Грунтовий покрив
Піски дюн не можна розглядати як ґрунт у звичайному змісті, крім випадків, коли опади дозволяють утворитися рослинному покривові, достатьньому, щоб зупинити їхній рух. Великі райони закріплених дюн на південній окраїні Сахари, наприклад піщані гряди на плато Кордофан, сформувались, як вважають, у посушливий період плейстоцену.
Алювіальні і засолені ґрунти.
Самі цінні в практичному відношенні ґрунти Сахари знаходяться в долинах і улоговинах, заповнених дрібним алювієм. Якщо засолення нема, ці ґрунти зазвичай класифікують як флювісолі. Механічний склад ґрунтів залежить від ухилу долини, у якій вони утворяться, і умов їхнього відкладення. У верхніх вузьких ділянках ці долини кам'янисті, а в місцях розвитку алювіальних конусів виносу вони складені гравійним і піщаним матеріалом. В області сезонних водотоків відзначається поперечна диференціація відкладень безпосередньо в руслі, прибережних грядах і уздовж схилів. Постійні ріки, наприклад Ніл і Нігер, відкладають у заплаві на прируслових валах і в руслі дрібний пісок і мул, а в заплавних болотах - глину. При цьому виникає складна стратифікація алювіальних відкладень різного механічного складу, помітно відрізняються від стратифікації несортованих сумішей різнорозмірних часток, характерних для колювіальних відкладень.
Алювіальні ґрунти Єгипту сформувалися аналогічним чином, і відповідно їх хімічний і мінералогічний склад відбиває їхнє походження з матеріалу, принесеного з Ефіопії й Озерного плато в Центральної Африці. Вони відносяться до класу карбонатних флювісолей. Це чорнувато-коричневий мул, що зазвичай потужністю 8-10 м, м'який, пластичний і липкий у вологому стані, але твердий і порівняно водонепроникний у сухому. Великий пісок і гравій відсутні, механічний склад міняється від майже рівних пропорцій дрібного піску, пили і глини у вади Хальфа (північний Судан) до помітної переважання глини замість дрібнопіщаної фракції в Каїрі.
Оскільки алювіальні ґрунти звичайно мають тонкий механічний склад, водонепроникні і розташовані в низьких місцях, вони накопичують і поверхневу і підземну воду, при випаровуванні якої відбувається відкладення розчинних солей і утворяться солончаки (араб. себкха). Осадження з мінералізованих вод відбувається відповідно збільшенню розчинності в такій послідовності: магній--кальцій--натрій і карбонат--сульфат--хлорид, так що в найбільш засолених горизонтах переважає NaCl, а на більш глибоких ділянках профілю у великих кількостях звичайно присутній сульфат кальцію. Дрібні, сезонно затоплювані улоговини, у яких часто з'являються ці з'єднання, відомі за назвою плайя. У напрямку до їх центра може спостерігатися сортування солей у порядку збільшення розчинності
Стан поверхневого шару ґрунту в плайя визначається в основному сучасними гідрологічними умовами і насамперед балансом між поверхневими і підземними водами. Там, де переважають поверхневі води, поверхня стає рівною і здобуває полігональну мозаїку з дрібних тріщин, це - такир. Його кірка майже незасолена, але відразу під нею знаходиться сильно засолений горизонт з пухких грудок. На рис. 8 приведено приклад для Лівії. При дуже високому вмісті солі поверхня може відшаровуватися, і тоді підстилає дрібнозем оголюється і стає доступним дефляції. Тривале щорічне затоплення поверхні, вилугування, може приводити до утворення грубо порізаного горбистого мікрорельєфу, відомого за назвою гільгай, як, наприклад, в околицях Себхи в Лівії.
Інші цікаві матеріали
Експертна грошова оцінка земельних ділянок в м. Коломиї ВСТУП Земля як
Земля
як основний базис усіх процесів життєдіяльності суспільства в політичній,
економічній, соціальній, виробничій, комунальній, екологічній та інших сферах
має вартість, оцінка якої є умовою нормального функціонування ...
Технічні культури в Україні. Основні проблеми та перспективи розвитку
Актуальність теми. Технічні культури в Україні - один з рпровідних
підкомплексів АПК України, від рівня розвитку якого залежить активність
розвитку АПК в Україні. Світове сільське господарство в останні роки зберегло
те ...
Рекогностування полігонометричних ходів
Рекогностування полігонометричних ходів — це
уточнення проекту ходів на місцевості і остаточний вибір місць закладання
пунктів.
При рекогностуванні перевіряють взаємну видимість
між пунктами і якщо вона відсутня, зді ...