Технічні культури їх значення та місце в АПК
Площа, з якої зібрано у 2009 р. урожай льону-довгунця, склала 20 тис. га. У порівнянні із 1990 р. вона зменшилася у 8 разів. Виробництво льону-довгунця в усіх категоріях господарств становило 8 тис. т. Ця культура культивується в основному у поліських районах Чернігівської, Житомирської, Київської, Волинської, Рівненської та Сумської областей. Вирощується льон-довгунець також в окремих районах Львівської, Хмельницької, Чернівецької та Івано-Франківської областей. Найбільше льону у 2011 р. виростили госпо-дарства Чернігівської (4,5 тис. т), Чернівецької (8,4), Сумської (6,6), Хмельницької (6,4) областей [11, с.195].
Технічні культури займають 11% у структурі посівних площ України. Структура. Технічні культури є сировиною для промисловості: їх поділяють на волокнисті - льон-довгунець, бавовник, коноплі; олійні - соняшник, льон-кучерявець, ріпак, соя; ефіроолійні - кмин, м'ята, троянда; цукроносні -цукрові буряки.
Основна технічна культура України - цукровий буряк. Сприятливі умови є в правобережній частині Лісостепової зони (Вінницька, Черкаська, Київська, Хмельницька, Тернопільська, Чернівецька, Львівська, Рівненська, Волинська, Житомирська області), а також в лівобережній (Полтавська, Сумська, Харківська, Чернігівська області). Невеликі площі посівів є в північному степу та на півдні Полісся,
На базі використання найбільшого у світі масиву посівів цукрових буряків як сировинної бази переробної промисловості в Україні сформувався потужний цукропромисловий спеціалізований АПК, до складу якого входять господарства по вирощуванню цукрових буряків, численні цукрові і цукрорафінадні заводи, а також підприємства по виробництву спирту, харчових кислот, комбікормів тощо.
До прядивних культур належить і конопля, південні сорти якої вирощуються переважно в Миколаївській, Одеській, Дніпропетровській та Черкаській областях, а середньоросійські - в Сумській, Чернігівській, Полтавській областях.
До технічних культур належать також махорка, тютюн і хміль. Хміль вирощують на Житомирщині. Невеликі його площі є в Київській, Вінницькій, Хмельницькій, Рівненській та Волинській областях.
Махорку висівають на Чернігівщині, Полтавщині, Сумщині та Черкащині. Основні посіви тютюну зосереджені в Криму, Закарпатті, Хмельницькій та Тернопільській областях, а також на Чернігівщині. На базі переробки цієї сировини в Україні формується тютюнопромисловий спеціалізований АПК.
В Україні вирощують понад ЗО технічних культур. За характером використання їх поділяють на дві основні групи: прядивні та харчові. До першої належать бавовник, льон, коноплі, джут, кенаф та інші, що дають волокно для виробництва тканини. Друга включає - цукрові буряки, соняшник, сою, рижій, ріпак, рицину, гірчицю та інші, продукцію яких використовують як сировину для харчової промисловості. Крім того, до технічних культур належать ефіроолійні (троянда, лаванда, коріандр, м'ята та ін.), лікарські (ромашка, валер'яна, наперстянка) рослини, а також хміль, тютюн, махорка та інші культури.
У процесі вирощування та переробки технічних культур поряд з основною продукцією (волокном, маслами, цукром, ароматичними речовинами) одержують побічну продукцію (стебла, гичку) та відходи промислової переробки (жом, мелясу, макуху та ін.), що використовують як корм для худоби.
Україна - одна з провідних держав з виробництва технічних культур. У загальній їхній посівній площі (близько 5,0 тис. га) найбільшу питому вагу має соняшник (70%), цукрові буряки (15%) і льон-довгунець (1,0%). Решту (14%) становлять ріпак, соя, рицина, хміль, тютюн, ефіроолійні та лікарські рослини.
Розміщення посівів технічних культур в Україні склалося відповідно до зональних природно-економічних умов. Так, господарства Полісся і Карпат спеціалізуються на вирощуванні льону-довгунцю; Лісостепу - цукрових буряків, соняшнику, ріпаку озимого; північного і центрального Степу - соняшнику; південного Степу - рицини; передгірних і гірських районів Криму - ефіроолійних культур і тютюну. Така сама закономірність спостерігається і в розміщенні підприємств переробної промисловості. На Поліссі розташовані льонозаводи, в Лісостепу - цукрові, у північному та центральному Степу - олійні заводи, що дає змогу скоротити строки та відстані перевезень сировини до місць переробки, зменшити втрати при перевезенні та зберіганні, підвищити ефективність виробництва кінцевого продукту.
Інші цікаві матеріали
Верхоянський район республіки Саха
Верхоянський
район розташований на північному сході Республіки Саха (Якутія) в басейні річки
Яна та її приток і відноситься до числа заполярних районів. Територія району
складає 137тис. км 2.У улусі
(районі) 30 населен ...
Дослідження сильних і суховійних вітрів на Дніпропетровщині
Курсова
робота присвячена темі „ Досліджування сильних і суховійних вітрів на
Дніпропетровщині ”.
Дослідження
швидкості вітрів та суховіїв, динаміки змін є досить актуальними для народного
та сільського господарства ...
Рекреаційна географія
Поступово охоплюючи всі сфери людської життєдіяльності
рекреація і туризм стають невід'ємною складовою сучасного життя. В усьому світі
вони перетворилися на вагомий і визнаний чинник економічного розвитку.
«Мультиплікац ...