Особливості поширення рослинності
Форми рельєфу і розподіл рослинності.
У пустелях між формами рельєфу і розвитком рослинності відзначається особливо тісна залежність. Значення форм рельєфу визначається в першу чергу їхнім контролюючим впливом на режим вологості. Фізико-географічні особливості поверхні контролюють стік і процеси, що визначають дренаж поверхні, від якого залежить накопичення і перерозподіл води, що є в наявності. З іншого боку, припідняті ділянки мають обмежені запаси води і малопотужний грунт, що відзначається звичайно більш грубим механічним складом, чим на низьких ділянках. Якщо з висоти пташиного польоту глянути на яку-небудь ділянку пустелі, то можна знайти, що розподіл, багаторічних рослин повторює малюнок мережі поверхневого стоку.
Рельєф, геологічна будова, літологічні особливості материнської породи, геоморфологічні структури й утворення, характер поверхневих наносів та інше визначають не тільки рослинний і тваринний світ пустелі, але і весь комплекс її екологічних взаємозв'язків. Прямо або опосередковано впливаючи на запаси води в тому або іншому місцеперебуванні, форми земної поверхні впливають і на рослинний покрив пустелі. Невеликий нахил поверхні землі, тріщина в скелі або кам'яній брилі можуть створити особливий екологічний стан і стати придатним для певного набору рослин.
Висота над рівнем моря, експозиція і кут нахилу поверхні можуть збільшувати або зменшувати ефективність використання обмежених водних ресурсів. Форми рельєфу визначають появу різних мікромісцеперебувань, що відрізняються по їхніх водних ресурсах, особливостям ґрунтів, мікроклімату і, як наслідок, по їхньому рослинному покриву.
Поверхневі відкладення і життя рослин
Особливості поверхневого матеріалу помітно позначаються на житті рослин. Щільна кам'яниста поверхня практично виключає розвиток будь-якої рослинності, крім деяких видів літофітів, у тому числі лишайників. Покрита тріщинами скельна поверхня допускає розвиток хемофітів, що проникають коренями в тріщини. Кам'яниста поверхня, засіяна уламками корінних порід (хамада), служить місцеперебуванням зі своєрідними умовами, зовсім відмінними від умов на голій скельній поверхні. На кам'яних уламках насіння рости не можуть, але іноді вони попадають у невеликі виїмки серед уламків, заповнені пухким матеріалом. Кам'яна поверхня, покрита твердою кіркою (продукти руйнування скель, зцементовані солями, що томляться по капілярах,), звичайно зовсім стерильна. Ерозійна бруківка являє собою кам'яну поверхню, покриту пухким шаром уламків від руйнування гірських порід з поверхневим покривом з твердого матеріалу. Рослинний покрив приурочений тут до неглибоких дренажних канавок. Поверхневий покрив з м'якого матеріалу являє собою гарний субстрат для розвитку рослинності. Це може бути алювій або еолові піщані покриви і дюни або ґрунтовий елювій, що утворилася на скелі.
Від особливостей ґрунту в першу чергу і залежить характер рослинності. Значення фізичних характеристик поверхні визначається тим, що від них будуть залежати запаси вологи. Товщина ґрунтового шару сильно впливає на режим вологості. Тонкі поверхневі відкладення будуть зволожуватися протягом нетривалого сезону дощів, але зрештою висохнуть і значний шар грунту дозволяють воді накопичуватись в глибоких шарах і в такий спосіб забезечують безперервне надходження вологи до глибоко проникаючих коренів багатолітніх, рослин. Рослинність на тонких шарах ґрунту звичайно складається з однорічних рослин з короткими коренями, а потужна коренева система ґрунту дає простір для проростання багаторічників. Відомо, що рослинний покрив більш розвитий у районах з могутніми ґрунтами, чим у районах з тонким ґрунтовим шаром.
Головним джерелом води для багаторічних рослин пустель є волога, що затримується в ґрунті на тій глибині, до якої проникають їхні корені. Витрата води з глибоких шарів відбувається в основному в результаті її поглинання коренями рослин і транспірації; пряме випаровування із ґрунту мінімальне через наявність верхнього сухого шару, що діє як захисний шар.
Інші цікаві матеріали
Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської
Україну
часто називають квітучим краєм. Це – земля, де знання, досвід людей і їх любов
до природи можуть творити чудеса, тому дбайливе ставлення до природи мусить
бути невід’ємною рисою характеру кожної молодої людини.
...
Трудовий потенціал (зайнятість населення та ринок праці, оплата праці,
пенсійне забезпечення)
Важливим питанням соціальної політики є соціальна захищеність громадян,
зайнятість населення, поліпшення ситуації на ринку праці [8].
Відповідними службами району щорічно проводиться моніторинг підготовки
кадрів та підвищення ...
Розміщення продуктивних сил громадського харчування у Подільському економічному районі
На сьогодні галузь громадського харчування в структурі комплексу надання
послуг населенню посідає важливе місце в пріоритетах подальшого розвитку
органів державного регулювання економіки. Ефективність проведення заходів, ...