Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Екологічна ситуація та охорона навколишнього середовища

Одеса знаходиться в несприятливій екологічній ситуації і потребує екологічного оздоровлення міського середовища. Складна екологічна ситуація в місті і його природній зоні зумовлена об’єктивними природними факторами, такими як маловодність краю, підвищене забруднення північно-західної частини Чорного моря стоками великих річок - Дунаю, Дністра, Південного Бугу, Дніпра; відсутністю в природній зоні Одеси розвинутої лісопаркової зони, яка б виконувала санітарно-захисні функції.

Несприятлива екологічна ситуація є наслідком господарської діяльності і не досить ефективної еколого-економічної політики.

На сьогодні екологічний стан міста характеризується як незадовільний. Просторовий розвиток міста на віддалену перспективу не можливо визначити без урахування планувальних обмежень, які є пороговою перешкодою на шляху його розвитку. В північній частині міста - наявність промислової зони “Куліндорово”. В районі “Пересипу” наявність потужного морегосподарського комплексу з розвиненою нафтогазовою інфраструктурою, що ускладнюється системою можливого прояву надзвичайних ситуацій. В центрально-західній частині міста - групою промислових утворень “Застава Г та “Застава 2”, “7 км Овідіопольського шосе”, що розташовані вздовж залізничної лінії. В південно-західній частині аеропортом “Одеса”. В південній частині - очисними спорудами.

Загальна площа промислових утворень складає 2,4 тис. га згідно даних інституту (Харківський Промбудпроект), що становить біля 15% території міста.

Крім цього, ситуація ускладнюється проявом несприятливих природно-техногенних факторів, які зумовлюють напружену інженерно-геологічну ситуацію в місті. Біля 32% території міста відноситься до категорії підвищеної складності освоєння по факторам: підтоплення - 2103 га; потенційного підтоплення - 2809 га; відпрацьованих територій (катакомби) - 226 га. Берегові схили відносяться до категорії зсувонебезпечних ділянок.

На екологічний стан міста на сьогодні також впливає техногенне навантаження виробничо-транспортних об'єктів на навколишнє середовище.

Сумарні викиди в атмосферне повітря становлять 69,2 тис. тон в рік (69 кг/мешканців, при середніх по Україні 140 кг). В тому числі від пересувних джерел - 48,1 тис. тон (69,5%), стаціонарних джерел - 21,1 тис. тон (30,5%). Таким чином, щодо забруднення повітря, головною причиною є невирішеність транспортної проблеми. Поряд з цим, в місті функціонує ряд надзвичайно шкідливих в екологічному відношенні виробництв, які впливають на розвиток житлово-цивільного будівництва.

Контроль за станом повітря проводиться на 8 стаціонарних постах системи "Гідродромету". Індекс забруднення атмосфери складає 17,6 при середньому по Україні - 8,3.

Вплив урбанізації на природу Одещини дуже сильний та багатоаспектний. Негативних змін зазнають всі природні компоненти.

Атмосферне повітря Одеси забруднюють викиди близько 500 промислових підприємств, також автотранспорт та підприємства паливно-енергетичного комплексу. Тільки в Одесі функціонують біля 700 котельних опалювальних установок, понад 30 підприємств міста мають ливарні цехи та ділянки, в викидах яких вміщуються найбільш токсичні забруднення. Швидкість накопичення шкідливих речовин в повітрі Одеси в ряді випадків набагато перевищує можливості самоочищення повітря, не дивлячись на їх локальний характер, в сучасний час досягли таких розмірів, що можуть порушити екологічну рівновагу в масштабах цілого регіону.

Інтенсивне забруднення земель в Одеській агломерації пов`язане з складуванням у приміській зоні побутових та промислових відходів, із захороненнями та недосконалим зберіганням особливо небезпечних відходів.

Серйозну занепокоєність викликає функціонування економічно небезпечних підприємств та виробництв в міських поселеннях Одеси.

На підставі всього вищезазначеного можемо зробити висновок, що об`єми природоохоронних робіт, які проводяться в міських поселеннях недостатні не тільки для покращення стану природного середовища, але і для його стабілізації.

Для збереження екологічної рівноваги на території міста треба реалізовувати наступні принципи:

формування екологічного збалансованого природного каркасу розселення на основі раціонального територіального розподілення та розвитку зон екологічної рівноваги.

раціонального господарського зонування території, яке б забезпечувало максимальну ефективність природокористування;

зменшення антропогенного навантаження на природне середовище території, зниження забруднення середовища до екологічно безпечного рівня, нарощування екологічно безпечних технологій.

Сучасний рівень техногенезу міста Луцька характеризується збільшенням забруднення промислових зон і посиленням їх негативної дії на довкілля, здоров’я людини, рослинний і тваринний світ.

На території міста Луцька розрізняють стаціонарні (промисловість), і рухомі (автотранспортні) джерела забруднення повітряного басейну та ґрунтового покриву, які впливають на стан ландшафтів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Інші цікаві матеріали

Соціальна інфраструктура Чемеровецького району
Актуальність дослідження. Проблеми розвитку й раціональної територіальної організації соціальної сфери набувають у наш час першорядного значення, оскільки все зростаюча частина населення зайнята в сфері послуг, а рівень ...

Русловий алювій Черемошу Вступ Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа
Черемош, права та найбільша притока (довжина 80 км, площа басейну 2650 км2) Пруту, утворюється злиттям Чорного і Білого Черемошу в гірському селі Устеріки в Покутсько-Буковинських Карпатах. Витоки Чорного Черемошу (89 к ...

Порівняння Чорного та Червоного морів
Кожне море є унікальним природним явищем. Саме тому актуальність роботи полягає у дослідженні та виявлені основних закономірностей генезису, еволюції, географії, схематизації основних відмінностей Чорного та Червоного мо ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено