Рослинність
Органічний світ Австралії із середини крейдового періоду розвивався в умовах тривалої ізоляції, тому флора материка дуже своєрідна (до 75% видів ендеміки) і виділяється в Австралійську область. Найбільш характерні для материка евкаліпти й акації. Про докрейдяні сухопутні зв'язки Австралії з Південною Америкою та Африкою свідчать загальні сімейства протейних і деяких хвойних, південні буки та ін. Флористичні зв'язки з Малайським архіпелагом і островами Меланезії у неогені обумовили мелазійський характер флори тропічних лісів північних і східних районів Австралії при значному її ендемізмі. Рослинний покрив Австралії відбиває як історичні особливості його формування, так і сучасні гідротермічні умови, у першу чергу - ступінь зволоження території.
З середини кайнозою Австралія стала ізольованою від інших материків, у складі її флори почали спостерігатись елементи, які не зустрічались у інших куточках світу. З іншого боку, у флорі Австралії відсутні багато сімей, широко розповсюджених на інших материках. Цікаво також, що у флорі материка немає жодної їстівної рослини, придатної для вирощування, і тому корінне населення не знало землеробства.
На Австралійському материку вологі тропічні ліси розповсюджені тільки на півночі, займаючи невелику площу на східному узбережжі півострова Кейп - Йорк, де випадають регулярні опади.
Вологі тропічні ліси за своїм видовим складом дуже близькі до лісів Південної Азії. В них ростуть деякі пальми, лаврові, фікуси та бобові. Ліани представлені ломоносом, перцем та пальмою - ліаною.
Евкаліпти, що входять до складу лісів сходу Австралії, різноманітні за розмірами. Листя деяких з них має голубий або сірий відтінок, що надає їм безжиттєвого виду. Для цих лісів характерні також різноманітні папоротники, як деревовидні, так і трав’янисті. Серед типових представників виділяють також царство орхідей.
Велику площу займають в Австралії тропічні рідколісся та савани. Вони покривають великі простори на півночі материка. На сході світлі саванні ліси і типові савани розповсюджені значно східніше.
Під час вологого сезону австралійську савану покривають яскраві квіткові рослини із родин лілейних, різноманітні злаки. Для саван характерні: евкаліпти, акації, казуарини. Поширені пляшкові дерева.
Скреб - зарості колючих кущів та низькорослих дерев. Вони в основному складаються з евкаліптів та акацій. Зарості скребу покривають великі території на Центральній рівнині і на крайньому заході материка.
На півдні материка пустеля розповсюджуються аж до океану. Там, на безплідних територіях рівнини Налларбор, можна зустріти тільки рідкі кущі лебеди чи зарості карликових евкаліптів.
Для рослинності південного сходу характерні вічнозелені світлі евкаліптові ліси. Високостовбурні евкаліпти різних видів досягають висоти 80 - 100 м і поєднуються з деревовидними лілейними.
В рослинному покриві Австралії багато корисних видів, які дають цінну деревину, ефірну олію плоди, кореневища тощо. Багато рослин місцеве населення використовувало дуже давно, наприклад, трав’яне дерево, корені якого додавали в їжу, а волокна використовували для виготовлення канатів та тканин. Але дика флора Австралії не дала рослин для землеробства. Більшість рослин - хлібні злаки, технічні культури, фруктові дерева та інші - завезені в Австралію, відіграють велику роль у її ландшафті. Проте деякі рослини принесли велику шкоду
У рослинному покриві Австралії відбуваються також зміни, пов’язані з випасом худоби, вирубкою лісів з промисловою метою. Площі лісів помітно зменшуються. А в лісопосадках звичайно використовуються не місцеві, а чужоземні види дерев.
В Австралії з її сухим кліматом велику шкоду приносять лісам, як природним, так і штучним, а також іншим рослинам, пожежі. Всі ці явища приносять далеко не позитивні змінив загальну картину природного рослинного покриву.
Інші цікаві матеріали
Польща
Площа країни – 313 тис. км2,
чисельність населення – 38,6 млн. осіб (за цими показниками в Центральній
Європі Польща поступається тільки Україні). Столиця – Варшава. Державний устрій
– унітарна республіка. В адміністрат ...
Історія соціально-економічної географії світу
Щоб пізнати себе, кожна наука повинна вивчати й аналізувати історію свого
формування, починаючи від витоків і закінчуючи сучасним періодом. Цей процес
полягає у пошуках джерел формування науки, з’ясуванні причин її виник ...
Місце та значення металургійного комплексу в економіці країни
Обрана тема є актуальною і важливою складовою економічної діяльності будь
якої держави світу, звісно Україна не є виключенням. Продукція металургійного
комплексу є основою індустріалізації національної економічної систем ...