Історія формування міст
Розповісти про Одесу - спроба достатньо складна. Мало знайдеться в світі міст, які за такий короткий термін свого існування (більше двохсот років) мали б світову популярність. Одесі судилося народитися біля моря.
В цих місцях ще в епохи палеоліту і неоліту селилися люди. Пізніше, в епоху бронзи (II тисячоліття до нашої ери), тут жили племена катакомбної культури.
В I тисячолітті до н.е. Північне Причорномор’я заселили скіфи, кіммерійці і сармати. Поряд з цими кочовими племенами селилися предки найдавніших слов’ян.
На розвиток культури племен, що мешкали в Причорномор’ї, великий вплив мала старогрецька цивілізація. Залишки старогрецьких колоній знайдені в колах міста і навіть на території сучасного Приморського бульвару.
На початку нової ери через Причорноморські степи промайнули полчища гунів, і інших кочових племен, що просувалися до Центральної і Західної Європи.
З IX по XV століття нашої ери тут володарюють печеніги, половці і татари.
На початку XV століття ці землі ненадовго переходять у владу Великого князівства Литовського. До цього періоду відноситься перша письмова згадка про селище Хачибей захищене спеціально спорудженим замком.
В другій половині XV століття Північне Причорномор’я стає здобиччю Османської імперії. Закріпившись на Чорноморському побережжі, турки зводять ряд фортець. Ені Дунья (Нове Світло) - одна з них. Вона будується біля селища Хаджибей. Ця фортеця споруджена в 1764 році на березі Хаджибейської (Одеської) затоки.
Росія починає боротьбу з Туреччиною за панування на Півдні. Під час чергової російсько-турецької війни 14 вересня 1789 року загоном віце-адмірала І. Дерібаса, за участю українських козаків під буттям отамана Головатого на чолі, була узята фортеця Ені Цунья (Хаджибей). З того часу Хаджибей входить в систему оборонних спорую, що зводяться вже російськими військовими інженерами.
Будівництво фортеці було 10 липня 1793 року за проектом Ф. Деволана і завершилося до кінця цього ж року. Побудова всіх фортифікаційних споруд завершилося 22 вересня 1795 року.
Рескриптом Катерини ІІ 27 травня 1794 року на місці Хаджибея засновано нове портове місто. А вже 2 вересня цього ж року були закладені перші портові споруди. Ця дата - 2 вересня 1794 року і є днем заснування міста Одеси.
З самого народження Одеси - цього південного "вікна до Європи" місто стало основним постачальником українського зерна в країни Європи і Передньої Азії.
Великий державний діяч Дюк де Ришельє, Новоросійський губернатор (1803 - 1814), а також градоначальник Одеси, зробив її своєю резиденцією. Це дало поштовх бурхливому розвитку міста. Достатньо сказати, що за період з 1795 по 1814 рр. населення міста збільшилося в 15 разів і досягло майже 20 тисяч чоловік. І це не дивлячись на епідемію чуми, що понесла життя кожного восьмого жителя міста.
До 1850 року Одеса - потужний промисловий центр з 100-тисячним населенням.
Місто будується за планом, складеному інженером - полковником російської армії Францом Деволаном. В будівництві міста беруть участь не тільки місцеві архітектори, такі як Ф. Боффо, Р. Торрічеллі, і інші, але і архітектори з Петербургу - Тома де Томон і А. Мірошників.
В 1820 році виходить перша одеська газета. В 1825 році відкритий археологічний музей.
В місті бурхливо розвиваються освіта, наука і культура. В 1839 році засновано "Одеське суспільство історії і старовини". Відкритий Рішельєвський ліцей, Інститут шляхетних дівчат, чоловіча і жіноча гімназії, училища, школи.
Після відміни кріпацтва в 1861 році Одеса переживає новий економічний і культурний підйом.
В 1863 році Одесі так само, як Петербургу і Москві, надали достатньо великі права по самоврядуванню, законодавчо закріплені в 1870 році. У зв’язку з цим помітно розширяється система освіти. Рішельевський ліцей перетворюється на Новоросійський університет. З’явилися комерційне і інші училища. Одеська публічна бібліотека - одна з найбільших в Європі. Місто стає крупним науковим і видавничим центром.
Інші цікаві матеріали
Нормативна грошова
Здійснення
контролю, обліку якості та кількості земель, впровадження приватної власності
на земельні ділянки та платного характеру використання потребують чіткого
економічного механізму регулювання земельних відносин, ...
Рекреаційна географія
Поступово охоплюючи всі сфери людської життєдіяльності
рекреація і туризм стають невід'ємною складовою сучасного життя. В усьому світі
вони перетворилися на вагомий і визнаний чинник економічного розвитку.
«Мультиплікац ...
Північно-Кавказький економічний район Росії
Склад Північно-Кавказького економічного
району: Ростовська область, Краснодарський край, Ставропольський край;
Республіки: Адигея, Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарська,
Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія і Чеченс ...