Розвиток та розміщення агропромислового комплексу
Скотарство в області має молочну спеціалізацію. Приблизно половину поголів'я великої рогатої худоби становлять корови. Переважають чорно-ряба, червона польська і симентальська породи, які мають високу продуктивність. Середній надій молока від однієї корови становить 2,7 тис. кг на рік (в Україні - 1,7 тис. кг). Упродовж останніх 10 років поголів'я худоби зменшилося у 2,6 разу, що пов'язано з реформуванням колективних сільськогосподарських підприємств. Найвища щільність поголів'я великої рогатої худоби у Зборівському, Підволочиському, Тернопільському, Теребовлянському і Гусятинському районах.
Свинарство є важливою галуззю тваринництва. В області є сприятливі умови для збільшення поголів'я свиней. Щільність поголів'я свиней в області значно менша, ніж в Україні, що значною мірою зумовлено скороченням поголів'я (упродовж 1991-2001 pp. - у 2 рази). Найбільш розвинене свинарство в центральних районах, поголів'я свиней збільшується у власних підсобних господарствах населення.
Птахівництво в області найкраще розвинене у Тернопільському, Зборівському, Збаразькому, Борщівському і Гусятинському районах. Найбільшою є Тернопільська птахофабрика. Бджільництво є важливою галуззю у селянських спілках та індивідуальних господарствах. Його основна продукція - мед, вощина, прополіс тощо. Надходить продукція і за межі області, поступає паливо і сировина з інших регіонів. В області проведено процес реформування 584 сільськогосподарських підприємств. На основі майнових та земельних паїв членів господарств створені нові господарства ринкового типу, зокрема 297 приватних підприємств, 247 товариств з обмеженою відповідальністю, 14 - сільськогосподарських кооперативів і 12 селянсько-фермерських господарств.
У власності й користуванні громадян перебуває 281,1 тис. га земель. Для ведення селянського (фермерського) господарства було надано 29,5 тис. га, товарного сільськогосподарського виробництва - 43,5 тис., особистого селянського господарства, будівництва й обслуговування житлових та господарських будівель - 208,1 тис. га.
Сільське господарство області знаходиться в перехідному стані від колгоспної системи до приватної власності на землю. Між сільськогосподарськими спілками та приватними господарствами сформувався своєрідний поділ праці. Так, спілками виробляється близько 70% зернових та 61% цукрових буряків. На приватні господарства припадає постачання 98% картоплі, 95% овочів, 86%м'яса, 91% яєць, 100% вовни.
Щодо розміщення основних галузей сільського господарства слід зазначити, що галузі рослинництва орієнтуються насамперед на райони з достатньою кількістю орних земель і найбільш сприятливими кліматичними умовами. Ці показники характерні для всієї території Тернопільської області.
Розміщення галузей тваринництва зумовлюється природними умовами, ресурсами кормо виробництва, потребами населення, транспортабельністю продукції. Розвиток тваринництва залежить насамперед від кормо виробництва, яке складається з польового, лукопасовищного і промислового виробництва кормів. Водночас окремі галузі тваринництва прив'язані до м'ясо-молочної, цукрової, крохмале-патокової промисловості (використання відходів в кормовому раціоні).
Промисловість
Тернопільщина є промисловим регіоном. ЇЇ знаходження поблизу Львівсько-Волинського вугільного басейну та індустріального Прикарпаття сприяє розвитку різноманітних галузей промислового виробництва. Промисловість області є одним з найважливіших елементів єдиної системи економіки, і має величезний вплив на всі загальноекономічні показники.
Інші цікаві матеріали
Ресурси Тернопільської області
Історія культури та ресурси Тернопільської області
Тернопільська область, разом із Львівською та
Івано-Франківською, є частиною історичної території – Галичини. Цей
західноукраїнський регіон внаслідок політичних подій ...
Розміщення продуктивних сил Київської області
Кожна людина, становлячи частину людського суспільства, живе
на деякій території, де відбуваються певні економічні явища. Для неї, як для
інтелектуальної одиниці всесвіту, дуже важливо знати ці явища, адже саме вони,
в ...
Застосування земельно-кадастрових робіт в методиці проекту
Метою моєї курсової роботи з основ земельного кадастру
є закріплення отриманих знань та їх застосування на практиці при виготовленні
технічної документації зе землекористувачам різних форм власності з виконанням
кадастр ...