Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Прилади для вимірювань та їх повірки

Вибір засобів вимірювання здійснюється на основі певних критеріїв, відносна важливість яких залежить від мети вимірювальних приладів і експлуатаційних умов на об'єкті.

Першими за важливістю є такі критерії: вартість, діапазон вимірювань, похибка, вимоги до вимірника.

Чим менша похибка вимірювань, тим вища вартість приладу вимірювання. Тому, здійснюючи вибір приладу вимірювання, слід все ретельно зважити, щоб використати капіталовкладення найкращим чином.

Діапазон вимірювань - це параметр, який визначається межами вимірювань, в яких даний прилад здатний працювати з вказаними похибками і відтворюваністю результатів.

Похибка характеризує якість вимірювального приладу та «достовірність» його показів. Виробники подають похибку своїх вимірників одним з двох способів:

• відносною похибкою приладу, тобто значенням відношення допустимої абсолютної похибки до вимірюваного значення.

• зведеною похибкою приладу - значенням відношення допустимої абсолютної похибки до верхньої межі шкали приладу (ВМП).

Виражені у відсотках допустимі похибки приладів визначають їх клас точності: якщо мова йде про межу допустимої похибки за першим означенням, то клас точності приладу позначають числом, розмішеним у колі; якщо за другим означенням - то просто числом.

Відтворюваність результатів - це показник, що характеризує здатність вимірника давати однакові покази за умови однаковості значення вимірюваної величини в кількох послідовних вимірюваннях.

В нашому випадку вимірювання кутів теодолітного ходу та прив'язка кутів повороту межі виконувалась електронним тахеометром Sokkia Set 630 R.

Sokkia Set 630R

(див. рис.1) – тахеометри загального призначення (виробництво - Японія). Точність 6". Внутрішня пам’ять – 10 000 точок. Максимальна відстань на 1 призму: 4000 м. Вмонтовані функції: встановлення просторових координат, недоступної відстані і висоти недоступного об’єкта, виносу в натуру, вимірювання зі зміщенням, повторних вимірів горизонтального кута, вирахування площ та периметрів, оберненої засічки і ін. Вологозахист IP66. Всі прилади русифіковані.

Основні характеристики Sokkia Set 630 R:

рис.3.7

- збільшення зорової труби – 26x;

- кут поля зору зорової труби - 1˚ 30';

- мінімальна відстань фокусування – 1,3 м;

- найменша ціна ділення відліків - 1';

- точність – 6";

-тип компенсатора – рідинний двохосьовий датчик наклону;

- діапазон компенсації - ±3';

- діапазон вимірювання нахиленої відстані:

а) на відбиваючу плівку – 3м-500м;

б) на одну призму – 1,3-4000м;

- точність вимірювання відстаней:

а) на відбиваючу плівку - ±(3+2 ppm x D)мм;

б) на призму - ±(2+2 ppm x D)мм;

- акумулятор – 5 годин роботи (при точних одноразових вимірюваннях кожні 30 с).

Перевірки та юстування електронного тахеометра

Тахеометр - це точний інструмент, який потребує точного юстування. Перед використанням тахеометра для виконання точних вимірів він повинен бути оглянутим та відюстованим.

Попередньо виконуються робочі повірки і юстування циліндричного і круглого рівнів.

Перевірка місця нуля.

Для того щоб виправити помилку місця нуля компенсатора, виконуємо наступні дії:

Акуратно приводимо інструмент до горизонту. При необхідності проводимо перевірку та юстування циліндричного рівня.

Встановлюємо нульовий відлік по горизонтальному кругу.

3. Виводимо екран "КОМПЕНСАТОР". Вибираємо пункт "Константи приладу в екрані режиму конфігурації, щоб відобразити теперішні значення поправок в напрямку X і в напрямку Y”.

Вводимо кут нахилу по напрямках X і Y.

4. Чекаємо кілька секунд, поки вивід на екран стабілізується, потім зчитуємо автоматично скомпенсовані кутові відліки XI і VI.

5. Повертаємо верхню частину інструмента на 180°. Послаблюємо горизонтальний закріпляючий гвинт і повертаємо інструмент на 180°, орієнтуючись по виведеному на екран відліку по горизонтальному кругу, потім закріпляємо горизонтальний закріпляючий гвинт.

6. Чекаэмо кілька секунд, поки вивід на екран стабілізується, потім зчитуємо автоматично скомпенсовані кутові відліки Х2 і Y2.

В цьому положенні інструменту вираховуємо величину відхилення (помилка місця нуля компенсатора). Якщо любе відхилення перевищує 20", від'юстуємо інструмент так як описано нижче. Якщо величини відхилення лежать в границях 20", юстування тоді не потрібне .

Зберігаємо величини Х2 і Y2 .

Повертаємо верхню частину інструмента на 180°.

10. Чекаємо кілька секунд, поки вивід на екран стабілізується, потім зчитуємо автоматично скомпенсовані кутові відліки XI і Y1.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Розміщення продуктивних сил Волинської області
Як свідчить досвід, за останні роки відбулися істотні зміни в структурі господарства регіонів України, які підняли на рівні областей і територіально-господарських районів складний комплекс проблем розвитку і розміщення ...

Регіональна економіка сільського господарства України
Україна – самостійна суверенна держава українського народу. Вона є однією із найбільших країн Європи, її площа 603,7 тис. км2., що становить 0,4 % площі земної суші. Земельні ресурси виступають територіальною базою розм ...

Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено