Заходи щодо приватизації міських земель
Систематизація та аналіз павукових джерел, законодавчої бази та існуючих нормативно-правових документів з питань регулювання земельних відносин у містах а умовах приватизації дозволяє визначити основні концептуальні напрямки розроблення програми приватизації міських земель, основу якої складатиме, система нормзіативно-методичних документів. Визначена система нормати;вно-методичних документів забезпечує процес приватизації земель міста, регулювання співвідношення інтересів власників земельних ділянок і громадських інтересів при приватизації, а також механізм реалізації програми.
Важливим етапом розроблення програми приватизації земель міста та подальшого вдосконалення земельних відносин має стати вироблення нормативно-методичного механізму як цілісної, чітко структуризованої інформаційної системи, яка б дозволила здійснити цей процес без перекручень, надала б йому науково обґрунтованого логічно визначеного характеру. Найбільш вагомою складовою цього механізму має стати положення про порядок приватизації земельних ділянок у місті, що визначає правові, економічні та організаційні основи приватизації земель, які перебувають у державній власності і передаються безоплатно або внаслідок продажу у приватну власність громадянам та юридичним особам України, і є стрижнем програми приватизації міських земель, на яких "нанизуються", доповнюючи і розширюючи його, нормативні документи, що регулюють земельні відносини в місті при приватизації [10].
Приватизація землі та запровадження права приватної власності на землю актуалізує та вимагає зважених підходів до питань співвідношення інтересів власників земельних ділянок і громадських інтересів, які визначають" другу складову програми приватизації міських земель. Доцільно розробити систему об'єктивно необхідного перерозподілу правомочностей власників і суспільства в цілому. В цьому напрямі найбільш важливими й логічно обумовленими структурними ланками повинні стати положення про формування фонду резервних земель міста, режим використання земель перспективного територіального розвитку, функціональне зонування території міста, публічні сервітути та обмеження на забудову земельних ділянок.
Ключовим моментом у приватизації земель повинно стати, поряд з введенням права приватної власності на землю, внесення цієї категорії нерухомості до сфери майнових відносин та формування на цій підставі широкого земельного ринку. Це, у свою чергу, зумовлює необхідність створення ефективного механізму надання цим процесам цілісності, чіткої послідовності, логічної визначеності.
Третя складова програми приватизації міських земель передбачає розробку положень про порядок визначення розмірів земельних ділянок, що приватизуються; порядок встановлення меж земельних ділянок в існуючій забудові; порядок визначення земельної частки в умовах сумісного володіння (користування) земельною ділянкою; порядок реалізації права на земельну ділянку при її передачі у спадщину, даруванні, обміні, купівлі-продажу, оренді; порядок застави земельних ділянок (часток); порядок викупу (вилучення) приватизованих земельних ділянок для суспільне необхідних потреб; порядок проведення експертної оцінки міських земель; положення про комісію експертів з оцінки землі та нерухомості; порядок проведення земельних аукціонів і конкурсів з продажу земельних ділянок.
Підвалинами програми приватизації міських земель, як вже зазначалося, є Положення про порядок приватизації земельних ділянок у місті, тому розглянемо його більш грунтовно.
Порядок регламентує механізм реалізації права приватної власності на землю і визначає:
- об'єкти та суб'єкти приватизації;
- компетенцію місцевих органів влади;
- способи приватизації;
- порядок підготовки матеріалів до приватизації;
- умови продажу земельної ділянки;
- вступ у право власності на земельну ділянку;
- фінансові питання приватизації.
Згідно з Указом Президента України від 12 липня 1995 року за номером 608 "Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності", об'єктом приватизації є земельні ділянки для:
- будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка);
Інші цікаві матеріали
Аналітичний огляд існуючих і перспективних систем навігації наземних рухомих обєктів
Обмірковуються підходи в оснащенні наземних
рухомих об'єктів (НРО) сучасними системами навігації (СН). Обговорюються вимоги
до перспективних СН та її склад. Зроблено висновки, що перспективна СН є
зкомплексована СН із ...
Гірські зледеніння Азії ґенеза, географія, прогноз розвитку
Актуальність теми. Гірські льодовики -
льодовики в горах. Характерна їх особливість - наявність чітко виражених
областей живлення, тобто фірнових басейнів, у межах яких відбувається
накопичення снігу та подальше його пе ...
Перспективи розвитку і розміщення господарського комплексу Житомирської області
Курсова робота показує, наскільки глибокими і
фундаментальними є знання, що набуті студентами при вивченні курсу,
характеризує вміння самостійно досліджувати окремі питання теми.
Курсова робота як важлива форма учбово ...