Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Водно-болотні угіддя Косівщини

Річкова система Пістиньки

Річка Пістинька утворюється від злиття Пістиньки-Космацької і Пістиньки-Брустурської у селі Прокурава і має загальну довжину 38,8 км, в т. ч. в межах району 24,6 км, а разом з Пістинькою-Космацькою 56 км в т.ч. в межах району 41,8 км. Витоки Пістиньки-Космацької знаходяться на схилах гір Ґреґіт (північно-західні схили), Ротило, Мунчели на висоті майже 1200 м. Пістинька-Брустурська теж починаються від злиття кількох водотоків, що стікають з гір Ґреґіт (південно-східні схили) і Габорянська на приблизно такій самій висоті 1200 м. Площа басейну річкової системи Пістиньки становить 264 км2 (без Лючки), в т. ч. в межах району 227 км2. В межах Косівського району Пістинька протікає через села Прокураву, Царину (присілок Шешорів), Шешори, Пістинь, Микитинці. Пістинька-Космацька протікає у верхній течії через присілки Космача Кляуза і Плаюци і далі через самий Космач. Пістинька-Брустурська протікає через присілок Шепота Рунок і далі через Шепіт і Брустури.

Річкова система Пістиньки найбільш розгалужену річкову сітку має у верхів'ях, а після злиття Пістиньки-Космацької з Пістинькою-Брустурською значно спрощується, приймаючи кілька десятків невеликих лівих і правих водотоків найбільшими серед яких є праві - Верхній Бруснєк, Нижній Бруснєк, Ґлиґул, Керпичний, Шендрівка, Черленяк, Йордан, Студений, Волово, Воронець, ліві - Петричила, Коров'єк, Красник.

Річкова долина системи Пістиньки у верхів'ї ущелиноподібна, шириною від 6-10 до 50 м, до села Микитинці V-подібна, нижче -трапецієвидна, завширшки 1,2-1,5 км. Ширина заплави від 20-100 до 650 м. Річище помірно звивисте, пересічна ширина 10-15 м, на окремих ділянках до 45м.

У басейні річкової системи Пістиньки є цілий ряд відомих водоспадів: на Пістиньці — Шешорський Малий Гук висотою 2 м і Шешорський Великий Гук висотою 5 м, які називають ще Сріблястими водоспадами, на Пістиньці-Брустурській — Шепітський Малий Гук висотою 2 м і Шепітський Великий Гук висотою 1 5 м, на Ставнику - Гук висотою 2 м.

Пересічний похил річки від витоків до гирла становить 18 м/км. Проте у верхів'ях і у середній і нижній течії він має значні відмінності:

Таблиця 3.

Ділянка річки

Довжина, км

Падіння, м

Похил м/км

Пістинька-Космацька

Від витоків до Космача (центр)

10,9

580

53,2

Від Космача (центр) до злиття з Пістинькою-Брустурською

6,3

100

15,9

разом

17,2

680

39,5

Пістинька-Брустурська

Від витоків до Шепота

6,9

560

81,2

Від Шепота до злиття з Пістинькою-Космацькою

7,4

130

17,6

разом

14,3

690

48,3

Пістинька

Від злиття до Пістиня

15,5

135

8,7

Від Пістиня до межі району

9Д

60

6,6

разом

24,6

195

7,9

Від витоків Пістиньки-Космацької до межі району

41,8

875

21,9

Від витоків Пістиньки-Брустурської до межі району

38,9

885

22,8

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Інші цікаві матеріали

Господарський комплекс Щвейцарії
Актуальність теми. Розміщення продуктивних сил Швейцарії і регіональна економіка цього регіону як важлива комплексна галузь економічної науки вивчає специфічні, просторові закономірності організації територіальних госпо ...

Країни Бенілюксу та Нідерланди
Бенілюкс — це економічний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Його формування почалося з валютної угоди й митної конвенції цих держав, які згодом уклали договір про створення економічного союзу. Цим договором перед ...

Житлово-комунальне господарство
Галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду. Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний.[8]. Розвиток житлово-комунальної сфери спрямований на удосконалення системи управління, проведення економ ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено