Природні умови і ґрунти Закарпаття
Наведені показники свідчать про низьку природну родючість підзолисто-буроземних ґрунтів Закарпатського передгір'я, тому вони вимагають посиленого удобрення, хімічної меліорації і травосіяння.
У сільськогосподарському відношенні важливою є Іршавська терасова улоговина, на якій поширені дерново-буроземні опідзолені ґрунти.
Ці ґрунти відрізняються підвищеною родючістю. Вони містять понад 5% гумусу, слабокислі (рН сольове дорівнює 5,4-5,6, а гідролітична кислотність - 1,8-2,0 мекв/100 г ґрунту). Вміст увібраних катіонів Са** дорівнює 12,4-14,8, a Mg" - 1,6-2,4 мекв/100 г ґрунту. Відносно багаті вони на валові форми азоту (0,13-0,29 %) та калію (1,9-2,69%) і менше міститься валового фосфору (0,36-0,13 %), (%4 мг/кг ґрунту), фосфору (70-'іЗІ мг/кг ґрунту) і калію (62-63 мг/кг ґрунту). Тому у випадку використання їх у сільському господарстві особливу увагу необхідно звернути на удобрення.
На крутих схилах Вулканічних Карпат, нижній пояс яких належить до Передгір'я, і на підвищених передгірних помірно темних схилах поширені буроземи кислі, часто опідзолені та оглеєні, які сформувалися на обезлесованому елювії та делювії ефузних порід, на облесованих суглинках, на елювії та делювії флішових метаморфічних і вулканічних порід.
Буроземи кислі вилуговані, які утворилися на елювії-делювії дрібно-зернистого піщаника і поширені на полонині Думен (поблизу м. Рахова Закарпатської області).
Закарпатська низина протягається у межах Чопської тектонічної западини.
У зв'язку з віддаленістю від передгір'я, тут дещо інші кліматичні умови. Найбільша середньорічна кількість опадів спостерігаються в Ужгороді (782 мм), Мукачеві (796 мм) і найменша - у південній частині близько р. Тиса (с. Вари - 750 мм). Сума активних температур на місцях - до 3600"С. Але в північній частині гідротермічний коефіцієнт дорівнює 1.3. а в південний - 1,0.
У геоморфологічному відношенні Закарпатська низовина складається із сучасних заплавних терас річок Тиси, Боржави, Латориці й Ужу і не заплавних терас, які сформувались тими ж річками, але переважно р. Тисою.
В основі Закарпатської низини залягає шар алювіальних відкладів піщаного і гравелисто - піщаного гранулометричного складу.
Різна глибина залягання піщаного алювію і різна будова терас є причиною неоднакової дренованості та вилугованості ґрунтів. У результаті на притисенській надзаплавній терасі ґрунтовий покрив здебільшого представлений намитими глибокими і звичайними дерновими опідзоленими глейовими й лучно-буроземними кислими ґрунтами.
Формування цих ґрунтів тут відбувається під пологом головним чином дубових лісів. Ці ліси не утворюють зімкнутих пологів, і поверхня ґрунту під ними була покрита рясною трав'янистою рослинністю. Таким чином, провідним процесом ґрунтоутворення тут був дерновий, обумовлений трав'янистою рослинністю, на який тою чи іншою мірою накладався процес опідзолення, особливо інтенсивний на кислих безкарбонатних породах у фазі більш або менш зімкнутого лісу.
Профіль дернових опідзолених глейових ґрунтів, поширених на притисненській давній надзаплавній терасі, які сформувалися на суглинковому алювії, підстиленому на великій глибині 100-200 см піщаним та супіщаним алювієм.
Ці ґрунти переважно малогумусні - у верхньому елювіально-ілювіальному горизонті Ei(h)gl міститься лише 1,7-2,5 % гумусу. Вони сильнокислі - рН сольове дорівнює 4,0-4,2, а гідролітична кислотність - 6,6-6,8 мекв/100 г ґрунту, мають незначну кількість увібраних катіонів Са** (7,7-11,5 мекв/100 г ґрунту) і Mg** (6,5-7,0 мекв/100 г ґрунту), а також слабо забезпечені рухомими формами азоту - 58-70 мг/кг, фосфору - 38-96 і дещо краще калію - 91-205 мг/ кг ґрунту.
Серед лучно-буроземних ґрунтів виділяють підтипи: глеюваті, слабоглейово - елювіальні, глейові, сильноглейові та глейово-елювіальні.
Лучно-буроземні кислі слабоглейово - елювіальні ґрунти Закарпатської низини мають сильно кислу реакцію ґрунтового розчину (рН = 4,5-4,7, а гідролітична кислотність-5,9-6,1 мекв/100 г ґрунту). Мало насичені основами. Додаткові аналізи показують, що вони мають дуже високий вміст рухомого алюмінію - до 200 мг/ кг ґрунту, який з глибини 50-60 см різко знижується.
Інші цікаві матеріали
Розміщення продуктивних сил Кіровоградської області
Розміщення
продуктивних сил - динамічний стан, що характеризує
розподіл продуктивних сил за територією відповідно до природних, економічних,
соціальних умов і факторів, який визначається особливостями територіального
п ...
Пустельні примітивні ґрунти
Ґрунтозна́вство — наука про ґрунти, розділ
інженерної геології, що вивчає склад, будову і властивості ґрунтів,
закономірності їх формування і розвитку. Ґрунтознавство займається вивченням генезису,
еволюції, біопро ...
Рекреаційний комплекс
Комплекс задовольняє потреби населення в оздоровленні, відпочинку і
змістовному проведенні вільного часу.
В рекреаційний комплекс входять такі об’єкти інфраструктури, як санаторії
і пансіонати, будинки і бази відпочинку, тури ...