передкарпатті, Українських Карпатах. Найбільше за площею є дерново-підзолистих суглинкових грунтів з різною мірою оглеєння та змитості (65%). На глибині 25 см ці грунти містять близько 2,34% гумусу, рН сольової витяжки становлять в межах 3,6 - 4,4, підзольні грунти (12%); дернові грунти заплав та терасових рівнин - 10%, болотисті - 3% площі. В межах міста та району протікає р. Прут на території області її протяжність близько 150 км. в межах Коломийщини - 40 км. дно долини ріки плоске і широке, русло утворює рукави, притоки, стріччя; лівий берег крутіший, порізаний ярами і балками, швидкість течії 1 м/с. Середня тривалість льодоставу 45-50 днів, в окремі роки в межах 10-80 днів. Ріка багата різними видами риб, але на останні десятиліття значно зміліла внаслідок науково необґрунтованого вирубування карпатських лісів; забруднюється через відсутність, недосконалість і малопотужність існуючих очисних споруд. В околицях міста є добрі глини, глей, пісковики, вапняки, гравій, галеник, які використовуються для виробництва будівельних матеріалів.

Інші цікаві матеріали

Регіональна економіка промисловості України
Промисловість – найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. На неї припадає 1/3 основних фондів, понад 35% населення, зайнятого у народному господарстві. Промисловість як провідна ланка господарства ...

Особливості розміщення та основні проблеми та перспективи розвитку важкого машинобудування України
Машинобудування — одна з провідних галузей промисловості світу, за вартістю продукції та занятих працівників посідає перше місце. Машинобудування як галузь  промисловості виникла в XVIII столітті. Винахід прядильно ...

Загальні відомості про топографічні знімання і знімальні мережі
Одним з основних завдань геодезичної галузі в Україні є забезпечення народного господарства топографо-геодезичною і картографічною продукцією. На сьогоднішній день на всю територію України складені топографічні карти ма ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено