Тваринний світ Сахари
З хижаків виділяються шакали, гієни, лисиці, гепарди, які поширені в пустелі невеликими групами. Ареали їх поширення тяжіють до місць існування копитних. Тобто вони проживають біля оазисів невеликих гірських озер. Найбільше хижаків на Півдні Сахари де життя більш різноманітне. Від спеки вони ховаються в тінях поодиноких кущів, чагарників і дерев.
Серед дрібних ссавців найбільше поширені різні види мишей, зайців, тушканчиків. Найбільша різноманітність видів характерна для узбережжя Середземного моря, де поширено 90% гризунів Сахари
Денні піщанки (вага дорослих особин 100 г) живуть у прибережних регіонах. Вбільшості поширений в межах солоних маршів і ваді, що заросли галофіт ними рослинами. Вони також зустрічаються в садах і в сільських місцевостях, де досить волого і є зелена рослинність. Піщанки викопують мережу неглибоких нір і, оскільки ведуть зазвичай денний спосіб життя, часто можна бачити, як вони харчуються галофітними рослинами і лазять по кущах впродовж дня. Така активність можлива лише завдяки наявності в піщанок особливих механізмів, що забезпечують охолодження організму або одержання води, що може піти на охолодження шляхом випару. Ключ до їх успішного виживання полягає в їх здатності поїдати соковиті листки галофітів і потім виводити надлишкову сіль у концентрованій сечі.
Піщанка Сундевалла схожа по розмірі на денних пісчанок, але більш широко поширена в прибережному і передсахарському регіонах і зустрічається не тільки в місцях, що поростили галофітами. На відміну від денних піщанок, існують на майже безводній дієті і тому перед ними виникають проблеми зовсім іншого роду. Вони ведуть переважно нічний спосіб життя, харчуються насіннями і різними негалофітними рослинами, якщо такі зустрічаються, споживають мало води і підтримують водний баланс, виділяючи концентровану сечу в невеликому обсязі. Піщанки Сундевалла здатні змінювати обсяг і концентрацію сечі в залежності від наявності води і підтримувати вагу тіла, не використовуючи воду для пиття за умови, що їжа містить невеликий відсоток води.
Єгипетські тушканчики живуть на піщаних рівнинах і хамадах, де швидко пересуваються стрибками на своїх довгих ногах, нишпорячи в пошуках трав і насінь. Це строго нічні тварини, що ховаються на день у глибоких норах, що дозволяє їм уникати високих у денний час температур повітря і субстрату. Подібно піщанкам Сундевалла, вони виділяють сильно концентровану сечу і, імовірно, успішно використовують також метаболістичну воду. Але тушканчики не настільки вже добре адаптувалися до дуже сухих умов, оскільки, коли них у неволі позбавляють води, вони втрачають вагу. У Судані тушканчики можуть поповнювати свій звичайно сухий раціон, поїдаючи при нагоді бульби і цибулини (50-73% води). Вони не створюють запасів корму і тому позбавлені джерел води, які можна було б використовувати при погіршенні умов. У силу багатьох з цих особливостей тушканчики менш пристосовані до справді аридних умов, чим піщанки; успішне їхнє виживання і широке поширення можливе головним чином завдяки їх здатності скорочувати втрати води і збільшувати її споживання завдяки поїданню насіння і цибулин.
Адаптації до життя в пустелі
За словами відомого фізіолога Батога Шмідта-Нільсена, " відомі три способи пристосування тварин до життя в жарких пустель: вони можуть ховатися від спеки, можуть пасивно переносити її або ж активно протидіяти їй, випаровуючи воду". Якщо не мати на увазі спустошення, яке робить в наші дні людина, великі ссавці Сахари не тільки виживають в безводній пустелі, але й успішно освоюють її. Проблеми, зв'язані з високими температурами й відсутністю води, вони вирішують за допомогою ряду винятково ефективних адаптації.
Інші цікаві матеріали
Земельний кадастр і використання земель Ковалівської сільської
Земля є вихідною матеріальною основою добробуту
як кожної людини окремо, так і суспільство в цілому, оскільки виконує функції
головного засобу виробництва в сільському і лісовому господарствах;
просторового базису для р ...
Економіка Франції
XX століття вніс величезні зміни в життя країн і народів.
Але важко знайти серед великих індустріальних країн такі, де зміни в політичній
та економічній сферах були настільки ж значні, як у Франції. За истекшее столетие ...
Дослідження яружно-балочного рельєфу Кривбасу як одного з елементів знань про природу рідного краю на заняттях географічного гуртка
Однією з базових складових частин географічної освіти є
знання про найближче географічне оточення – природу рідного краю. Найбільш
ефективному і поглибленому засвоєнню краєзнавчого матеріалу сприяє активне
самостійне до ...