Освітлюваність
Екологічне значення освітлюваності характеризується трьома аспектами - тривалістю, інтенсивністю і характером (тобто довжиною хвилі світлового потоку). Інтенсивність і характер освітлюваності піддані сильній мінливості під впливом місцевих факторів і відбиваються в основному на мезо- і мікрокліматі.
Рис. 2. Класифікація типів рослинності за методом Р. Уіттекера, накладена па співвідношення середньої річної температури і суми опадів
Зупинимося лише на тривалості дії світла. Відомо, що вісь Землі нахилена до площини екліптики під кутом 66° 33'. Цей нахил зумовлює неоднаковість тривалості дня та ночі. Якщо взяти для прикладу 40° північної широти, яка знаходиться недалеко від Львова, то тривалість дня тут розподіляється таким чином: січень - 9,5 год, лютий - 10,5, березень - 11,9, квітень - 13,2, травень - 14,3 год, червень - 18,8 год, а ночі відповідно - 14,7 год, 13,7, 12,4, 11,1, 9,9, 8,8 год. У період рівнодення 21 березня і 23 вересня день і ніч на всій Землі мають однакову тривалість.
Важливу роль тут відіграє падіння сонячного проміння, поглинання якого атмосферою тим більше, чим менший кут.
Сонячне світло належить до категорії космічних факторів, які впливають на ріст і розвиток живих організмів. Світло впливає на розвиток, морфологію, анатомічну будову, фізіологічні та біохімічні процеси організмів. Зміна освітлення зумовлює перебудову екологічного середовища. Проте як екологічний фактор світло набагато поступається перед температурою і вологою. Існує чимало видів, які розвиваються у повній темряві. Це гриби, бактерії.
Сонячне світло викликає світлові, теплові, хімічні та електромагнітні явища. Динаміка розвитку листків лісових дерев спричиняє зміну режиму освітленості в лісі і як наслідок цього - сезонні зміни рослинності, які є характерними для даної пори року. Такі рослини-світлолюби, як анемона дібровна, ряст рутковий, медунка лікарська, печіночниця звичайна, відцвітають раніше, ніж ліс покривається листям. Тіньовитривалі рослини, як наприклад маренка запашна, переліска багаторічна, ростуть у лісі протягом усього вегетаційного періоду. Ще більшого затінення потребує цирцея звичайна.
Належність рослин до світлолюбів чи тіньовитривалих визначається за так званим пороговим значенням інтенсивності освітлення, при якому фотосинтез гальмується або припиняється зовсім. Вважають, що основою фізіологічного механізму цього явища є процес синтезу білків, який у тіньовитривалих рослин гальмується при інтенсивному освітленні, оскільки при фотоокисленні багато ферментів руйнується.
У холодних зонах, де мало тепла, рослини потребують більше світла. У теплих зонах, де його забагато, рослини краще переносять затінення. Тому в північних районах земної кулі поширені рослини, які в середній Європі ростуть у затінених місцях. З цієї ж причини в умовах високих гір на відкритих місцях розповсюджені рослини, які на рівнинах зустрічаються тільки в затінку.[6,7]
Але найбільше екологічне значення має тривалість дня і ночі протягом року, яка змінюється відповідно до зміни географічної широти. Тривалість дня називають фотоперіодом, а реакцію розвитку рослин на неї- фотоперіодизмом. Фотоперіодизм впливає на процес туберизації (утворення бульб), опадання листя. Найважливішою фотоперіодичною реакцією є цвітіння рослин. За цією ознакою всі рослини поділяють на такі групи: рослини довгого дня (фотоперіод у них триває понад 12 год, на продовження фотоперіоду реагують пришвидшеним цвітінням), рослини короткого дня (фотоперіод триває менш 12 год, на скорочення фотоперіоду реагують аналогічно), рослини середнього дня (розцвітають лише тоді, коли фотоперіод триває 12- 14 год), нейтральні (цвітуть незалежно від тривалості фотоперіоду).
Інші цікаві матеріали
Історія земної кори проблеми, закономірності, роздуми
Історична геологія, що розшифровує умови й
закономірності розвитку земної кори та планети в цілому, є наукою, що активно
розвивається. Можливість точно датувати найрізноманітніші події минулого,
вивчати вплив космосу на ...
Глобальні проблеми сучасності
Філософія
забезпечує культурі самопізнання, а людському життю — смислові орієнтири. Справедливо
вважається, що істинна філософія є духовним орієнтиром епохи, живою душею
культури. Звичайно, соціальні джерела і соціальне ...
Паливно-енергетичний комплекс України
Прискорений соціально-економічний розвиток країни нерозривно пов'язаний з
рівнем розвитку всіх галузей паливно-енергетичного комплексу, вдосконалення
енергетичного балансу з обов'язковим врахуванням досягнень науково-тех ...