Водно-болотні угіддя Косівщини
Комплекс ставків "Мисливські"
Цей комплекс знаходиться в південній частині міста Косова на високій терасі правого берегу долини річки Рибниці. Територія раніше була заболочена, бо знаходиться біля підніжжя гірського хребта Голиця (600 м н.р.м.), з якого стікають невеликі сезонні, пересихаючі потічки, декілька таких потічків і стали основою каскаду штучних ставків, побудованих в 70-их роках. Верхній, середніх розмірів з площею водного дзеркала 2660 м2 та глибиною до 1,5 м не облаштований шлюзом, а тільки стічною трубою. Нижній - найбільший, площа водного дзеркала 7130 м2 з невеликим острівцем у південній частині. Максимальна глибина в центральній частині 3 м.
По берегах ставків, які є насипними, ростуть посаджені дерева вільхи та верби, а в південній частині великого ставка утворені суцільні зарослі. На схід від цього ставка через 10м розташована найменша і мілкіша водойма площею 800 м2 без деревної рослинності, що свідчить про недавній вік спорудження.
Не зважаючи на невеликий вік спорудження, всього ЗО років, його береги, насипні дамби добре задерновані лучною рослинністю. Біля берегів великого ставка розрісся рогіз. Південною частиною ставки доходять до межі лісу, зеленої зони міста, північною частиною межують з автотрасою (1-м), а за нею розташовані житлові та промислові забудови міста. На південний схід знаходиться велика ділянка сіножатей.
Околиця міста, близькість лісу на гірському схилі, зручний під'їзд створюють хороші умови на ставках для відпочинку косів'ян.
Болота
За даними Косовського районного управління земельних ресурсів на території району числиться 1 га боліт у селищі Кути. Це болото утворилося на місці ставів. Нашими обстеженнями виявлено велику кількість невеликих ділянок з надмірним зволоженням, проте вони не можуть бути кваліфіковані, як болота. На схилах гори Грегіт (висота 1370 м) виявлено висяче сфагнове болото невеликих розмірів.
Заболочена територія хребта Голиця
Розташована ця територія в південній околиці міста Косова. Неширокою (150-200м) смугою витягнулась вона на 4 км по місцевості високої тераси правого берега річки Рибниці і прилягає до підніжжя хребта Голиця.
Заболоченість зумовлена великою кількістю дрібних силових водотоків хребта Голиця та водонепроникними глинистими відкладами тераси. Ця смуга досить неоднорідна за наявності нешироких до 200 м конусів виносу з боку схилу хребта. Такі виноси зумовили підвищення в рельєфі тераси, що суттєво зменшило заболочення. Вони розорані під городи, а також забудовані невеликими промисловими підприємствами. З північного боку до смуги підступають міські житлові забудови з об'їзною автотрасою, з південного -заліснені схили хребта Голиця та його відрогів.
Бажання людей максимально використати цю територію призвело до створення малих Савків площею до 100 м2, вже зараз їх нараховується 7.
Природна рослинність тут лучно-болотна з невеликими острівцями очерету та рогозу. Багато місць є дуже засміченими з хаотичними звалищами побутових відходів.
Біорозмаїття.
Болота, перезволожені екотопи, озера, стави, річки є оселищами великої кількості рослин і тварин.
В процесі виконання проекту зібраний та опрацьовується гербарій водних та болотних рослин, який налічує 62 види. Для стоячих водойм характерні тилові водні рослини: очерет звичайний, рогіз широколистий, рогіз вузьколистий, жабурник звичайний, тризубець болотний, стрілолист звичайний, частуха подорожникова, сусак зонтичний, їжача голівка, осока (три види), а також три види нитчастих водоростей.
По берегах водойм, заболочених місцях зростає п'ять видів осок, пухівка (два види), три види ситнягу, великі зарості утворює кремена біла тощо.
На перезволожених екотопах зростає 18 видів рослин родини зозуленцевих, які занесені до Червоної книги України. Серед них пальчатокорінник плямистий, пальчатокорінник травневий, коручка болотна, коручка чемерникова тощо. Тому охорона таких екотопів с важливою і актуальною. Найбільша кількість рідкісних і зникаючих видів виявлена в заповідному урочищі Лебедин. Багатою с фауна водойм.
Інші цікаві матеріали
Інтеграційна стратегія України
Унікальність переважаючої більшості країн колишнього СРСР
полягає в тому, що вони виникли на руїнах відносно цілісної економічної і
політичної системи. У зв'язку з цим ним об'єктивно необхідні час і відповідні
зусилля ...
Льодовики, вічна мерзлота та їх гідрологічне
Напевне,
найбільш розпоширена гірська порода у всій Вселенній – це лід. Марс, Юпітер,
Сатурн складає великі маси льоду, а деякі супутники планети
складені ним майже цілком. Не
є виключенням і наша Земля: біль ...
Економічний потенціал Індії
Однією з причин цього є
той факт, що індійську валюту занижують з метою підвищення
конкурентоспроможності індійських товарів на іноземних ринках.
Потрібно відзначити:
якщо ми порівняємо економіки, враховуючи ВВП на о ...