Грунтовий покрив
Поширення основних типів ґрунтів.
Результати вивчення ґрунтів у різних районах дані в наступної послідовності: від більш високих до низьких рівнів у рельєфі, з урахуванням збільшення вологості ґрунтів і зміни їхнього механічного складу від грубого до тонкого. Сміт на основі досліджень древніх насаджень у Судані показав, що на деякому видаленні від проточних водойм на ділянках зі слабким засоленням ґрунтів самим критичним фактором є наявність вологи в кореневій зоні, що залежить від швидкості інфільтрації опадів, що випадають тут зрідка. Послідовність місць по їхній придатності для виростання рослин виявляється такою: скелясті і кам'янисті рівнини і схили пагорбів, піщані улоговини, дюни і піщані рівнини, глинисті рівнини і найбільш високі і похилі водонепроникні ділянки. Таким чином, у відкритій пустелі більш грубий механічний склад ґрунту часто означає збільшення її придатності для розвитку рослин
Скелі і хамади.
Особливості геологічної будови поверхонь, про які говорилося вище, є важливим чинником диференціації ґрунтів. На самих високих ділянках ми зустрічаємо корінні породи або тонкі літосолі при належності малопотужного кам'янистого покриву.
Наступний висотний рівень - широкі плоскі плато, покриті важкопрохідними скупченнями уламків гірської породи і відомі за назвою хамади. Цією ж назвою називають скелясті хамади структурних плато і валунні хамади нижчерозміщених колювіальних схилів. Хамади складені з матеріалу, зруйнованого і перенесеного лише на невеликі відстані, сконцентрованої на поверхні дефляцією, водного сортування. У результаті поступового ущільнення кам'яної "броні" утвориться порівняно стійка поверхня. Її характер визначається способом руйнування порід, що підстилають. У Лівійській Сахарі з чорних базальтів утворяться круглі валуни до 1 м у поперечному перерізі, а нубійські піщаники покриваються темно-пофарбованими уламками різних розмірів і великою кількістю піску. Грунт цей звичайно малопотужний, але іноді, як, наприклад, на хама де може досягати потужності більш 1 м. Такі ґрунти звичайно відносять до типу нормальних ермосолей, а на ділянках зі значним переносом глини - до типу лювікових ермосолей.
Дюни.
Еолові піски переміщаються відбірно і відкладаються в районах, розташованих звичайно неподалік від місця їхнього походження, як правило, на алювіальних рівнинах, що виконують, таким чином, і роль аеродинамічних пасток. Однак у деяких районах сильний стійкий вітер може переносити пісок через височини в сусідні улоговини. Прикладом може служити район Іссауен-Ігхаргхар (27° п. ш., 6°30' с. д.). У цій порівняно невеликій улоговині знаходяться, очевидно, найвищі дюни у світі (вище 300 м). Піски відкладаються головним чином в ергах, що поширені на великих територіях і складаються з дотичних комплексів геометрично упорядкованих піщаних гір, називаних дра (витягнутих по вітру і закруглених) і огхруд (гострих піків), однак можна зустріти і невеликі ділянки поширення дюн і піщаних щитів (мал. 4,5). Для рухливих пісків характерне деяке внутрішнє сортування: дрібні частки переносяться переважно до підвітреного кінця й у верхні частини дюн і дра.
Рухливі піски нерідко загрожують сільськогосподарським землям, засипаючи їх. У великих масштабах це відбувається на півночі району Ель-Мінья й в оазисах Харга і Дахла в Єгипті, у великому закруті Нілу біля Ед-Дебба в Судану і на ділянці ваді Саура, що Великий Західний Ерг тіснить до високого урвища хамади Гир в Алжиру (Оашдег, 1935). Щоб зберегти плантації фінікових пальм, жителям оазису Суф приходиться безупинно поглиблювати дно круглих впадин у високих дюнах до водного дзеркала.
Інші цікаві матеріали
Калінінградська область на карті Європи
На основі рішень Потсдамської
конференції (1945 р.) частину Східної Пруссії (район Німеччини) увійшла до
складу Російської Федерації. До квітня 1946 року на цій території знаходився
Кенігсберзький особливий військовий о ...
Порівняльна економіко-географічна характеристика Північно-Західного та Північно-Східного економічних районів
Територія
України за всі роки свого існування зазнавала великих територіальних змін.
Сучасна державна територія остаточно сформувалась у першій половині 50-х років
нинішнього століття. Територія і населення району має с ...
Охорона здоров’я
Серед галузей соціальної сфери важливою є охорона здоров'я. Мережа
закладів охорони здоров'я охоплює велику кількість лікарень,
амбулаторно-поліклінічних закладів, санаторіїв, пансіонатів, будинків
відпочинку, інтернатів для ст ...