Температура
Переважна більшість рослин наших лісів витримує, зимові морози до -ЗО °С. Якщо такі морози супроводжуються сильними і тривалими вітрами, то дерева можуть загинути від зневоднення тканин (ялиця, бук, дуб, граб).
Максимальні температури, характерні для наших широт, не мають важливого значення для розвитку рослин, клітини яких починають відмирати звичайно при температурі + 40 °С. Верхня температурна межа для більшості рослин не переважає +45 °С. На Україні температура рідко піднімається за ЗО °С. Добре висушене насіння витримує +70 °С і навіть+100 °С.
Адаптація організмів до температурних умов залежить від того, яким термобіологічним типом є даний організм.
Види, що мають сталу температуру тіла (гомойотерми), адаптуються, віддаючи тепло відповідно до температури зовнішнього середовища. Переважна частина тварин належить до видів, температура тіла яких мало відрізняється від температури навколишнього середовища. Це - пойкілотерми. Кожний вид характеризується певним діапазоном температур, у межах якого зберігається його активність. Цей діапазон називають областю термічної толерантності організму. У його межах відбувається ряд характерних біологічних реакцій організмів. Проте тільки в діапазоні оптимальних температур всі життєві процеси здійснюються найбільш економно і з найбільшою ефективністю.[7]
Стійкість рослин проти низьких температур залежить від вмісту води в них, від здатності нагромаджувати в клітинах цукор і жири. Дерева, що нагромаджують жири (хвойні, береза), можуть жити в дуже холодному кліматі. Велике значення для морозостійкості тварин має характер термоізоляційного покриву тіла. Наприклад, качка без шкоди може витримувати температуру-100 °С протягом 1 год, людина - тільки - 1 °С протягом 1 год, горобець -30 °С, курка -50 °С, песець - також - 50 °С.
Стійкість організмів проти високих температур пов'язана з властивостями їхнього білка.
Відомо, що денатурація білка в пойкілотермів відбувається при температурі 40-50 °С. Деякі морські організми гинуть при температурі +30 °С. Рекордну стійкість ( + 93 °С) проти високих температур зафіксовано серед організмів, поширених у природних водоймах з гарячою водою.
Інші цікаві матеріали
На землі на рідній
Існує наука про географічні назви – топоніміка. Саме вона
дозволяє пояснити не тільки смисл назви мого села, а й встановити віхи його
історії. Нині, коли небувало зріс інтерес громадськості до історичних знань, як
нікол ...
Розробка комплексу геодезичних та землевпорядних робіт при складанні
Управління
земельними ресурсами дозволяє тримати руку на “пульсі” втілення земельної
політики в реальне життя. Адже ліквідація монополії державної власності на
землю зініціювала створення приватних агро групувань, ...
Розміщення продуктивних сил Івано–Франківської області
Дослідженню розвитку промислових комплексів та проблеми
територіальної організації промислового виробництва України присвячено чимало
науково-дослідних і практичних робіт.
Дана курсова робота висвітлює тему, яка на сь ...