Ландшафти та фізико-географічне районування
Загалом в Австралії спостерігається зміна природних умов із сходу та півночі до центральних та західних частин материка. У її межах виділяють регіони: рівнинна жарка, з літніми опадами Північна Австралія; більш рівномірно зволожена гірська східна Австралія; гірсько-рівнинний, відносно сухий субтропічний Південний Схід; Центральна рівнина; субтропічний Південний Захід і тропічні плоскогір’я і гори Західної Австралії.
Північна Австралія.
Регіон включає три північних півострови - Кімберлі, Арнемленд і частину Кейп - Йорка, а також прилеглі до них з півдня частини материка.
В рельєфі переважають плато, низовини і невисокі гори.
Надра Північної Австралії багаті рудами чорних, кольорових і рідких металів.
Головна риса клімату - сезонність опадів. Час від часу береги Австралії відвідують тропічні урагани Температура досягає максимуму в листопаді до початку вологого сезону.
Найбільші річки - Фіцрой, Вікторія, Фліндерсі і Мітчелл - досягають довжини 600-800 км і мають постійний водостік.
Ґрунтовий і рослинний покрив залежить від річної кількості опадів і тривалості дощового сезону. Особливо розповсюджені мангрові зарості.
Господарюючий тип рослинності - савана.
Для тваринного світу характерне поєднання представників савани та лісу, тому він дуже багатий. Із них - страус ему, кенгуру, єхидна, коала, папуги, крокодили.
Північна Австралія у порівнянні з іншими регіонами рідко заселена, і багаті природні ресурси освоєні далеко не повністю.
Північний Схід.
Схід Австралії гірський. Гори середньої висоти простягнулись вздовж узбережжя. Цей складчастий пояс почав формуватися в палеозої.
Схід Австралії характеризується жарким і вологим кліматом і виділяється в окремий регіон. Осьова його частина - Великий Водороздільний хребет являє собою верхньопалеозойську складчасту систему.
Протягом всього року регіон знаходиться під впливом пасатів, які приносять на материк вологе, тропічне повітря.
Температурні умови обумовлені великою протяжністю із півночі на південь і гірським рельєфом.
Північний Схід - найбільш лісиста частина материка, але разом з тим - змінена господарською діяльністю людини. Стан лісів залежить від кількості опадів.
Із зникненням лісів збіднів і тваринний світ, основні представники якого ведуть деревний спосіб життя, або поселяються біля води.
Південний Схід.
Цей регіон включає південну частину гір і рівнину басейну Муррея - Дарлінга, найбільш сприятливу для життя і господарської діяльності територію. Тут зосереджена основна частина населення Австралії.
На південь від долини Хантера до 1200 м піднімається плато Голубих гір, прорізаних каньйонами річок. Тут також розташовані Австралійські Альпи, Вікторіанські гори.
Основна кількість опадів, які надходять із заходу, випадає на схилах гір.
Рідколісся і зарості кущів поступились місцем полям пшениці, виноградникам, насадженням оливкового дерева. На алювіальних ґрунтах річкових долин поширене рисосіяння. В горах на найбільш вологих схилах є евкаліптові ліси, які являються джерелом цінної деревини.
Центральна рівнина.
Це найбільш низька частина Австралійського материка.
Клімат Центральної рівнини континентальний і сухий, сухість зростає до заходу. Особливо мало вологи випадає на берегах озера Ейр. Це найсухіше місце в Австралії. Протягом року відбуваються різкі стрибки в температурі.
До озера Ейр - центру внутрішнього стоку - сходиться складна система кріків. Протягом останніх десятиліть озеро Ейр лише двічі наповнювалось водою
На півночі рівнини і західних схилах на сірих тропічних грунтах ростуть світлі евкаліптові ліси, які чергуються з тропічними саванами. До півдня ця рослинність змінюється заростями скребу різних типів. Чим ближче до озера Ейр, тим місцевість стає більш сухою і пустельною.
В регіоні збереглись дикі тварини. Ще зустрічається гігантський кенгуру, карликовий кенгуру, поширена єхидна. На берегах водойм багато перелітніх птахів.
Майже всю рівнину, за винятком пустельних районів, використовують як пасовища для овець і великої рогатої худоби.
Західна Австралія.
Це найбільший природний регіон Австралії. За природними умовами його можна порівняти із Сахарою, хоча клімат не досягає такої міри аридності, як у Африці.
У всій західній частині регіону розміщені місця залягання золота.
Опади скрізь не є постійними і річні суми дуже малі.
Вся західна Австралія бідна на воду. Більшу частину року озера залишаються сухими і покриті білосніжним шаром солі. Після сильних дощів вони наповнюються водою, яка швидко випаровується.
Інші цікаві матеріали
Складання проекту внутрігосподарського
Землевпорядне проектування —
складова частина землевпорядної діяльності та землевпорядного процесу, що
обґрунтовує методи проектування і закономірності функціонування землі, як
головного засобу виробництва та прост ...
Продуктивні сили Полтавської області
Полтавщина з 1036 року ввійшла до
складу Київської Русі, а саме Переяславського князівства. За часів Богдана
Хмельницького територія Полтавщини була розподілена між сімома козацькими
полками (Переяславським, Іркліївськи ...
Природні енергоресурси та їх використання
Природа багата
на енергоресурси. Їх раціональне використання дає можливість отримувати
відносно дешеву електроенергію, яка є менш небезпечною, ніж, наприклад, атомне
паливо і т.п. Однак, нераціональне і необачне викори ...