Ієрархічна структура системи кодування інформації в ПС
Рисунок 12.3. Ієрархічна структура системи кодування інформації
в
ПС "ПАРК"
0 - дані про значення властивості відсутні; 1 - основа класифікації не може бути застосована до об'єкту, який описується; 99 - зміна значення властивості (межа).
Для опису площинних об'єктів у кожному класифікаторі одночасно можуть бути задіяні 32 групи шифрів (основ класифікації), для лінійних і точкових - 8.
У процесі експлуатації системи в міру розширення тематики і об'ємів інформації в БД можуть створюватися нові класифікатори, а зміст раніше створених доповнюватись. Головна вимога до змісту класифікаторів - по кожній основі класифікації (групі шифрів) будь-який об'єкт на карті завжди може бути охарактеризований одним і тільки одним значенням шифру.
Структура класифікаторів забезпечує застосування позиційної системи кодування комплексу властивостей. Код об'єкту утворюється сукупністю шифрів, кожен з яких характеризує одну властивість. При цьому для кожної основи класифікації в коді відводиться строго визначене місце (позиція): перші дві цифри представляють шифр першої групи, третя і четверта цифри - з другої групи і т.д.
Приклад:
ім'я класифікатора - транспортні комунікації
група шифрів 1 - вид комунікації
шифри: 02 - стежка
03 - караванний шлях
09 - автодорога
10 - залізниця
31 - трубопровід
група шифрів 2 - особливості конструкції
шифри: 04 - ґрунтова
08 - з твердим покриттям
30 - електрофікована
група шифрів 3 - стан
шифри: 03 - яка будується
12 - зруйнована
На карті транспортних комунікацій код 090803 буде позначати автодорогу з твердим покриттям, яка будується.
Характеристики території, які описують її по одній основі класифікації і подані у вигляді карт площинних об'єктів або карт ізоліній, позначаються в ГІС терміном "ознака". Ознаки - різноманітні характеристики території, отримані в результаті безпосередніх спостережень, вимірювань або обчислень. Термін визначає сукупність найменувань і всіх можливих значень характеристики. Ознака має найменування і номер, який привласнюється користувачем (інтервал номерів від 0 до 994). При описі ознак можуть бути використані різні типи шкал (TS): .
- номінальна (TS=0);
- порядкова (TS=1);
- відношень (метрична) (TS=2);
- циклічна (азимутальна) (TS=3);
Для опису якісних ознак (TS=0 i TS=1) використовуються коди, якими позначаються окремі значення (градації) ознаки.
Приклад: ознака - колір; градації: 0 - не визначена, 1 - червоний, 2 -оранжевий, 3 - жовтий і т.д. Число градацій якісних ознак до 50. Кількісні ознаки вводяться і зберігаються в істинних виміряних значеннях: кілометрах, метрах, гамах і т.д. Найменування ознак, тип шкали їх опису, а також кількість," найменування і коди градацій якісних ознак зберігаються в базі даних.
Таким чином, в системі ПАРК існує два способи опису змісту карт: а) за допомогою класифікаторів; б) з використанням списку ознак. Для опису лінійних і точкових об'єктів використовується виключно перший спосіб, для опису кількісних характеристик території завжди використовується другий спосіб. Для опису площинних об'єктів можуть бути використані обидва способи.
В БД картографічні дані зберігаються у вигляді незалежних інформаційних шарів. Окремий інформаційний шар відповідає:
- для лінійних і точкових об'єктів - класифікатору;
- для площинних об'єктів - групі шифрів (основі класифікації);
- для ознак - іменні ознаки.
Між собою шари пов'язані загальною системою геодезичних координат. Карти всіх чотирьох типів об'єктів (площинних, лінійних, точкових, ізоліній) можуть зберігатися в БД в двох формах: векторній і матричній. При векторному поданні зберігаються геодезичні координати ліній, точок і контурів площин, а також коди (значення), які характеризують властивості об'єктів. При матричному поданні зберігаються коди (значення) картографованої властивості в точках регулярної квадратної мережі. Ці точки відповідають центрам елементарних вічок, на які автоматично розбивається картографована територія. Крок дискретизації даних (розмір вічка) задається при генерації БД, однаковий для всіх карт і залишається постійним весь час існування БД.
Перетворення даних з векторної форми в матричну виконується по запиту. При цьому кількісні дані, спочатку представлені у вигляді ізоліній (в окремому випадку ізолінія може бути представлена одною точкою), інтерполюються в регулярну мережу центральних точок елементарних вічок. При перетворенні точкових об'єктів в матричну форму представлення в БД записуються координати вічка (блок, рядок, стовпчик), в якому знаходиться об'єкт і його код. Для лінійних об'єктів в матричній формі записуються координати кінців прямолінійних ланок ліній і їх коди. Якщо через вічко проходить декілька лінійних об'єктів, то зберігається код лінії, уведеної першою.
Інші цікаві матеріали
Республіка Індонезія
Республіка Індонезія в даний час, завдяки раціональної економічній
політиці і успішним реформам, перетворилася в аграрно-індустріальну державу. За
багатьма показниками цю країну вже зараз відносять до групи нових
індуст ...
Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і
змістовному проведенні вільного часу.
В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії
і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...
Регіональний господарський комплекс, його галузева та територіальна структура
Розвиток
національної економіки супроводжується поглибленням суспільного поділу праці і
спеціалізації діяльності. Процеси спеціалізації потребують координації
діяльності і формування зв'язків між різними галузями і виро ...