Клімат
Коливання клімату.
Осушення Сахари наприкінці кайнозою з'явилося кінцевим результатом змін в циркуляції атмосфери, викликаних цілим поруч незалежних, але приблизно синхронних геологічних подій.
Повільне просування Африканської плити на північ у попередні сотні мільйонів років означало переміщення Північної Африки з вологоекваторіальних широт у сухі тропічні.
Підняття Тібетського нагір'я наприкінці третинного і четвертинного періодів сприяло виникненню струминної течії, що несе тепер у східному напрямку сухий, спадний з верхніх шарів повітря в пустелі Эфиопії і Сомалі.
Інший важливий фактор, на перший погляд не зв'язаний з розширенням кордонів Сахари наприкінці третинного і четвертинного періодів, - поступове накопичення материкового льоду, спочатку в Антарктиці, а потім у північній півкулі. У результаті збільшення градієнта температури між екватором і полюсами зросла і швидкість пасатів, і їхня здатність переміщати алювіальні піски Сахари у вигляді дюн.
Охолодження поверхні океану, особливо у внутрішньотропічній зоні, де випадає дві третини всіх опадів, теж могло стати могутнім фактором в зменшенні опадів в тропіках, оскільки кількість опадів залежить від швидкості випаровування в екваторіальних районах океанів.
Приблизно 2,5 млн. років тому почалося висихання величезних озер, що розміщувалися в глибині Сахари. Тропічна фауна і флора добре обводнених нагір'їв Сахари стала зубожіти, а колись велика мережа великих рік зникати під наносами піску, перевіюваного вітром. Тут сформувалась визначений режим коливань клімату з циклами тривалістю близько 100 000 років кожний. Протягом 9/10 циклу відбувалося поступове наростання посушливості до певного максимуму, з вітряною і холодною погодою, після чого ці умови швидко змінювалися, правда на короткий час, більш м’якими і вологими.
Останній аридний цикл закінчився приблизно 12 000 років тому. Про це свідчать покриті рослинністю дюни, межа яких проходить на значному віддаленні на південь від сучасної південної границі рухливих дюн. У наступному 6000 років, приблизно в проміжку часу від 12 000 до 6000років тому, Сахара ще раз перетворилася в край озер. Мертві ріки знову наповнились водою. Це був той час, коли озера, що оточували Ахаггар, Лепеха і інші сахарські гірські масиви, кишіли рибою і крокодилами. Повернення потім аридних умов, що стло помітним приблизно 4000 років тому, викликало велике переселення скотарів епохи неоліту з пустелі. Така передісторія недавніх трагічних подій у Сахарі.
Інші цікаві матеріали
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при
Актуальним питанням в даному курсовому проекті є планування
і організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні
планів в масштабі 1:2000 для ведення кадастру на території міста Вижниця
Чернівецьк ...
Лучна рослинність України
Актуальність. Лучна
рослинність в структурі рослинного покриву України посідає другу позицію і
займає 8,5-9,0 млн. га. Якщо врахувати, що зі структури земельного фонду
вилучаються малопродуктивні землі та антропогенно п ...
Економіко-географічна характеристика Республіки Індонезії
Назва
"Індонезія" є складовим і походить від топоніма "Індія"
(лат. Indus) В поєднанні з похідним від грецького слова "несос"
(греч. нῆупт
- острів), Буквально "Острівна Індія&q ...