Нова географія
  • Головна
  • Карта сайту
  • Контакти

Відносна вологість і опади

Вологість повітря - вміст водяної пари в повітрі, характеризується пружністю водяної пари, відносною вологістю, дефіцитом вологи, точкою роси, - є одним з найважливіших параметрів атмосфери, що визначає погоду, а також те, наскільки комфортно почуває себе людина в даний момент часу.

Відносна вологість повітря у процентах визначається як відношення фактичної пружності водяної пари, яка міститься в повітрі, до пружності насиченої пари при тій же температурі. Наприклад, у січні в Україні вона коливається в межах 80-85%.

Є два способи кількісної оцінки вологості:

Абсолютна вологість - маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.

Відносна вологість - відношення абсолютної вологості до її максимального значення при даній температури. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися конденсація водяних пар з утворенням туману, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається точкою роси.

Оптимальна для людини вологість 40-60%

Вода в атмосфері міститься у вигляді молекул (пари), крапельок і кристалів, вологість повітря характеризується вмістом водяної пари в г/м3 (абсолютна вологість - "а" 4м3) або пружністю-"з" мм р.с., мб, г п ). Кількість водяної пари, що може утримуватися в повітрі при даній температурі, - максимальне вологовмісткість (або максимальна пружність) водяної пари (Е). Процентне відношення кількості водяної пари, що міститься в повітрі, до тієї кількості, яка може міститися при даній температурі, - відносна вологість (%). Вона показує ступінь насичення повітря водяною парою. Різниця між максимальною (Е) і фактичної пружністю водяної пари - дефіцит 4 (Д).

Температура, за якої знаходиться в повітрі водяна пара наситить його і почнеться конденсація - точка роси (Т0). Чим вище температура повітря, тим більше водяної пари він може містити, тим вище точка роси. Водяна пара поступає в атмосферу в результаті процесу випаровування з поверхні. Випаровування залежить від температури випаровуючий поверхні і від відносної вологості повітря. Насичений повітря не може вмістити більше пара, якщо температура його не підвищиться. При підвищенні температури, він віддаляється від насичення, при зниженні, навпаки, у ньому може початися конденсація. Так відбувається, наприклад, літньої ночі при ясній погоді, стикаючись з холодною поверхнею, залишає на ній крапельки роси. При негативній температурі випадає іній. У повітрі, охолоджується від поверхні або від прийшов холодного повітря, утворюється туман. Він складається з дрібних крапельок або кристалів, зважених у повітрі. У сильно забрудненому повітрі утворюється густий туман з домішкою диму - зміг. [7]

Хмари утворюються при конденсації водяної пари в повітрі піднімається внаслідок його охолодження. Висота їх утворення залежить від температури відносної вологості повітря. При досягненні ним висоти, на якій насичення стане повним (100%) починається конденсація і облакообразованіе. Якщо висхідний повітря зустріне теплий шар (інверсія), підйом припиняється, повітря не досягає межі конденсації і хмари не утворюються.

Хмари знаходяться в постійному русі, опускаючись нижче межі конденсації, вони випаровуються ("тануть"). Хмари можуть складатися з дрібних крапельок або кристалів, найчастіше вони змішані. За формою (по виду) розрізняють хмари перисті, шаруваті і купчасті. Перисті хмари-хмари верхнього ярусу (вище 6000 м), напівпрозорі, крижані. Опади з них неї випадають. Шаруваті хмари середнього (від 2000 до 6000 м) і нижнього (нижче 2000 м) ярусів. В основному вони і дають опади, зазвичай тривалі, буря. Купчасті хмари можуть утворитися в нижньому ярусі і досягати дуже великої висоти. Часто вони мають вигляд башт і складаються внизу з крапельок, угорі-з кристалів. З ними пов'язані зливи, град, грози. Крім трьох основних форм хмар, виникає багато комбінованих. Наприклад, перисто-шаруваті, шарувато-купчасті, перисто-купчасті і.т.д. Форма хмар пояснюється їхнім походженням. Хмарний покрив зазвичай складається з різних хмар. Ступінь покриття неба хмарами - хмарність вимірюється в балах. Повна хмарність - 10 балів. У середньому на Землі половина неба закрита хмарами. Найбільша хмарність там, де повітря піднімається, то є в хмарах зниженого тиску. Найменша хмарність відповідно в областях підвищеного тиску. Над океаном вона більше, ніж над сушею, тому що там більше вологи в повітрі. Абсолютний максимум хмарності - над Північною Атлантикою (9 балів), абсолютний мінімум - над Антарктидою і над тропічними пустелями (0,2 бали). Хмарний покрив затримує сонячну радіацію, що йде до земної поверхні, відбиває і розсіює її. Одночасно хмари затримую теплові випромінювання земної поверхні в атмосфері. Тому вплив хмарності на клімат велике. Від вологості залежить інтенсивність випаровування вологи з поверхні шкіри людини. А випаровування вологи має велике значення для підтримки температури тіла постійною. У космічних кораблях підтримується найбільш сприятлива для людини відносна вологість повітря (40-60%). Велике значення має знання вологості в метеорології для передбачення погоди. Хоча кількість водяної пари в атмосфері порівняно невелика (близько 1%), роль його в атмосферні явища значна. Конденсація водяної пари приводить до утворення хмар і подальшого випадання опадів. При цьому виділяється велика кількість теплоти, і навпаки, випаровування води супроводжується поглинанням теплоти. У ткацькому, кондитерському та інших виробництвах для нормального перебігу процесу необхідна певна вологість. Зберігання творів мистецтво та книги вимагають підтримки вологості повітря на необхідному рівні.

Перейти на страницу: 1 2

Інші цікаві матеріали

Економічне положення Малайзії
Малайзія - країна з економікою, що розвивається. Вона належить до групи найбільш багатих і розвинених країн, що розвиваються - до Нових Індустріальним Країнам (НІС). З 1970 року Малайзія почала перехід від економіки, ...

Нафтова промисловість України
Нафтова газова промисловість є складовою частиною паливно-енергетичного комплексу України. Нафта є не тільки цінним паливом, але й сировиною для різних галузей промисловості. Паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) - це ...

Особливості розвитку продуктивних сил Болгарії
Україна є постсоціалістичною державою для якої характерні ряд специфічних особливостей розвитку відмінних від інших країн світу. Тому узагальнення досвіду розвитку господарства інших постсоціалістичних країн є важливим ...

Головне меню

Нафтова промисловість
Водоспади світу
Місто та його структура
Історія географічної науки
Проблеми сучасності
Геодезія
Всі матеріали

Землевпорядкування

У період реформування земельних відносин однією з найважливіших проблем є проблема економічного використання і відтворення природних ресурсів.

Природні ресурси

На всіх етапах історичного розвитку суспільства виробництво матеріальних благ є процесом взаємодії людини з природою.
 

Геоморфологія

Як науки геологія та геоморфологія сформувались внаслідок вирішення задач і практичних запитів суспільства. Люди почали вивчати Землю ще на перших порах існування.

Грунтознавство

Наука про появу, будову, властивості, розвиток, поширення та способи раціонального використання ґрунтів називається ґрунтознавством.


Наверх

© www.novageografia.com - Всі права захищено